SDP:n Riitta Kaarisalo: Suomi tarvitsee kestävää talouspolitiikkaa, ei lisää velkaa ja katteettomia veronalennuksia
14.2.2026 08:00:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Eduskunta käsitteli tällä viikolla hallituksen ensimmäistä lisätalousarviota. Sen luvut ovat musertavat. Uutta velkaa ehdotetaan otettavaksi nyt 13 miljardia kuluvan vuoden aikana samalla, kun verotuloarviota joudutaan pienentämään lähes miljardilla. Samaan aikaan hallitus toteaa, että rahaa on – hyödyttömään yhteisöveron alennukseen. Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd) pitää tätä vastuuttomana.

- Tilanne kertoo ennen kaikkea siitä, kuinka vakavassa kunnossa Suomen talous todellisuudessa on. Surkea työllisyyskehitys ja epäonnistunut talouspolitiikka ovat johtaneet siihen, että verotuloennusteita joudutaan alentamaan kerta toisensa jälkeen.
Kaarisalo näkee että, tässä tilanteessa on täysin vastuutonta, että hallitus aikoo tietoisesti heikentää valtion tulopohjaa entisestään yleisen ja vastikkeettoman yhteisöveron alennuksella, mikäli tulisi voimaan vaalivuonna 2027. Alennus yksiselitteisesti lisää alijäämän määrää tulevina vuosina. Kaarisalo huomauttaa, että yhteisöveron kevennyksestä tuleva hyöty kanavoituu pääasiassa suurille, monikansallisille pörssiyhtiölle.
- Suomen yhteisöverokanta on jo valmiiksi kilpailukykyinen, eikä maalla yksinkertaisesti ole varaa lähes miljardiluokan veronalennuksiin. Hallitus ilmeisesti katsoo, että rahaa on.
Asiantuntijoiden mukaan yhteisöveron kasvua tukevat vaikutukset olisivat korkeintaan vaatimattomia, mutta alijäämät syvenisivät entisestään.
- Hallitus on epäonnistunut keskeisissä tavoitteissaan kääntää velkaantuminen laskuun ja luoda 100 000 uutta työpaikkaa. Nyt se näyttää olevan valmis heittämään vastuullisuuden viimeisetkin rippeet yli laidan vaalibudjetin tieltä, Kaarisalo huokaa.
Yhteyshenkilöt
Riitta KaarisaloKansanedustaja
Puh:050 430 2197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Hankintalain uudistus voi heikentää kotimaisen ruoan kysyntää13.2.2026 11:26:42 EET | Tiedote
– Hallitus on jo vaikeuttanut kotimaisen ruoan suosimista julkisissa ruokapalveluissa leikkaamalla hyvinvointialueilta ja kuntien valtionosuuksista. Hankintalain uudistus merkitsee kunnille lisää kustannuksia, kilpailutuksia ja hallinnollista työtä samalla kun Orpon hallitus jättää muutoksen uhkat ja mahdollisuudet nyt hyvin erilaisissa taloustilanteissa olevien kuntien varaan, kritisoi maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Ojala-Niemelä vaatii opettajarekisterin perustamista13.2.2026 11:04:29 EET | Tiedote
Suomessa ei ole ajantasaista ja kattavaa tietoa opettajien, rehtorien ja johtajien kelpoisuuksista, määristä tai alueellisesta tarpeesta, SDP:n kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä muistuttaa.
SDP:n Elisa Gebhard: Kokoomuksen puhe raskaussyrjinnän torjumisesta on tekopyhää12.2.2026 14:56:38 EET | Tiedote
Kansanedustaja Elisa Gebhard (sd.) moittii kokoomusta tekopyhyydestä: samaan aikaan kun puolue puhuu raskaussyrjinnän torjumisesta, se ajaa uudistuksia, joiden se itse myöntää lisäävän syrjintää.
SDP:n Saku Nikkanen: Jätin kirjallisen kysymyksen lähisuhdeväkivallan uhrien suojelemiseksi12.2.2026 13:15:30 EET | Tiedote
Viime vuosina julkisuudessa esiin nousseet tapaukset osoittavat vakavia puutteita lähisuhdeväkivallan uhrien suojelussa. Useissa tapauksissa ei ole tunnistettu uhrin kohtaamaa riskiä riittävän ajoissa eikä ole ryhdytty kaikkiin niihin toimenpiteisiin, jotka olisivat voineet estää väkivallan vakavan kärjistymisen tai henkirikoksen, toteaa kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Marttinen jatkaa hallituksen ei, ei, ei -linjaa12.2.2026 11:25:31 EET | Tiedote
Työministeri Matias Marttinen (kok.) totesi tänään Ylellä, että hallitus ei valmistele minkäänlaisia muutoksia varainsiirtoveroon ja tuomitsi tällaiset puheet jopa haitallisiksi. – Kokoomus on kolme vuotta vain odottanut, että asuntomarkkinat ja rakennusala piristyvät itsestään. Hei kokoomus, markkinat eivät ole kaikkivoipaisia, joten päättäjiltä tarvitaan nyt toimia eikä käsien heiluttelua, vaatii ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme