Vihreiden Hanna Holopainen: Saimaan verkkokalastusrajoituksia tulee pidentää heinäkuun loppuun saimaannorpan suojelemiseksi
18.2.2026 17:09:46 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen ihmettelee Kokoomuksen kykenemättömyyttä pidentää verkkokalastuskieltoa saimaannorppien suojelemiseksi, vaikka se on pääministeripuolueen oma tavoite.

Asetusluonnos Saimaan kalastusrajoituksista on lähetetty lausunnoille. Lausunnoille lähetetyssä esityksessä verkkokalastuskieltoa ei pidennetä. Kalastusrajoitusten avulla suojellaan erittäin uhanalaista saimaannorppaa.
– Miten voi olla, että pääministeripuolue ei saa aikaiseksi itse ajamaansa verkkokalastuskieltoa? Kokoomus on jo vuosien ajan tehnyt erilaisia aloitteita saimaannorpan suojelemiseksi ja verkkokalastusrajoitusten pidentämiseksi, mutta nyt kun on aika päättää asiasta, ei tehdäkään mitään. Vetoomusten sijaan pääministeripuolue voisi tehdä myös lainsäädäntöä, sanoo Hanna Holopainen.
Holopainen viittaa Orpon hallituksen ensimmäinen ympäristöministeri Kai Mykkäsen vetoomukseen, jossa hän vetosi että ihmiset eivät verkkokalastaisi Saimaalla heinäkuussa.
Kokoomus teki viime hallituskaudella myös toimenpidealoitteen verkkokalastuskiellon pidentämisestä heinäkuun loppuun. Allekirjoittajien joukossa on muun muassa nykyiset ministerit Sari Multala, Matias Marttinen, Sanni Grahn-Laasonen ja Mari-Leena Talvitie.
Marinin hallituskaudella eduskunta käsitteli myös kansalaisaloitetta “Verkkokalastus kiellettävä saimaannorpan levinneisyysalueella”. Käsittelyn yhteydessä Kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Sirén esitti verkkokalastuskiellon pidentämistä heinäkuun loppuun. Siitä äänestettäessä valtaosa kokoomuslaisista kannatti Sirénin esitystä, mukaan lukien nykyinen pääministeri Petteri Orpo.
Holopainen peräänkuuluttaa verkkokalastusrajoitusten pidentämistä heinäkuun loppuun.
– Nykyinen asetus kalastusrajoituksista Saimaalla ei riitä turvaamaan saimaannorpan tulevaisuutta. Verkkokalastusrajoituksia tulee pidentää heinäkuun loppuun. Tutkimukset osoittavat, että kalastusrajoituksilla on ollut merkittävä rooli saimaannorppakannan elpymiselle. Ne ovat mahdollistaneet kannan kasvun, vaikka lauhat talvet ovat heikentäneet norppien pesimäolosuhteita. Rajoitusten jatkaminen pidemmälle kesään säästäisi useiden kuuttien hengen verkkoihin hukkumiselta, sanoo Holopainen.
Yhteyshenkilöt
Hanna HolopainenKansanedustaja
Puh:044-5713463hanna.holopainen@eduskunta.fiSaana SarmelaViestintäsuunnittelija
Puh:0503559327saana.sarmela@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: jokainen kivi käännettävä krääsäkauppaan puuttumiseksi17.4.2026 13:11:31 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen iloitsee talousvaliokunnan tänään yksimielisesti hyväksymästä mietinnöstä, jossa se edellyttää hallitukselta viipymättä tekoja kiinalaiseen krääsäkauppaan puuttumiseksi. Nyt on hallituksen velvollisuus pikaisesti näyttää, että se ottaa eduskunnan tahdon tosissaan.
Mari Holopainen: Kymmenen keinoa yrittäjämyönteisen Suomen rakentamiseksi16.4.2026 16:11:57 EEST | Tiedote
Vihreät haluavat rakentaa yrittäjämyönteistä Suomea, jossa ihmiset uskaltavat tavoitella unelmiaan ja jonka turvaverkot tukevat myös yrittäjiä. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen esittää kymmentä keinoa yrittäjien tukemiseksi.
Sofia Virta ryhmäpuheessa: Vihreät esittää kehysriiheen toimenpidepakettia lapsiköyhyyden pysäyttämiseksi15.4.2026 14:04:27 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Köyhyyttä ja elinkustannusten kasvua käsittelevän välikysymyksen ryhmäpuheessaan Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti konkreettisia toimia, joilla hallitus voi ensi viikon kehysriihessä pysäyttää lapsiköyhyyden kasvun.
Fatim Diarra: Hallituksen määräaikaisten työsuhteiden helpottaminen polkee naisvaltaisten alojen oikeuksia – jätti SDP:n edustajien kanssa perustuslakivaliokunnassa eriävän14.4.2026 16:41:00 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta käsitteli kokouksessaan 14.4. hallituksen esitystä määräaikaisten työsuhteiden helpottamisesta. Esityksen on kritisoitu heikentävän työntekijöiden oikeuksia, kohdistuvan erityisesti naisvaltaisiin aloihin ja lisäävän raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra ja neljä SDP:n kansanedustajaa jättivät perustuslakivaliokunnassa lakiesityksestä eriävän mielipiteen.
Vihreiden Tiina Elo: Hallitus sivuuttaa eläinten hyvinvoinnin ja kasviproteiinien mahdollisuudet ruokapolitiikassaan14.4.2026 14:32:00 EEST | Tiedote
Vihreiden Tiina Elo vaatii lisää kotimaista kasvisruokaa kouluihin ja päiväkoteihin Vihreiden ryhmäpuheessa ruokapoliittisesta selonteosta. Elo muistuttaa, että kasvipohjainen ruoka on hyväksi ihmisille, eläimille ja ympäristölle sekä myös Suomen huoltovarmuudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme