Ansiopäivärahan saajamäärä kasvoi tammikuussa yli 10 prosenttia – lomautettujen osuus nousi selvästi
19.2.2026 07:30:00 EET | Avoin työttömyyskassa, A-kassa | Tiedote
A-kassan ansiopäivärahan saajamäärä kasvoi tammikuussa 10,7 prosenttia, ja lomautettujen osuus nousi 40 prosenttiin. Ensihakemuksia jätettiin peräti 52,2 prosenttia enemmän kuin joulukuussa – helmikuun puolivälin luvut viittaavat saajamäärän kasvuun myös helmikuussa.

Avoimesta työttömyyskassasta sai tammikuussa 2026 ansiopäivärahaa 25 717 henkilöä. Saajamäärä kasvoi 10,7 prosenttia joulukuusta, jolloin saajia oli 23 226. Edellisvuoden tammikuuhun verrattuna saajien määrä oli kuitenkin 21,8 prosenttia pienempi (32 876).
Tammikuussa ansiopäivärahaa sai 9,5 prosenttia A-kassan jäsenistä, kun joulukuussa vastaava osuus oli 7,5 prosenttia.
Hakemusmäärät kasvoivat alkuvuodelle tyypillisesti. Tammikuussa kassaan saapui 35 058 hakemusta, mikä on 17,1 prosenttia enemmän kuin joulukuussa (29 076). Viime vuoden tammikuuhun verrattuna hakemusmäärä kuitenkin laski 28,1 prosenttia (48 788).
Ensihakemusten osuus kasvussa
Ensihakemuksia jätettiin A-kassaan tammikuussa 3 320. Määrä kasvoi joulukuusta 52,2 prosenttia (2 182), mutta jäi 14,7 prosenttia pienemmäksi kuin vuotta aiemmin (3 894). Ensihakemusten osuus kaikista hakemuksista oli 9,5 prosenttia, kun joulukuussa osuus oli 7,5 prosenttia ja vuosi sitten 8,0 prosenttia.
Lomautettujen osuus nousi 40 prosenttiin
Lomautettujen osuus kaikista ansiopäivärahan saajista nousi tammikuussa 40 prosenttiin. Osuus kasvoi kuukaudessa 6 prosenttiyksikköä (34 % joulukuussa), mutta oli 3 prosenttiyksikköä pienempi kuin vuotta aiemmin (43 %).
Lomautusajan ansiopäivärahaa sai tammikuussa 10 186 henkilöä, mikä on 30,4 prosenttia enemmän kuin joulukuussa (7 811). Vuodentakaiseen verrattuna lomautettujen määrä kuitenkin laski 28,3 prosenttia (14 205).
Ansiopäivärahamenot kasvoivat joulukuusta
Ansiopäivärahaa maksettiin tammikuussa yhteensä 32,6 miljoonaa euroa. Summa kasvoi joulukuusta 7,2 prosenttia (30,4 M€), mutta oli 34,3 prosenttia pienempi kuin vuotta aiemmin (49,6 M€).
Tammikuun luvut osoittavat alkuvuodelle tyypillistä hakemus- ja saajamäärien kasvua edelliskuukauteen verrattuna. Vuositasolla tarkasteltuna saaja- ja hakemusmäärät ovat kuitenkin edelleen selvästi viime vuotta matalammalla tasolla, vaikka lomautettujen osuus nousi merkittävästi kuukauden aikana.
Saajamäärään ennakoidaan kasvavan helmikuussa
Helmikuun puoliväliin mennessä ansiopäivärahaa on maksettu 16 462 jäsenelle. Määrä on 1287 enemmän kuin tammikuun puolivälissä, jolloin saajia oli 15 175. Koko tammikuun aikana ansiopäivärahaa sai yhteensä 25 717 jäsentä. Vuonna 2025 helmikuun puoliväliin mennessä ansiopäivärahaa oli maksettu 21 612 jäsenelle.
Helmikuun puolivälissä lomautusajan päivärahaa on maksettu 5 938 jäsenelle, mikä vastaa 36 prosenttia saajista.
Suurin osa A-kassan jäsenistä työskentelee teollisuuden, rakentamisen sekä auto- ja kuljetusalan tehtävissä. Tilastot kuvaavat siten erityisesti näiden alojen kehitystä. Saajamäärien muutoksiin voivat vaikuttaa yleisen työllisyystilanteen lisäksi työttömyysturvaan tehdyt lakimuutokset, kuten työssäoloehdon ja ansiopäivärahan ehtojen muutokset.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaisa TikkaHallintojohtaja, Avoin työttömyyskassa A-kassa
Puh:050 411 5769kaisa.tikka@a-kassa.fiKuvat

Linkit
Lisätietoa julkaisijasta
Avoin työttömyyskassa A-kassa on kaikille palkansaajille avoin, yleinen työttömyyskassa. A-kassa on yksi Suomen suurimmista työttömyyskassoista. Yhdessä ammattiliittojen kanssa A-kassa muodostaa jäsenilleen vankan turvan työelämän eri käänteisiin. Ammattiliitot antavat turvaa työelämään, me A-kassassa työttömyyden varalta. Valtaosa jäsenistämme kuuluu kassan lisäksi myös ammattiliittoon.
Työttömyyskassa maksaa jäsenilleen ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, liikkuvuusavustusta ja muutosturvarahaa. A-kassa tukee jäseniään myös työllisyyspalveluilla, jotka helpottavat työnhakua ja nopeuttavat uudelleentyöllistymistä.
Keskustoimistomme sijaitsee Helsingissä.
Olemme monialainen työttömyysturvan asiantuntija. Monta työtä, monta alaa – yksi työttömyyskassa!
A-kassa.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avoin työttömyyskassa, A-kassa
Osa-aikatyö ei vapauta työnhausta – moni soviteltua ansiopäivärahaa saava voi yllättyä työnhakuvelvollisuudesta25.8.2026 07:32:58 EEST | Tiedote
Osa-aikatyötä tekevä voi saada palkkansa lisäksi soviteltua ansiopäivärahaa, mutta etuuden saaminen edellyttää yleensä myös työnhaun pitämistä voimassa ja työnhakuvelvollisuuden noudattamista. Vuoden 2026 alusta lähtien työnhakuvelvollisuus on pääsääntöisesti sama myös osa-aikatyötä tekeville kuin kokonaan työttömille työnhakijoille.
A-kassa: Lomautettujen määrä putosi 37 prosenttia – uusien työttömyysjaksojen määrä silti kasvaa18.8.2026 07:49:00 EEST | Tiedote
Avoimen työttömyyskassan A-kassan ansiopäivärahan saajien määrä jatkaa laskuaan elokuussa. Erityisen voimakkaasti ovat vähentyneet lomautukset: elokuun puolivälissä lomautusajan päivärahaa saaneita oli 37 prosenttia vähemmän kuin heinäkuun vastaavassa vaiheessa. Samaan aikaan ensihakemusten määrä on kuitenkin kasvanut, mikä kertoo työmarkkinatilanteen olevan edelleen kaksijakoinen.
Ikä ja työhistoria ratkaisevat ansiopäivärahan enimmäisajan – näin 300, 400 tai 500 päivää määräytyvät11.8.2026 07:43:16 EEST | Tiedote
Ansiopäivärahan enimmäisaika ei ole kaikille sama. Työttömyyskassa voi maksaa ansiopäivärahaa enintään 300, 400 tai 500 etuuspäivältä. Työhistorian pituus ratkaisee enimmäisajan. Pisin, 500 päivän enimmäisaika, edellyttää työhistorian lisäksi myös ikäehdon täyttymistä.
Uusi työllistymisseteli avaa nuorille väylän työelämään ja ansioturvaan4.8.2026 07:36:12 EEST | Tiedote
Heinäkuussa käyttöön laajennettu uusi työllistymisseteli helpottaa alle 30-vuotiaiden työttömien nuorten työllistymistä. Avoin työttömyyskassa muistuttaa, että työllistymissetelillä tehty työ kerryttää ansiopäivärahaan vaadittavaa työssäoloehtoa samalla tavalla kuin muukin palkkatyö. Työssäoloehtoa kertyy kuitenkin vain työttömyyskassan jäsenyyden aikana.
Kesätyö voi kerryttää oikeutta ansiopäivärahaan – ratkaisevaa on kuukauden aikana maksettu palkka29.7.2026 07:54:59 EEST | Tiedote
Kesätyö, yksittäiset keikat ja usealle työnantajalle tehty työ voivat kerryttää oikeutta ansiopäivärahaan. Työssäoloehdon kannalta ratkaisevaa ei yleensä ole työsuhteen pituus tai työtuntien määrä, vaan saman kalenterikuukauden aikana maksetun, työssäoloehtoon hyväksyttävän palkan yhteismäärä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme