Kokoomuksen Kauma ja Autto: Suomi huolehtii omasta puolustuksestaan – Rubion puhe Munchenissä vahvisti luottamusta Yhdysvaltoihin
14.2.2026 12:02:44 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Suomalaisten luottamus omaan puolustukseen ja Natoon on vakaalla pohjalla, ja se luo Suomelle turvaa myllertävässä maailmassa. Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto ja kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma korostavat, että Suomi huolehtii omasta ”tontistaan” hyvin.

Yhdysvaltojen ulkoministeri Marco Rubion puheessa Münchenin turvallisuuskonferenssissa korostui sama periaate: menestyksen ja turvallisuuden varmistaminen vaatii, että jokainen maa huolehtii omasta puolustuksestaan. Rubio muistutti, että Yhdysvallat haluaa vahvoja liittolaisia, jotka kykenevät puolustamaan itseään.
USU-gallupin mukaan 46 prosenttia suomalaisista luottaa Natoon Euroopan ja Suomen turvallisuuden takaajana, kun 32 prosenttia ei luota ja 22 prosenttia ei osaa ottaa kantaa.
”Sodat ja nopeat käänteet maailmanpolitiikassa saavat ymmärrettävästi myös suomalaiset pohtimaan asioita vakavasti. On tärkeää, että Suomen Nato-jäsenyys nauttii nyt ja jatkossa laajaa kansalaisten tukea", Autto ja Kauma toteavat.
”Rubion puheen transatlanttinen viesti vahvisti luottamusta siihen, että Yhdysvalloilla ja Euroopalla on yhteinen tulevaisuus ja yhteistyö voi jatkua vahvana”, kommentoivat edustajat. Autto ja Kauma painottavat, että liittoumaan kuuluminen ei tarkoita passiivisuutta.
”Jättäytyminen muiden avun varaan ei ole vaihtoehto. Suomi jatkaa puolustuspanostuksiaan, jotta voimme itse turvata maamme ja samalla vahvistaa liittokuntamme kokonaisturvallisuutta. Näin huolehdimme luotettavasti Naton pisimmästä rajasta Venäjän kanssa”, Kauma sanoo.
Autto vahvistaa, että Suomen ratkaisut heijastavat Rubion ajatusta. ”Kun vahvistamme omaa puolustustamme, liittolaisemme voivat luottaa meihin, ja me voimme luottaa heihin. Se on Suomen turvallisuuden perusta”, Autto päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki AuttoKansanedustaja, puoluevaltuuston puheenjohtaja, puolustusvaliokunnan puheenjohtaja
Lapin vaalipiiri
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Neuvoloita ei lakkauteta – perheet saavat jatkossa apua yhdestä paikasta ilman pompottelua19.5.2026 11:51:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen oikoo julkisuudessa syntyneen väärän käsityksen siitä, että hallitus olisi lakkauttamassa neuvolat tai perheneuvolat. Näin ei ole. Neuvolat säilyvät ennallaan, ja perheneuvoloiden osaaminen on tarkoitus koota osaksi uutta lapsiperhepalvelua, jotta perheet saisivat apua nopeammin ja sujuvammin yhdestä paikasta.
Kokoomuksen Vuornos: Ulkomaalaistaustaisten lasten pienituloisuusaste on hälyttävän korkea – perheenyhdistämisen kriteereitä tarkasteltava17.5.2026 13:56:38 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos pitää ulkomaalaistaustaisten lasten pienituloisuusastetta hälyttävän korkeana. Ulkomaalaistaustaisista lapsista 52,3 prosenttia asui vuonna 2024 pienituloisissa asuntokunnissa (alle 60 % mediaanitulosta) Keha-keskuksen kotoutumisen indikaattorit-tietokannan mukaan. Suomalaistaustaisista lapsista pienituloisessa asuntokunnassa vuonna 2024 asui 11,4 prosenttia.
Kokoomuksen Autto Lindtmanille: Puolustushankinnoissa ratkaisee Suomen turvallisuus16.5.2026 14:18:03 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto muistuttaa, että puolustushankintojen ensisijainen tehtävä on turvata Suomen puolustuskyky. Kotimaisen puolustusteollisuuden vahvistaminen on tärkeää, mutta hankintapäätökset tehdään turvallisuus edellä.
Kokoomuksen Valkonen: Lindtman ei voi lykätä vaihtoehtoaan loputtomasti16.5.2026 12:45:43 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on jälleen siirtänyt puolueensa talousvaihtoehdon julkistamista.
Kokoomuksen Kauma: Työkyvyttömyyseläkkeellä oleva voi jatkossa ottaa työtä vastaan ilman pelkoa eläkkeen menettämisestä13.5.2026 17:21:36 EEST | Tiedote
Orpon hallitus uudistaa työkyvyttömyyseläkkeen ja työnteon yhteensovittamista. Uusi joustomalli helpottaa työkyvyttömyyseläkettä saavien mahdollisuuksia tehdä työtä ilman pelkoa siitä, että eläke pienenee tai katkeaa yllättäen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme