Kaakkois-Suomen elinvoimakeskusalueella lomautettuja vähemmän kuin vuosi sitten
24.2.2026 08:00:00 EET | Kaakkois-Suomen elinvoimakeskus | Tiedote
Kaakkois-Suomen elinvoimakeskuksen alueella oli tammikuun lopussa 33 218 työtöntä työnhakijaa. Maakunnittain työttömänä oli Etelä-Karjalassa 7 994 henkilöä, Kymenlaaksossa 10 568 ja Päijät-Hämeessä 14 656 henkilöä. Työttömistä työnhakijoista oli kokoaikaisesti lomautettuna Etelä-Karjalassa 782, Kymenlaaksossa 1 038 ja Päijät-Hämeen maakunnassa 1 303 henkilöä. Työttömyysaste Kaakkois-Suomen elinvoimakeskusalueella oli 15,1 %. Etelä-Karjalassa työttömyysaste oli 14,4 %, Kymenlaaksossa 15,0 % ja Päijät-Hämeessä 15,7 %. Uusia avoimia työpaikkoja Kaakkois-Suomen elinvoimakeskusalueella ilmoitettiin tammikuun aikana 2517.

Etelä-Karjala
Etelä-Karjalassa oli tammikuun 2026 lopussa 7994 työtöntä. Työttömien määrä kasvoi kaksi prosenttia verrattuna vuodentakaiseen (+159 hlöä). Kasvu oli matalampaa kuin valtakunnallisesti. Lomautettuna Etelä-Karjalassa oli 782 henkilöä, mikä on 7 % vähemmän kuin vuosi sitten. Lomautukset vähenivät myös joulukuuhun verrattuna. Maakunnan työttömyysaste oli 14,4 % eli 1,8 prosenttiyksikköä korkeampi kuin valtakunnallisesti.
Etelä-Karjalan kunnista työttömyys laski vuodentakaisesta Imatralla, Rautjärvellä ja Ruokolahdella. Taipalsaaren, Lemin ja Savitaipaleen työttömyysasteet olivat alle maan keskiarvon. Maakunnan kunnista korkein työttömyysaste oli Imatralla (17,9 %). Lappeenrannan seudulla oli tammikuussa 5440 työtöntä, Imatran seudulla 2554. Imatran seudulla työttömien määrä laski vuodentakaisesta 2 %, Lappeenrannan seudulla nousi 4 %.
Nuorten alle 25-vuotiaiden työttömien määrä kasvoi Etelä-Karjalassa suhteellisesti enemmän kuin kaikkien työttömien määrä. Nuoria oli tammikuussa työttömänä 1057, ja kasvua vuodentakaisesta oli 12 %. Yli 50-vuotiaiden työttömyys laski vuodentakaisesta prosentilla. Heitä oli Etelä-Karjalassa työttömänä 3101.
Vähintään vuoden työttömänä olleita oli Etelä-Karjalassa tammikuussa 2315. Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi vuodentakaisesta 14 %, mikä on vähemmän kuin valtakunnallisesti. Ulkomaalaisten työttömien määrä oli laskenut vuodentakaisesta hieman. Etelä-Karjalassa oli tammikuussa 974 ulkomaalaista työtöntä. Se on 12 % kaikista maakunnan työttömistä.
Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Etelä-Karjalassa tammikuun aikana 490. Se on 44 % vähemmän kuin vuosi sitten. Eniten uusia paikkoja ilmoitettiin puutarhureille, kasvihuoneviljelijöille ja -työntekijöille, myyjille, tarjoilijoille, toimisto- ja laitossiivoojille sekä lastenhoitotyöntekijöille.
Kymenlaakso
Kymenlaaksossa oli tammikuun 2026 lopussa 10 568 työtöntä. Työttömien määrä kasvoi viisi prosenttia (+474 hlöä) verrattuna vuodentakaiseen. Kasvu oli hieman matalampaa kuin valtakunnallisesti. Lomautettuna Kymenlaaksossa oli 1038 henkilöä, mikä on 2 % vähemmän kuin vuosi sitten. Lomautukset vähenivät myös joulukuuhun verrattuna. Maakunnan työttömyysaste oli 15,0 % eli 2,4 prosenttiyksikköä korkeampi kuin valtakunnallisesti.
Kymenlaakson kunnista työttömyys laski vuodentakaisesta Haminassa ja Pyhtäällä. Pyhtään työttömyysaste oli alle maan keskiarvon. Maakunnan kunnista korkein työttömyysaste oli Kotkassa (16,5 %). Kouvolassa oli tammikuussa 5117 työtöntä, Kotka-Haminan seudulla 5451. Työttömien määrä nousi sekä Kotka-Haminan seudulla että Kouvolassa viisi prosenttia vuodentakaisesta.
Nuorten työttömien määrä kasvoi Kymenlaaksossa selvästi vähemmän kuin valtakunnallisesti. Nuoria alle 25-vuotiaita oli tammikuussa työttömänä 1229, ja kasvua vuodentakaisesta oli 3 %. Yli 50-vuotiaiden työttömyys nousi vuodentakaisesta 6 %. Heitä oli Kymenlaaksossa työttömänä 4324.
Vähintään vuoden työttömänä olleita oli Kymenlaaksossa tammikuussa 4112. Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi vuodentakaisesta 33 %. Kovaa kasvu oli etenkin Kouvolassa. Ulkomaalaisten työttömien määrä oli noussut vuodentakaisesta 6 %. Kymenlaaksossa oli tammikuussa 1143 ulkomaalaista työtöntä. Se on 11 % kaikista maakunnan työttömistä.
Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Kymenlaaksossa tammikuun aikana 1237. Se on 39 % vähemmän kuin vuosi sitten. Eniten uusia paikkoja ilmoitettiin muille muualla luokittelemattomille työntekijöille, myyjille, satunnaistöiden tekijöille, rakennusalan avustaville työntekijöille sekä puutarhureille, kasvihuoneviljelijöille ja -työntekijöille.
Päijät-Häme
Päijät-Hämeessä oli tammikuun 2026 lopussa 14 656 työtöntä työnhakijaa, mikä on 949 henkilöä enemmän (+7 %) kuin vuotta aikaisemmin, ja 174 henkilöä vähemmän kuin edelliskuussa. Päijät-Hämeen kunnista työttömyys kasvoi vuodentakaisesta suhteellisesti eniten Lahdessa (+11 %) ja Iitissä (+9 %), laskua oli Hartolassa (-23 %) ja Sysmässä (-16 %).
Kokoaikaisesti lomautettujen määrä väheni Päijät-Hämeen kunnissa 237 henkilöllä edellisvuodesta. Eniten lomautuksia oli Lahdessa (705 hlöä) ja Hollolassa (140 hlöä). Suhteellisesti lomautettujen määrä kasvoi eniten Iitissä (+55 %).
Päijät-Hämeen maakunnassa oli yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita pitkäaikaistyöttömiä 6 308, mikä on 1 498 henkilöä (+31 %) enemmän kuin vuosi sitten ja 71 henkilöä enemmän kuin edelliskuussa. Heistä 3 189 henkilöä on ollut yli kaksi vuotta yhtäjaksoisesti työttömänä. Yli viisi vuotta työttömänä olleita oli 910, mikä on 14 % prosenttia kaikista pitkäaikaistyöttömistä.
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli Päijät-Hämeessä 15,7 prosenttia. Maakunnan suurimmat työttömyysasteet olivat Lahdessa (17,5 %), Heinolassa (17,1 %) sekä Padasjoella (14,3 %).
Avoimia työpaikkoja oli tammikuun lopussa yhteensä 806, mikä on 448 työpaikkaa vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin tammikuun aikana kuntien työllisyyspalveluihin 790 kappaletta. Lahden työllisyysalueella oli avoimeksi ilmoitettu 564 ja Päijät-Hämeen työllisyysalueella 226 uutta avointa työpaikkaa. Työpaikkoja oli eniten tarjolla palvelu- ja myyntityöntekijöiden (308 työpaikkaa), erityisasiantuntijoiden (155 paikkaa) sekä rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöiden (95 paikkaa) ammattiryhmissä. Uusissa avoimissa työpaikoissa näkyy jo osittain kesätyöpaikkojen ilmoittelun alkaminen.
Tiedot ilmenevät KEHA-keskuksen työnvälitystilastosta.
Tarkempaa tietoa Kaakkois-Suomen elinvoimakeskuksen alueen työllisyyskehityksestä löydät maakuntien työllisyyskatsauksista sekä yhteenvetotaulukoista.
Helmikuun työllisyyskatsaus julkaistaan 24.3.2026.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
- Ennakointiasiantuntija Edla Inkilä, 0295 029 395, Etelä-Karjala ja Kymenlaakso
- Suunnittelija Sari Teimola, 0295 025 101, Päijät-Häme
Sähköpostisosoite on muotoa etunimi.sukunimi(at)elinvoimakeskus.fi.
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaakkois-Suomen elinvoimakeskus hoitaa elinkeinoihin ja osaamiseen, maahanmuuttoon, maatalouteen ja maaseudun kehittämiseen, liikenteeseen ja tienpitoon, ympäristöön ja vesivaroihin sekä rahoitukseen, kehittämiseen ja seurantaan liittyviä valtion aluehallinnon tehtäviä. Kaakkois-Suomen elinvoimakeskus toimii Etelä-Karjalan, Kymenlaakson ja Päijät-Hämeen maakuntien alueella, ja keskitettyjen tehtävien kautta palvelee myös muita alueita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen elinvoimakeskus
Tammikuu oli kuiva ja kylmä Pohjois-Karjalassa23.2.2026 16:05:36 EET | Tiedote
Tammikuussa kuukauden keskilämpötila Pohjois-Karjalassa oli noin neljä astetta keskimääräistä kylmempi. Pielisellä vedenkorkeus oli lähes keskimääräisissä lukemissa ja Orivesi-Pyhäselällä vedenkorkeus oli ajankohdan keskiarvon alapuolella. Muutoin vedenkorkeudet olivat pienissä vesistöissä ajankohdan keskiarvon yläpuolella. Lunta on pitkän aikavälin keskiarvoon verrattuna noin 27 cm vähemmän.
Maatalous kiinnostaa nuoria – aloitustukia haetaan tasaiseen tahtiin19.2.2026 10:48:05 EET | Tiedote
Nuorten kiinnostus maatalousyrittäjyyteen näkyy Kaakkois‑Suomessa.
Valokuitua rajaseudulle ja turvemaat ilmastoviisaaseen käyttöön3.2.2026 13:54:31 EET | Tiedote
Vuoden 2025 loka-joulukuussa 35 eri yritystä ja 38 kehittämishanketta sai EU:n maaseuturahoitusta Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen (nyk. elinvoimakeskus) ja Leader-ryhmien kautta. Yritysten investointeihin ja kehittämistoimiin suunnattiin yhteensä noin 340 000 euroa, kehittämishankkeisiin yli 2,5 miljoonaa euroa.
Uusi Kaakkois-Suomen elinvoimakeskus edistää kolmen maakunnan elinvoimaa3.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Työt uudessa Kaakkois-Suomen elinvoimakeskuksessa ovat päässeet hyvään vauhtiin. Vaikka valtionhallinnon vuodenvaihteen uudistus toi paljon muutoksia organisaatioihin ja niiden henkilöstöön, pystyttiin palvelujen jatkuvuudesta huolehtimaan vuodenvaihteen yli.
Etelä-Karjalaan rakennemuutosrahoitusta Kaakkois-Suomen elinvoimakeskuksen kautta29.1.2026 14:03:08 EET | Tiedote
Valtioneuvosto on myöntänyt äkillisestä rakennemuutoksesta johtuen 29.1.2026 tekemällään päätöksellä 750.000 euroa erillisrahoitusta Etelä-Karjalan alueelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme