Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Satonen: Yhdistelmävakuutus tuo turvaa muuttuvaan työelämään

14.2.2026 11:42:02 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja, kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen pitää erittäin tervetulleena Orpon hallituksen esitystä työttömyysturvan yhdistelmävakuutuksesta, joka on nyt lähetetty lausuntokierrokselle. Uudistus tarkoittaisi käytännössä sitä, että ihminen voisi saada ansiosidonnaista työttömyysturvaa, vaikka hänen tulonsa koostuvat samanaikaisesti palkkatyöstä, yrittäjyydestä ja esimerkiksi apurahoista.

Arto Satonen
Arto Satonen

– Kyseessä on pitkään odotettu ja tarpeellinen uudistus. Työelämä on muuttunut nopeasti, ja yhä useampi suomalainen hankkii toimeentulonsa useasta eri lähteestä samanaikaisesti. Työttömyysturvan on pysyttävä tässä muutoksessa mukana, Satonen toteaa.

Yhdistelmävakuutus parantaa merkittävästi niiden henkilöiden työttömyysturvaa, jotka toimivat yhtä aikaa yrittäjinä ja palkansaajina. Uudistuksessa huomioidaan myös esimerkiksi tutkimusapurahat sekä perhehoidosta saadut tulot.

– Tämä on tärkeä parannus muun muassa asiantuntijoille, tutkijoille ja luovien alojen tekijöille, kuten taiteilijoille. Moni tekee työtä eri rooleissa, ja tähän asti järjestelmä ei ole tunnistanut tätä riittävän hyvin, Satonen sanoo.

Uudistusta on valmisteltu pitkään. Tarve yhdistelmävakuutukselle tunnistettiin jo vuonna 2011 Kataisen hallituksen aikana, mutta Orpon hallitus vie uudistuksen maaliin.

– On hienoa, että pitkään valmisteltu uudistus saadaan viimein toteutettua. Tämä on konkreettinen esimerkki siitä, miten lainsäädäntöä uudistetaan vastaamaan nykypäivän työelämää, Satonen korostaa.

Esityksen mukaan henkilö on oikeutettu ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan, jos hänellä on palkka-, yrittäjä- tai apurahatuloja vähintään 12 kuukauden ajan 28 kuukauden tarkastelujaksolla. Tulojen tulee ylittää yhteensä 930 euroa kuukaudessa.

Nykyjärjestelmässä eri tulolähteitä tarkastellaan erikseen, mikä on jättänyt väliinputoajiksi monia sellaisia henkilöitä, joiden yhteenlasketut tulot riittäisivät ansiosidonnaiseen turvaan.

– Tyypillinen esimerkki on taiteilija, joka opettaa osa-aikaisesti, tekee töitä yrittäjänä ja saa apurahaa. Nykyisin tällainen henkilö voi jäädä pelkän peruspäivärahan varaan, vaikka tekee monipuolisesti töitä. Uudistuksen myötä hänellä olisi oikeus ansiosidonnaiseen turvaan, Satonen havainnollistaa.

Satosen mukaan uudistus on askel oikeudenmukaisempaan ja kannustavampaan sosiaaliturvaan.

– Työn tekemisen pitää aina kannattaa. Myös silloin, kun työtä tehdään useassa eri muodossa. Yhdistelmävakuutus tekee järjestelmästä reilumman ja paremmin työelämän todellisuutta vastaavan, Satonen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kopra ja Partanen: Työllisyyttä ja naisten asemaa työelämässä voi vahvistaa samaan aikaan13.2.2026 13:04:04 EET | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra ja puolueen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen kuittaavat oppositiolle, ettei naisten asemaa työelämässä vahvistavia uudistuksia kannata vastustaa siksi, että niitä tekee väärä joukkue. Kopra ja Partanen torjuvat opposition väitteet: hallitus ei valitse työllisyyden ja naisten aseman välillä, vaan vahvistaa molempia yhtä aikaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye