Oulun yliopisto

Imettävän äidin rinnat saattavat suojata vastasyntynyttä kylmältä – tutkijoilta uusi näkökulma ihmisen evoluutioon

19.2.2026 12:57:00 EET | Oulun yliopisto | Tiedote

Jaa

Ihminen poikkeaa muista kädellisistä ulkonevien ja suhteellisen suurikokoisten rintojensa vuoksi, eikä niiden kehitystä ole pystytty toistaiseksi pitävästi selittämään. Oulun yliopistossa tehdyn tutkimuksen mukaan rintojen korkea pintalämpötila saattaa auttaa vastasyntynyttä säilyttämään ruumiinlämpönsä.

Vuorigorillanaaras istuu imeväisen kanssa vehreässä ympäristössä.
Vuorigorillanaaras imeväisikäisen kanssa. Gorillalla on näkyvät rinnat imetyksen aikana. Juho-Antti Junno on tutkinut Ruandassa Virungan vuoristossa gorillan luuston sopeutumista erilaisiin ympäristöihin ja ravintoon. Juho-Antti Junno

Rintoja tarvitaan imettämiseen, mutta niiden koolla ei ole ratkaisevaa merkitystä maidontuotannon kannalta. Suuri osa rinnasta on rasvakudosta, ja aiemmissa teorioissa niiden on arveltu toimivan esimerkiksi kehon rasvavarastona. Toisen teorian mukaan rinnat ovat kehittyneet sukupuolivalinnan seurauksena merkiksi yksilön kelpoisuudesta samaan tapaan kuin esimerkiksi kasvojen symmetria.

Oulun yliopiston tutkimuksessa tarkasteltiin rintojen mahdollista roolia imetettävän lapsen lämmönsäätelyssä. Vastasyntyneet ovat erityisen alttiita hypotermialle, sillä heidän oma lämmönsäätelyjärjestelmänsä on vielä kehittymätön.

Tutkimus toteutettiin Oulussa Kastellin tutkimuskeskuksen olosuhdelaboratoriossa, jossa tutkittavia altistettiin erilaisille lämpötiloille ja samanaikaisesti mitattiin kehon pintalämpötilaa. Tutkittaviin kuului imettäviä äitejä ja verrokkiryhminä miehiä ja ei-imettäviä naisia.

Tulokset osoittivat, että imettävien naisten rintojen pintalämpötila oli hieman korkeampi kuin muilla tutkituilla ryhmillä. Lisäksi rintojen lämpötila pysyi korkeampana myös silloin, kun olosuhdekammion lämpötilaa laskettiin.

Tutkijat arvioivat, että imettävän äidin rinnan kohonnut lämpötila voi suojata vastasyntynyttä hypotermialta. Rinnan koko ja muoto mahdollistavat laajan kosketuspinnan, mikä tehostaa lämmön siirtymistä äidistä lapseen. ”Tämä voisi parantaa vastasyntyneen lapsen selviytymismahdollisuuksia ja tarjota evolutiivisesti perustellun selityksen ulkoisten rintojen kehittymiselle ihmisellä”, dosentti, bioarkeologi Juho-Antti Junno kertoo.

Hän pitää tuloksia poikkeuksellisen merkittävinä. ”Kyseessä on yksi kiinnostavimmista ihmisen varhaista evoluutiota koskevista havainnoista, joita Suomessa on tehty.”

Tutkimusryhmässä on arkeologian ja lääketieteen tutkijoita Oulun yliopistosta ja Työterveyslaitoksesta.

Tutkimus on julkaistu Evolutionary Human Sciences -tiedelehdessä: Tiina Kuvaja, Tiina Väre, Sirkka Rissanen, Hannu Rintamäki, Petri Lehenkari, Juho-Antti Junno: Infant’s thermal balance and the evolution of the human breast – a proof-of-concept study 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Dosentti Juho-Antti Junno, p. 0400685788, jjunno@lakeheadu.ca tai juho-antti.junno@oulu.fi
Huom. Junno on Suomessa la 21.2. asti ja sen jälkeen vierailevana professorina Lakeheadin yliopistossa Kanadassa, minne aikaero on 7 tuntia.

Väitöskirjatutkija Tiina Kuvaja, p. 0440995158, tiina.m.kuvaja@gmail.com

Viestintäasiantuntija Anna-Maria Hietapelto, p. 0407650015, anna-maria.hietapelto@oulu.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on yli 18 000.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto

Oulun yliopiston virtuaalinen kivimuseo avautuu – yli 1000 digitaalisen näytteen kokoelma kaikkien saataville19.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote

Oulun yliopisto avaa virtuaalisen kivimuseon, joka tarjoaa uudenlaisen, helposti saavutettavan tavan tutustua geologiaan ja mineralogiaan. Virtuaalimuseon perustana ovat kaivannaisalan (Oulu Mining School) opettajan ja Materianalyysikeskuksen käyttöinsinöörin Tapio Soukan tuottamat korkealaatuiset 3D‑mallit kivi- ja mineraalinäytteistä, joista suurin osa on peräisin Oulun yliopiston kivimuseon kokoelmasta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye