Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kauma ja Autto: Suomi huolehtii omasta puolustuksestaan – Rubion puhe Munchenissä vahvisti luottamusta Yhdysvaltoihin

14.2.2026 12:02:44 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Suomalaisten luottamus omaan puolustukseen ja Natoon on vakaalla pohjalla, ja se luo Suomelle turvaa myllertävässä maailmassa. Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto ja kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma korostavat, että Suomi huolehtii omasta ”tontistaan” hyvin.

Yhdysvaltojen ulkoministeri Marco Rubion puheessa Münchenin turvallisuuskonferenssissa korostui sama periaate: menestyksen ja turvallisuuden varmistaminen vaatii, että jokainen maa huolehtii omasta puolustuksestaan. Rubio muistutti, että Yhdysvallat haluaa vahvoja liittolaisia, jotka kykenevät puolustamaan itseään.

USU-gallupin mukaan 46 prosenttia suomalaisista luottaa Natoon Euroopan ja Suomen turvallisuuden takaajana, kun 32 prosenttia ei luota ja 22 prosenttia ei osaa ottaa kantaa.

”Sodat ja nopeat käänteet maailmanpolitiikassa saavat ymmärrettävästi myös suomalaiset pohtimaan asioita vakavasti. On tärkeää, että Suomen Nato-jäsenyys nauttii nyt ja jatkossa laajaa kansalaisten tukea", Autto ja Kauma toteavat.

”Rubion puheen transatlanttinen viesti vahvisti luottamusta siihen, että Yhdysvalloilla ja Euroopalla on yhteinen tulevaisuus ja yhteistyö voi jatkua vahvana”, kommentoivat edustajat. Autto ja Kauma painottavat, että liittoumaan kuuluminen ei tarkoita passiivisuutta.

”Jättäytyminen muiden avun varaan ei ole vaihtoehto. Suomi jatkaa puolustuspanostuksiaan, jotta voimme itse turvata maamme ja samalla vahvistaa liittokuntamme kokonaisturvallisuutta. Näin huolehdimme luotettavasti Naton pisimmästä rajasta Venäjän kanssa”, Kauma sanoo.

Autto vahvistaa, että Suomen ratkaisut heijastavat Rubion ajatusta. ”Kun vahvistamme omaa puolustustamme, liittolaisemme voivat luottaa meihin, ja me voimme luottaa heihin. Se on Suomen turvallisuuden perusta”, Autto päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Väyrynen: Valinnanvapauskokeilu on onnistunut – nyt on aika vakinaistaa se25.7.2026 07:18:00 EEST | Tiedote

Kokoomus esittää yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilun vakinaistamista. Puolueen mukaan kokeilu on osoittanut, että hoitoon pääsyä voidaan parantaa nopeasti ja kustannustehokkaasti samalla, kun vahvistetaan hoidon jatkuvuutta, lisätään ihmisten valinnanvapautta ja luodaan uusia mahdollisuuksia myös terveysalan yrityksille. Esitys sisältyy Kokoomuksen kesäkuussa 2026 hyväksyttyyn tavoiteohjelmaan.

Kokoomuksen Vestman: Sähköverkkojen julkinen omistus on paras, mutta kuluttajan kohtuullista siirtohintaa se ei takaa – verkkoyhtiöiden tiukka sääntely ja valvonta ratkaisee siirtohinnat24.7.2026 15:55:29 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman sanoo, että luonnollisten monopolien, kuten sähköverkkojen olisi paras olla julkisessa omistuksessa. Hän kannattaa tavoitetta saada Caruna takaisin julkiseen omistukseen. Vestman muistuttaa kuitenkin, että monilla kuntien omistamilla sähköverkkoyhtiöillä on huomattavasti Carunaa korkeampi sähkön siirron perusmaksu. Myös julkinen monopoli voi olla ahne. Siksi kuluttajan suojaamisessa tärkeintä on sähköverkkoyhtiöiden tuottojen tiukka sääntely ja valvonta. Orpon hallituksen aikana Energiavirasto leikkasi sähköverkkoyhtiöiden tuottoja jopa 300-400 miljoonaa euroa vuodessa suomalaisten suojaksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye