Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kaleva: Sulfaatin päätymistä vesistöihin on hillittävä lainsäädännöllä

20.2.2026 13:14:25 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Kokoomuksen kansanedustaja Atte Kaleva vaatii, että sulfaatin päätymistä vesistöön hillitään lainsäädäntöä täsmentämällä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että sulfaatti lisätään valtioneuvoston asetukseen ympäristölle haitalliseksi aineeksi ja siihen liittyville päästöille määritellään kansalliset raja-arvot.

Atte Kaleva. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Atte Kaleva. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

– Sulfaatin vaikutuksista on viime aikoina saatu uutta tietoa ja siksi myös Suomen ympäristökeskus SYKE on katsonut säätelyn täsmentämisen tältä osin tarpeelliseksi, Kaleva sanoo.

Aiemmin sulfaattiin liittyvä tietämys ja normit ovat perustuneet kansainväliseen tutkimustietoon. Vaikutukset Itämeren kaltaisella matalalla murtovesialueella ovat kuitenkin jossain määrin erilaisia kuin aiemmin tutkituissa suuremmissa vesistöissä. Erityisesti pistemäinen kuormitus voi Itämerellä kasvaa tavallista suuremmaksi.

– Sulfaattiin liittyvien normien täsmentäminen on tarpeen Itämeren ja sen ranta-alueiden suojelemiseksi. Asian toinen puoli kuitenkin on, että esimerkiksi Suomeen haluttujen vihreän siirtymän investointien kannalta on välttämätöntä, että normit ovat selkeitä ja niiden soveltaminen ennakoitavaa. Ilman sitä investointipäätösten tekeminen ja toiminnan suunnittelu on hankalaa. Kyse on siis sekä ympäristön että elinkeinotoiminnan edusta, Kaleva toteaa.

Kaleva jätti perjantaina eduskunnassa toimenpidealoitteen, jossa esitetään sulfaatin lisäämistä vesiympäristölle haitallisten aineiden joukkoon. Aloitteen allekirjoitti Kalevan lisäksi yli sata kansanedustajaa kaikista eduskuntapuolueista.

– Näin laaja kannatus kertoo kyllä päättäjien tahtotilasta. Itämeren herkkää ympäristöä halutaan suojella, mutta hyvin monet päättäjät näkevät suojelun ja elinkeinoelämän toimintamahdollisuuksien yhteensovittamisen tärkeänä. Tässä sulfaattikysymyksessä molemmat intressit kulkevat käsi kädessä, Kaleva huomauttaa.

Suomessa vesien suojelua määrittävät nykyisin ennen muuta ympäristösuojelulaki, laki vesienhoidon järjestämisestä sekä vesihuoltolaki. Valtioneuvoston asetuksella on lisäksi asetettu yksityiskohtaisempia kieltoja, laatunormeja ja päästöjen raja-arvoja. Sulfaatin osalta näitä tarkempia määräyksiä ei asetuksessa vielä tällä hetkellä ole.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Satonen: SDP puhui itsensä pussiin – Venäjän hyökkäyssota on iskenyt Suomeen muita maita kovemmin20.2.2026 12:53:14 EET | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen huomauttaa, että SDP myöntää nyt itsekin Venäjän hyökkäyssodan Ukrainaan iskeneen Suomeen muuta Eurooppaa kovemmin. Samalla kaatuu opposition keskeinen väite, että Suomen talousongelmat johtuvat hallituksesta ja että suhdannetilanne olisi sama kaikkialla Euroopassa. ”SDP:ssäkin on tajuttu, että Venäjän hyökkäyssodan seurauksista Etelä- ja Pohjois-Karjala ovat kärsineet enemmän kuin Mallorca”, Satonen sanoo.

Kokoomuksen Aalto-Setälä: Joustavammat asuntolainat helpottavat asunnon ostamista ja lisäävät rakentamista19.2.2026 17:06:16 EET | Tiedote

Hallitus esittää asuntolainojen enimmäisajan kasvattamista 35 vuoteen nykyisen 30 vuoden sijasta sekä enimmäisluottosuhteen nostamista 90 prosentista 95 prosenttiin. Tärkeää on myös järkevöittää pankkisääntelyä. Kokoomuksen Aalto-Setälän mukaan muutos on konkreettinen keino asuntokauppojen vauhdittamiseksi. Hallituksen esitystä käsitellään tällä hetkellä eduskunnassa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye