Vihreiden Hopsu: Hallituksen pitää tarttua työttömyyden hoitoon, jokaisen aktiivinen osallistuminen pitää mahdollistaa
24.2.2026 13:45:24 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu totesi työllisyysvälikysymystä käsitelleessä ryhmäpuheessaan hallituksen työllisyyspolitiikan epäonnistuneen ja hallituksen vältelleen vastuunkantoa. Vihreiden vaihtoehto keskittyy uusien työpaikkojen syntyyn, kuntien mahdollisuuteen hoitaa työllisyystehtävää ja jokaisen toimeliaisuuden edistämiseen yksilön tilanteen tarvitsemilla joustoilla.

Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää.
Hopsu ihmetteli hallituksen toimettomuutta historiallisen korkean työttömyyden edessä. Vihreiden työllisyyspolitiikan ytimessä on jokaisen toimeliaisuuden mahdollistaminen ja sen varmistaminen, ettei kukaan tippuisi yhteiskunnan turvaverkon ulkopuolelle.
Vihreät on vaatinut suojaosien palauttamista, jotta myös osa-aikatyön vastaanottaminen olisi kannattavaa. Hopsun mukaan Vihreät pitävät tärkeänä, että osatyökykyisten mahdollisuuksia osallistua työelämään vahvistetaan eikä ajeta palveluja alas hallituksen tapaan.
– Olemme pitkään vaatineet perustulon käyttöönottoa. Se toimisi lääkkeenä juuri nykyisenlaisessa tilanteessa ja tekisi kaiken työn vastaanottamisesta aina kannattavaa. Suojaosien palauttaminen on askel kohti perustuloa ja oleellinen toimi kannustamaan osa-aikatyön vastaanottamista, Hopsu muistutti.
– Olemme myös esittäneet korkeakoulujen aloituspaikkojen merkittävää lisäämistä tukemaan nuorten vaikeaa tilannetta. Haluamme myös mahdollistaa työttömyysturvalla opiskelemisen ja osaamisen kehittämisen entistä laajemmalle joukolle, kun työtä ei yksinkertaisesti ole tarjolla. Uudistettu aikuiskoulutustuki tarvitaan myös kiireesti, vaati Hopsu.
– Työvoimaviranomaisen ei myöskään tulisi joutua käyttämään aikaansa sen valvomiseen onko näyttelijän kuvaama työnhakuvideo tai muusikon kitaran soitto ammattitaidon ylläpitämiseksi liikaa työntekoa työttömyysturvan saamiseen tai onko esimerkiksi vapaaehtoistyö seurakunnassa työllistymisen este. Tämä kaikki aktiivisuus on vain plussaa tulevan työllistymisen kannalta ja pitäisi vapauttaa työttömille omaan harkintaan, ehdotti Hopsu.
Erityisen surkeana ja epäloogisena Hopsu pitää hallituksen leikkauksia kotoutumis- ja kielikoulutuksesta suurtyöttömyyden aikana.
– Olemme vaatineet kotoutumiskoulutuksen laadun vahvistamista, kielikoulutuksen jatkomahdollisuuksien tukemista myös työssäkäyville maahanmuuttajille sekä mentorimallia, jotta vieraalla kielellä työtään aloittava saisi tukea ja häntä auttava tästä korvauksen. Näin parannetaan maahanmuuttajien työllistymistä, Hopsu painotti.
Hopsu kritisoi hallituksen reagoimattomuutta kuntien mahdottomaksi käyneeseen tilanteeseen työllisyyden hoidossa ja ehdottaa ratkaisuksi sakkomaksujen tilapäistä keventämistä.
– Näillä työttömyysluvuilla kunnat ovat pulassa sakkomaksujen kanssa. Ne syövät kunnan resurssia etsiä uusia työpaikkoja, tehdä yhteistyötä yritysten ja oppilaitosten kanssa, järjestää työllisyyskoulutuksia ja kehittää työllisyyspalveluja. Kuntien sakkomaksuja pitäisi vähintään helpottaa ja ohjata resurssit työllisyystoimien vahvistamiseen, Espoon työllisyys- ja kotoutumisjaoston varapuheenjohtajanakin toimiva Hopsu ehdotti.
Hopsu esitti hallitukselle epäluottamusta.
– Hallitus ei ole reagoinut riittävällä vakavuudella ja nopeudella työttömyyskriisiin, eikä se ole tarttunut ehdotettuihin työttömyyttä helpottaviin toimiin. Se ei ole mahdollistanut työttömyyden hoidon kehittämistä ja toimivaa tukea yksilöille muutoksessa, Hopsu kritisoi.
Yhteyshenkilöt
Iida TaniPoliittinen avustaja, viestinnän suunnittelija (Vihreä eduskuntaryhmä)
Puh:+358 50 520 1210iida.tani@eduskunta.fiInka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: jokainen kivi käännettävä krääsäkauppaan puuttumiseksi17.4.2026 13:11:31 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen iloitsee talousvaliokunnan tänään yksimielisesti hyväksymästä mietinnöstä, jossa se edellyttää hallitukselta viipymättä tekoja kiinalaiseen krääsäkauppaan puuttumiseksi. Nyt on hallituksen velvollisuus pikaisesti näyttää, että se ottaa eduskunnan tahdon tosissaan.
Mari Holopainen: Kymmenen keinoa yrittäjämyönteisen Suomen rakentamiseksi16.4.2026 16:11:57 EEST | Tiedote
Vihreät haluavat rakentaa yrittäjämyönteistä Suomea, jossa ihmiset uskaltavat tavoitella unelmiaan ja jonka turvaverkot tukevat myös yrittäjiä. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen esittää kymmentä keinoa yrittäjien tukemiseksi.
Sofia Virta ryhmäpuheessa: Vihreät esittää kehysriiheen toimenpidepakettia lapsiköyhyyden pysäyttämiseksi15.4.2026 14:04:27 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Köyhyyttä ja elinkustannusten kasvua käsittelevän välikysymyksen ryhmäpuheessaan Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti konkreettisia toimia, joilla hallitus voi ensi viikon kehysriihessä pysäyttää lapsiköyhyyden kasvun.
Fatim Diarra: Hallituksen määräaikaisten työsuhteiden helpottaminen polkee naisvaltaisten alojen oikeuksia – jätti SDP:n edustajien kanssa perustuslakivaliokunnassa eriävän14.4.2026 16:41:00 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta käsitteli kokouksessaan 14.4. hallituksen esitystä määräaikaisten työsuhteiden helpottamisesta. Esityksen on kritisoitu heikentävän työntekijöiden oikeuksia, kohdistuvan erityisesti naisvaltaisiin aloihin ja lisäävän raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra ja neljä SDP:n kansanedustajaa jättivät perustuslakivaliokunnassa lakiesityksestä eriävän mielipiteen.
Vihreiden Tiina Elo: Hallitus sivuuttaa eläinten hyvinvoinnin ja kasviproteiinien mahdollisuudet ruokapolitiikassaan14.4.2026 14:32:00 EEST | Tiedote
Vihreiden Tiina Elo vaatii lisää kotimaista kasvisruokaa kouluihin ja päiväkoteihin Vihreiden ryhmäpuheessa ruokapoliittisesta selonteosta. Elo muistuttaa, että kasvipohjainen ruoka on hyväksi ihmisille, eläimille ja ympäristölle sekä myös Suomen huoltovarmuudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme