Tays Keskussairaalan B-rakennuksen sisäänkäynti suljetaan 2. maaliskuuta
23.2.2026 09:31:55 EET | Pirkanmaan hyvinvointialue | Tiedote
Laajeneva työmaa tuo muutoksia kulkureitteihin. B-rakennukseen pääsee jatkossa kulkemaan esimerkiksi sairaalan pääsisäänkäynnin kautta. Saattoliikenne ja potilaskuljetukset ohjataan jatkossa pysäköintihalliin.
B-rakennuksen edustalla sijaitseva piha-alue rajataan työmaa-aidoilla helmi-maaliskuun vaihteessa. Laajenevalla työmaalla siirretään rakennusten tekniikkaa, puretaan P- ja C-rakennukset sekä vahvistetaan aluetta tulevia rakentamisen vaiheita varten. Tulevan M-rakennuksen ensimmäisten lohkojen rakentaminen on tarkoitus aloittaa syksyllä.
B-rakennuksen 0. kerroksen sisäänkäynti suljetaan 2. maaliskuuta. Sisäänkäynnin sulkeutumisen myötä myös B-rakennuksen ilmoittautumisautomaatti poistuu käytöstä. B-rakennukseen pääsee jatkossakin kulkemaan D-rakennuksessa sijaitsevan pääsisäänkäynnin tai R-rakennuksen kautta. Molempien rakennusten auloissa on myös ilmoittautumisautomaatteja.
Saattoliikenne ja potilaskuljetukset ohjataan jatkossa pysäköintihalliin (Kuntokatu 2). Alle 30 minuutin pysäköinti on pysäköintihallissa maksutonta. Pysäköintihallista noustaan D-rakennuksen pääaulaan, josta on hyvät kulkuyhteydet ja selkeät opasteet sairaalan muihin rakennuksiin.
Ajantasaisen tilanteen työmaista näet myös digitaalisesta aluekartastamme: pirha.fi/tayskartta
Yhteyshenkilöt
Pekka KilponenProjektipäällikköPirkanmaan hyvinvointialue
Puh:0444722575pekka.kilponen@pirha.fiKuvat

Pirkanmaan hyvinvointialue
Tarjoamme sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita sekä pelastuspalveluita kaikille pirkanmaalaisille. Toimimme laajasti noin 700 toimipisteessä ja olemme helposti tavoitettavissa myös digitaalisesti. Meillä toimii Suomen toiseksi suurin yliopistollinen sairaala Tays. Tutkimuksella ja koulutuksella tähtäämme tulevaisuuteen, mutta asukkaiden arjessa olemme tässä ja nyt, kaikkina päivinä ja aikoina. Meitä pirhalaisia on noin 20 000, ja olemmekin Pirkanmaan suurin työyhteisö.
Lisätietoja pirha.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue
Ruovedellä ja Virroilla järjestetään asukastilaisuudet sosiaali- ja terveyspalvelujen muutoksista20.2.2026 11:04:37 EET | Tiedote
Pihlajalinna aloittaa Pohjois-Pirkanmaan sosiaali- ja terveyspalvelujen palveluntuottajana tämän vuoden keväällä. Virroilla ja Ruovedellä palvelut siirtyvät Keiturin Sotelta Pihlajalinnalle 1.4.2026. Alueen asukkaille muutoksesta kerrotaan infotilaisuuksissa Ruovedellä 4. maaliskuuta ja Virroilla 11. maaliskuuta.
Pirkanmaan sote-asemien lääkärin ja hoitajan vastaanottojen puhelinnumerot muuttuvat kevään ja syksyn aikana – uusi järjestelmä helpottaa asiointia20.2.2026 10:58:13 EET | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen sote-asemien, lähiasemien ja lähiasiointipisteiden lääkärin ja hoitajan vastaanotoilla otetaan käyttöön uusi puhelinjärjestelmä vaiheittain kevään ja syksyn 2026 aikana. Uudistuksen myötä lääkärin ja hoitajan vastaanottojen puhelinnumeroihin tulee muutoksia.
Uusi työnjako Hämeenkyrön sote-asemalla vapauttaa aikaa hoitotyöhön ja tehostaa varastohallintaa – taloudelliset säästöt ovat merkittävät17.2.2026 13:12:13 EET | Tiedote
Hämeenkyrön sosiaali- ja terveysasemalla toteutettu kehityshanke lähti liikkeelle selkeistä tavoitteista. Pyrkimyksenä oli vapauttaa hoitohenkilöstön aikaa potilastyöhön ja siirtää ei-hoidollisia tehtäviä tukipalveluille. Samalla yhtenäistettiin varastohallinnan käytäntöjä eri yksiköissä.
Kangasalan sairaalaosasto muuttaa Hatanpäälle maaliskuussa – naistentautien avohoitotoiminta siirtyy Hatanpäältä Tays Keskussairaalaan17.2.2026 08:22:19 EET | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen sairaalapalvelujen viime syksyn yhteistoimintaneuvotteluissa päätetyt muutokset etenevät kevään aikana.
Mika Kontio valittiin uudeksi konsernijohtajaksi16.2.2026 21:09:01 EET | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen aluevaltuusto valitsi maanantaina uudeksi konsernijohtajaksi Mika Kontion.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme