ElinvoimakeskuksetElinvoimakeskukset

Gipsspridning minskar övergödningen av Östersjön - behandlingarna fortsätter

12.2.2026 14:15:08 EET | Elinvoimakeskukset | Pressmeddelande

Dela

Gips har under de senaste fem åren redan spridits på 84 000 hektar åker. Tack vare spridningen uppskattas utlakning av sammanlagt 117 ton fosfor ha förhindrats. Det motsvarar näringen i ca 5 571 storsäckar om 700 kg, som stannat kvar i åkerjorden för användning av växterna. Effekten på lång sikt är en minskning av fosforbelastningen på Östersjön om uppskattningsvis 163 000 kilogram fram till slutet av 2030.

Gipsspridningsområden
Gipsspridningsområden 2026

Efter regionförvaltningsreformen administreras den avgiftsfria gipsspridningen inom Miljöministeriets Ahti-program, vars mål är att förbättra vattendragens och havets tillstånd, nu av Livskraftscentralen i Sydvästra Finland. Gipsspridningen fortsätter inom ramen för årligen anvisade anslag.

Ansökningen om gratis gipsspridning i det södra området öppnas under våren

Ansökan om gips för åkerskiften riktas i år till det södra området. För jordbrukarna öppnas ansökan under våren 2026.

På vissa åkerskiften som inte tidigare gipsbehandlats, men för vilka de senaste åren beviljats stöd av NTM-centralen, sprids gips redan under försommaren 2026. Livskraftscentralen i Sydvästra Finland har skickat information till dessa stödtagare om att besluten om gipsstöd fortfarande är i kraft. Hos alla dessa stödtagare kan gipsspridning sannolikt inte genomföras.

”Gipsspridning har många olika fördelar för jordbrukarna. Marken blir mer lucker och jordbrukare har rapporterat att jorden också blir lättare att bearbeta. Dessutom kan gipsbehandling potentiellt också förbättra skörden, särskilt om svavelbehovet är stort”, konstaterar projektchef Minna Kolari vid Livskraftscentralen för Sydvästra Finland.

Spridning av gips på åkrarna minskar övergödningen av Östersjön

Gipsspridning på åkrar är en av de effektivaste och snabbast verkande metoderna för att minska fosforbelastningen från jordbruket och härigenom stävja övergödningen av Östersjön.

Livskraftscentralen i Sydvästra Finland fortsätter att följa med gipsbehandlingens effekter på vattendragen, åkrarna och avrinningsområdena. Uppföljningen producerar aktuell kunskap om behandlingens effektivitet. Resultaten utnyttjas i det regionala vattenskyddsarbetet och planeringen av den fortsatta gipsbehandlingen.

Gipsspridningen finansieras ur miljöministeriets Ahti-program. Syftet med programmet är att under regeringsperioden 2023–2027 få näringsbelastningen dämpad, markstrukturen i skick, skadliga ämnen under kontroll och resurserna i förvar och i bruk. I regeringsprogrammet lyfts särskilt de åtgärder som utförs inom Skärgårdshavets avrinningsområde. Målet är att årligen behandla minst 5000 hektar åker.

Mera information

Minna Kolari, projektchef Livskraftscentralen i Sydvästra Finland
minna.kolari@elinvoimakeskus.fi
0295 025 062

Bilder

Gipsspridningsområden
Gipsspridningsområden 2026
Ladda ned bild
Gipsbehandlingen av åkermark minskar eutrofieringen av Östersjön
Gipsbehandlingen av åkermark minskar eutrofieringen av Östersjön
Ladda ned bild

Andra språk

Följ Elinvoimakeskukset

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Elinvoimakeskukset

Problem i skärgårdstrafiken på grund av låg havsvattennivå och isläge5.2.2026 15:39:34 EET | Pressmeddelande

Havsvattennivån är för närvarande exceptionellt låg, vilket orsakar problem både för landsvägsfärjetrafiken och för förbindelsebåtstrafiken. Om vattennivån sjunker ytterligare kommer situationen att försvåras ytterligare. Det stränga isläget medför också utmaningar för förbindelsetrafiken på vissa rutter. Trafiken upprätthålls på alla rutter och färjleder, men ändringar och störningar kan förekomma. Aktuell trafikinformation finns på tjänsteleverantörernas webbplatser. Även Fintraffics trafikinformationstjänst innehåller uppgifter om trafikstörningar.

Saaristoliikenteessä alhaisen meriveden ja jäätilanteen aiheuttamia ongelmia5.2.2026 15:39:34 EET | Tiedote

Merivesi on tällä hetkellä poikkeuksellisen matalalla ja se aiheuttaa ongelmia sekä maantielauttaliikenteelle että yhteysalusliikenteelle. Mikäli vedenkorkeus laskee entisestään, tilanne vaikeutuu entisestään. Myös kireä jäätilanne vaikeuttaa yhteysalusliikennettä osalla reiteistä. Kaikilla reiteillä ja lauttapaikoilla liikennöidään, mutta liikenteessä voi olla muutoksia tai häiriöitä. Ajantasaiset liikennetiedot löytyvät palveluntuottajien verkkosivuilta. Myös Fintrafficin liikennetilannepalvelusta löytyy tiedot liikenteen häiriöistä.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye