SOL Yhtiöt

SOL-konserni kasvaa Ruotsissa: SOL Facility Services AB ostaa XLNT Group -konsernin

23.2.2026 08:59:53 EET | SOL Yhtiöt | Tiedote

Jaa

SOL-konserniin kuuluva SOL Facility Services AB on ostanut XLNT Group -konsernin. Kaupan myötä yhtiö vahvistaa kykyään tuottaa laadukkaita ja turvallisia puhtauspalveluja Ruotsissa.

Kuvassa kaksi ihmistä kättelevät. Vasemmalla on SOL Ruotsin toimitusjohtaja Erki Milistver ja oikealla XLNT Groupin toimitusjohtaja Aria Zargarian.
Kuvassa vasemmalla SOL Ruotsin toimitusjohtaja Erki Milistver ja oikealla XLNT Groupin toimitusjohtaja Aria Zargarian

Ostettu XLNT Group -konserni koostuu kolmesta yhtiöstä: XLNT Workplace, XLNT Facility ja XLNT Hospitality. Konsernilla on vahva asema etenkin Suur-Tukholman alueella ja sen suurimpia asiakkaita ovat muun muassa ostoskeskukset, toimistot, hotellit ja kiinteistöyhtiöt. XLNT Groupin liikevaihto vuonna 2025 oli noin 22 miljoonaa euroa ja se työllisti noin 400 työntekijää.

Kauppa vahvistaa SOLin toimintaa Ruotsissa

Yritysosto vahvistaa SOLin toimintaa Ruotsissa, laajentaa palveluvalikoimaa ja rakentaa kestävää sekä pitkäjänteistä kasvua. SOL Facility Services AB on toiminut vuodesta 2012 ja se palvelee erityisesti toimistoja, kiinteistöjä, teollisuutta, hotelleja ja junia sekä laivoja valtakunnallisesti. SOL Facility Services AB:n liikevaihto vuonna 2025 oli noin 56 miljoonaa euroa ja se työllistää noin 1600 ihmistä.

“SOL Facility Services AB on jo yksi johtavista toimitilapalveluja (facility services) tarjoavista yhtiöistä Ruotsin markkinoilla. Kaupan myötä vahvistamme entisestään asemaamme suurimpien toimijoiden joukossa. XLNT on hyvin hoidettu yhtiö, jolla on vahva asiakastyytyväisyys, korkea laatu sekä osaava henkilökunta. Oston myötä pystymme palvelemaan asiakkaitamme entistä laajemmalla palveluvalikoimalla sekä toimintavarmuudella. XLNT:n osaava organisaatio vahvistaa entisestään SOLin toimialaosaamista”, kertoo Erki Milistver, SOL Facility Services AB:n toimitusjohtaja.

SOL hakee Ruotsissa pitkäjänteistä ja kestävää kasvua


Yrityskauppa vahvistaa SOLin asemaa Ruotsin puhtauspalvelumarkkinoilla sekä antaa uusia mahdollisuuksia henkilöstölle että asiakkaille. Liittyminen ammattimaiseen ja luotettuun suureen perheyhtiöön turvaa myös XLNT Groupin liiketoiminnan tulevaisuuden.

”Olemme ylpeitä siitä matkasta, jonka XLNT Group on tehnyt, sekä siitä luottamuksesta, jota asiakkaamme ovat meille vuosien varrella osoittaneet. Liittymällä osaksi SOL-perhettä saamme mahdollisuuden kehittää tarjontaamme edelleen, vahvistaa organisaatiotamme ja luoda entistä suurempaa arvoa asiakkaillemme. Odotamme innolla, että voimme yhdistää vahvuutemme ja jatkaa kasvua yhdessä”, sanoo Aria Zargarian, XLNT Groupin toimitusjohtaja.

Kauppa astui voimaan 19. helmikuuta 2026.

 

Lisätietoja

Erki Milistver, SOL Facility Services AB toimitusjohtaja, puhelin +46 72 071 44 54, [erki.milistver@sol.se]

Marja Innanen, SOLEMO, viestintä- ja vastuullisuusjohtaja, puhelin +358 400 477717, [marja.innanen@sol.fi]

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOL Yhtiöt

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye