Kaarina Maununtyttären tieteellisissä tutkimuksissa tehtiin merkittävä esinelöytö
19.2.2026 13:00:00 EET | Vapriikki | Tiedote
Julkaisuvapaa 19.2.2026 klo 13. Kuningatar Kaarina Maununtyttären (1550–1612) hautaa tutkitaan parhaillaan Turun tuomiokirkossa. Tutkimusten ensimmäisellä viikolla tehtiin huomattava esinelöytö: Kaarinan käyttämä kultasormus. Löytö on historiallisesti merkittävä, sillä muita varmuudella Kaarina Maununtyttärelle kuuluneita henkilökohtaisia esineitä ei ole säilynyt nykypäivään. Tieteellinen tutkimus on osa museokeskus Vapriikin vuonna 2028 avautuvaa näyttelyä, jonka yhteydessä tuotetaan uutta tietoa Kaarinan ja hänen perheensä elämästä nykyaikaisen tieteen keinoin.

Kaarina Maununtyttären hauta on avattu edellisen kerran vuonna 1867. Tuolloin osittain muumioituneen vainajan vatsan kohdalta löytyi pieniä silkkilappuja, joita pidettiin merkkinä balsamoinnista. Parhaillaan tehtävissä tutkimuksissa on kuitenkin selvinnyt, että silkkilaput ovat osa rotan pesää, johon on jyrsitty palasia Kaarinan hautavaatteesta. Toinen samankaltainen pesä oli suojannut yhtä sormiluista, jossa oli yhä kiinni sormus.
- Vastaavat sormukset olivat ylellisiä ja muodikkaita 1500-luvun yläluokan keskuudessa, tutkija Ulla Nordfors kertoo.
- Olemme iloisia ja onnellisia saadessamme tällaisen aarteen Turun tuomiokirkkomuseon kokoelmiin, sanoo Turun tuomiorovasti Aulikki Mäkinen.
- Kun museo Tuomiokirkon peruskorjauksen jälkeen taas aukeaa, tämä sormus tulee sinne nähtäville, Mäkinen lupaa.
Sormus tulee esille myös Vapriikin näyttelyyn vuonna 2028.
Tutkimuksissa tarkastellaan myös Kaarinan ja Erik XIV:n tyttären Sigrid Vasan sekä tuntemattoman lapsen hautoja, joista tutkimusryhmä on tehnyt luu- ja tekstiilianalyysejä. Laboratorioihin lähteviä mikroskooppisen pieniä näytteitä on otettu yli sata.
- Luuanalyysin ikäarvio tuntemattomasta lapsesta vastaa Kaarinan ja Eerik XIV:n poikaa, noin kolmivuotiaana menehtynyttä Henrikiä, Ulla Nordfors paljastaa.
- Vasta DNA-analyysi kuitenkin varmistaa, onko kyseessä Kaarinan ja Eerikin poika. Analyysien ja tutkimusten lopullisia tuloksia voidaan joutua odottamaan jopa pari vuotta.
Yhteyshenkilöt
Lisää tietoa: Tutkija Ulla Nordfors, puh. 040 668 1312
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Vapriikissa esillä ylöjärveläisten valokuvia arjesta16.6.2026 08:09:15 EEST | Tiedote
Vapriikin toisessa kerroksessa kokouskäytävällä, avautuu tiistaina 16.6. pienoisnäyttely Pirkanmaan kuvakööri – minun Ylöjärveni. Näyttelyn kuvat esittelevät Ylöjärven arkea, maisemia, tunnelmia, toimintaa, muutosta ja ihmisiä vapaaehtoisten kuvaajien silmin.
Aikamatka Tampereelle 1900-luvun alkuun – Vapriikki avaa uuden valokuvanäyttelyn26.5.2026 10:16:13 EEST | Tiedote
Vapriikki avaa 4.6. uuden näyttelyn, joka johdattaa kävijän aikamatkalle Tampereen menneisyyteen historiallisin valokuvin. Vapriikin kuva-arkiston kuvien kautta kävijä pääsee kokemaan, millaiselta Tampere näytti 1900-luvun alussa, viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana ennen Suomen itsenäistymistä - teollisuuskaupunki rakennuksineen, katuineen, toreineen, tehtaineen ja ihmisineen.
Tue uudistuvaa Suomen pelimuseota – tukipaketit nyt myynnissä20.5.2026 13:51:30 EEST | Tiedote
Museokeskus Vapriikin verkkokaupassa on myynnissä tukipaketteja Suomen pelimuseon uutta näyttelyä varten. Nyt voi varmistaa etukäteen pääsyn uudistettuun museoon ja ikuistaa nimensä museon verkkosivuille! Tukipakettien avulla yleisö voi osallistua pelimuseon syksyn uudistukseen ja olla mukana rakentamassa entistä elämyksellisempää kokonaisuutta.
Amurin museokortteli avautuu kesäksi7.5.2026 12:00:35 EEST | Tiedote
Kesämuseo Amurin kaupunginosassa Tampereella avautuu jälleen 12.5. kello 10. Nostalgisessa puutalokorttelissa pääsee tutustumaan tamperelaisiin koteihin ja niiden kuvitteellisten asukkaiden elämäntarinoihin 1880-luvulta 1970-luvulle. Museo on avoinna 6.9. saakka tiistaista sunnuntaihin klo 10–18. Tänä kesänä asiakkaita ilahduttaa museosauna, joka lämpiää kymmenenä iltana. Viime kesän suosittu kesäteatteri tekee myös paluun museokorttelin pihalle.
Tampereen historialliset museot saivat Ekokompassi‑sertifikaatin4.5.2026 13:41:20 EEST | Tiedote
Tampereen historialliset museot ovat saaneet Ekokompassi‑ympäristösertifikaatin tunnustuksena pitkäjänteisestä ja konkreettisesta ympäristötyöstä. Sertifikaatti kattaa kaikki museokokonaisuuden kohteet ja tukee museoiden tavoitetta toimia vastuullisesti, yhdenvertaisesti ja kestävän kehityksen periaatteita noudattaen. Tampereen historiallisia museoita ovat museokeskus Vapriikki, Museo Milavida ja Amurin museokortteli sekä museoiden kokoelmakeskus historiallisten museoiden kokoelmien osalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme