Pitkän linjan bravidalainen Mika Hyväri nimitetty Bravidan Sisä-Suomen aluejohtajaksi
17.2.2026 11:59:28 EET | Bravida Finland Oy | Tiedote
Bravida Finland on nimittänyt Mika Hyvärin Sisä-Suomen aluejohtajaksi 9.3.2026 alkaen. Hyväri on työskennellyt Bravidalla lähes kymmenen vuoden ajan useissa vastuullisissa tehtävissä. Viimeksi hän on johtanut valtakunnallista sprinkleriyksikköä sekä toiminut Tampereen LV-urakointiyksikön vt. johtajana. Aikaisemmin hän on toiminut muun muassa projektipäällikkönä.

Hyvärillä on laaja kokemus liiketoiminnan tuloksellisesta johtamisesta sekä talotekniikan ja teollisuuden palvelukokonaisuuksista, ja hänen työskentelyään ohjaa asiakaslähtöisyys.
”Mika on menestyksekkäästi johtanut sprinkleriyksikköä ja hänellä on vahvaa osaamista asiakastyöstä sekä liiketoiminnan kannattavuuden pitkäjänteisestä kehittämisestä. Meille Bravidalla on tärkeää, että henkilöstöllä on mahdollisuus kasvaa ja edetä urallaan. Mika on hieno esimerkki siitä, miten osaaminen ja määrätietoinen työ mahdollistavat etenemisen uusiin vastuutehtäviin. Toivotan Mikalle onnea ja menestystä uudessa roolissaan”, sanoo Bravida Finlandin toimitusjohtaja Marko Holopainen.
Hyväri aloittaa uudessa tehtävässään innostunein mielin.
”Bravidalla työskentelee Sisä-Suomen alueella vahva joukko talotekniikan ja teollisuuden osaajia, ja palvelumme kattavat sekä perinteisen talotekniikan ratkaisut että vaativat teollisuuden projektit. Otan innolla vastaan mahdollisuuden lähteä kehittämään alueen toimintaa yhdessä henkilöstön kanssa entistä asiakaslähtöisemmäksi ja kokonaisvaltaisemmaksi”, Hyväri kommentoi.
Bravidan Sisä-Suomen alue koostuu 9 yksiköstä, jotka tarjoavat talotekniikan ja teollisuuden urakointi- ja huoltopalveluja Sisä-Suomen alueella. Alueeseen kuuluvat lisäksi myös valtakunnallisesti toimivat sprinkleri- ja automaatioyksiköt.
Lisätietoa:
Marko Holopainen
Toimitusjohtaja
Bravida Finland Oy
marko.holopainen@bravida.fi
Puh: +358 40 045 8158
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mira WarvaViestintä- ja markkinointipäällikkö
Puh:0400297936mira.warva@bravida.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Bravida Finland Oy
Mika Paananen nimitetty Bravidan Jyväskylän yksikönjohtajaksi22.9.2026 09:09:21 EEST | Tiedote
Mika Paananen on nimitetty Bravidan Jyväskylän yksikön yksikönjohtajaksi 28.9.2026 alkaen. Jyväskylän yksikkö vastaa Jyväskylän alueen LVIS-urakoinnista uudis- ja korjausrakentamisen hankkeisiin. Paananen siirtyy tehtävään Bravidan Sisä-Suomen Healthcare-liiketoimintapäällikön roolista ja jatkaa uuden tehtävänsä ohella myös valtakunnallisen Healthcare-liiketoiminnan vastuuhenkilönä.
Bravidalle 200 miljoonan euron datakeskusurakka Suomessa10.7.2026 09:10:23 EEST | Tiedote
Bravida on tehnyt sopimuksen atNorthin Kouvolassa sijaitsevan datakeskuksen talotekniikkaurakasta pääurakoitsijana. Sopimuksen arvo on noin 200 miljoonaa euroa.
Bravida vahvasti mukana koulujen perusparannushankkeissa30.6.2026 08:35:04 EEST | Tiedote
Bravida on mukana Helsingissä sijaitsevien Töölön ja Maunulan ala-asteiden perusparannus- ja laajennushankkeissa. Molemmissa kohteissa pääurakoitsijana toimii Consti Korjausrakentaminen Oy. Hankkeissa uudistetaan koulurakennusten talotekniikkaa ja tiloja vastaamaan nykypäivän vaatimuksia. Bravida vastaa molemmissa hankkeissa LV-urakasta sekä Töölössä lisäksi myös sähköurakasta.
Bravida Finlandille lisäurakka XTX Marketsin datakeskuskokonaisuuteen Kajaanissa25.6.2026 09:05:33 EEST | Tiedote
Bravida Finland toteuttaa sähköurakan XTX Marketsin Kajaanin kampuksen toiseen datakeskukseen. Bravida vastasi sähköurakasta myös hankkeen ensimmäisessä datakeskuksessa.
Bravida jatkaa sprinkleriurakointia Turun alueella Kompassisairaalan toisessa vaiheessa16.6.2026 08:48:37 EEST | Tiedote
Bravidan yhteistyö Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varhan kanssa Turun sairaala-alueella saa jatkoa. Bravida Finland on tehnyt sopimuksen Varhan kanssa Turun Kompassisairaalan toisen vaiheen uudisrakennuksen sprinkleriurakasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme