Jyväskylän yliopisto

Yläkoululaiset disinformaation keskellä – tutkimuksessa selvitetään, kuka tunnistaa harhaanjohtavan tiedon ja miksi

19.2.2026 11:45:02 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Disinformaatio eli tarkoituksellisesti harhaanjohtava tieto on yhä näkyvämpi osa nuorten arkea. Sosiaalisen median kanavat, algoritmit ja nopeasti leviävä sisältö altistavat yläkoululaiset virheelliselle tiedolle päivittäin. Jyväskylän yliopiston tutkimushankkeessa selvitetään, kuinka hyvin nuoret tunnistavat disinformaation ja mitkä tekijät vaikuttavat heidän kykyynsä erottaa tosi valheesta.

Hankkeen tavoitteena on selvittää yläkoululaisten taitoja havaita ja prosessoida disinformaatiota eli tarkoituksellisesti tuotettua virheellistä tietoa. Tutkimukseen osallistuu valtaosa Jyväskylän kaupungin yläkoululaisista.
Hankkeen tavoitteena on selvittää yläkoululaisten taitoja havaita ja prosessoida disinformaatiota eli tarkoituksellisesti tuotettua virheellistä tietoa. Tutkimukseen osallistuu valtaosa Jyväskylän kaupungin yläkoululaisista. Petteri Kivimäki Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yläkouluissa kerätään parhaillaan tutkimusaineistoa nuorten kyvyistä tunnistaa disinformaatiota eli tarkoituksellisesti harhaanjohtavaa tietoa. Jyväskylän yliopiston tutkimushankkeessa selvitetään, mitkä ajatteluun, tunteisiin ja aivotoimintaan liittyvät tekijät ovat yhteydessä disinformaation tunnistamisen taitoihin. Hanketta rahoittaa Suomen Akatemia.

”Tarkastelemme, miten nuoret tunnistavat virheellistä tietoa ja miksi osa onnistuu siinä paremmin kuin toiset. Tutkimuksessa selvitetään esimerkiksi argumentointitaitojen, tunneälyn, tieteellisen maailmankuvan ja tekoälyn merkitystä disinformaation tunnistamisessa”, kertoo hankkeen johtaja, professori Miika Marttunen.

Tutkimukseen osallistuu valtaosa Jyväskylän kaupungin yläkoululaisista. Oppilaat vastaavat verkkokyselyihin kahden oppitunnin aikana, ja osa oppilaista osallistuu vapaaehtoisesti jatkotutkimuksiin Jyväskylän yliopiston aivotutkimuskeskuksen tiloissa. Silmänliike- ja aivotutkimuksen avulla voidaan tarkastella, miten nuoret käsittelevät harhaanjohtavaa tietoa reaaliajassa ja mitkä tekijät altistavat sen vaikutuksille.

Tutkimustulosten pohjalta hankkeessa kehitetään opetusmateriaaleja, joiden avulla disinformaation tunnistamisen taitoja voidaan vahvistaa perusopetuksessa.

DETECT pähkinänkuoressa

Hankkeen nimi: Oppiminen disinformaation havaitsemiseen ja prosessoimiseen (DETECT)

Kesto: 9/2024–8/2028

Hankkeen johto:

professori Miika Marttunen, vastuullinen johtaja, Jyväskylän yliopisto
professori Paavo Leppänen, Jyväskylän yliopisto

Rahoittaja: Suomen Akatemia

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Professori Miika Marttunen
miika.marttunen@jyu.fi
+358408053644

Kuvat

Hankkeen tavoitteena on selvittää yläkoululaisten taitoja havaita ja prosessoida disinformaatiota eli tarkoituksellisesti tuotettua virheellistä tietoa. Tutkimukseen osallistuu valtaosa Jyväskylän kaupungin yläkoululaisista.
Hankkeen tavoitteena on selvittää yläkoululaisten taitoja havaita ja prosessoida disinformaatiota eli tarkoituksellisesti tuotettua virheellistä tietoa. Tutkimukseen osallistuu valtaosa Jyväskylän kaupungin yläkoululaisista.
Petteri Kivimäki Jyväskylän yliopisto
Lataa

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös: Ikääntyvien sairaanhoitajien työurat rakentuvat monen tekijän yhteisvaikutuksesta11.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

FM Sirpa Koponen tarkastelee Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun johtamisen väitöstutkimuksessaan, miten ikääntyvät sairaanhoitajat rakentavat työuriensa loppuvaihetta ja pohtivat työssä jatkamista suhteessa eläköitymiseen. Tutkimuksen mukaan työssä jatkaminen ei riipu yhdestä tekijästä, vaan muodostuu työn merkityksellisyyden, työkyvyn, johtamisen ja työolojen yhteisvaikutuksesta.

Väitös: Kohti tarkempaa ympäristöennustamista – tutkimus tuo esiin ilmansaasteiden ja sään taustalla vaikuttavat rakenteet11.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopistossa tehdyssä tuoreessa väitöskirjatutkimuksessa on kehitetty uusia tilastollisia menetelmiä, joiden avulla voidaan tunnistaa monimutkaisten ympäristöaineistojen taustalla vaikuttavia ilmiöitä ja parantaa ennusteiden tarkkuutta. Menetelmät tarjoavat uusia keinoja ympäristödatan analysointiin ja päätöksenteon tueksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye