Hyvissä ajoin ja kohti elämyksiä: Näin suomalaiset suunnittelevat lomansa
25.2.2026 08:00:00 EET | Apollomatkat | Tiedote
Apollomatkojen teettämä tuore kysely paljastaa, että yli 70 % suomalaisista haluaa matkustaa lomalla uuteen kohteeseen. Lisäksi peräti 63 % aloittaa kesäloman suunnittelun jo kuukausia ennen lähtöä.

Vaikka hinta ja lämmin sää ovat yhä valintakriteerien kärjessä, suomalaiset valitsevat lomakohteen yhä useammin ruoan, kulttuurin ja erilaisten kokemusten perusteella.
– Suomalaiset kaipaavat lomalta uusia elämyksiä, mutta haluavat myös varmistua siitä, että loma tarjoaa vastinetta rahalle. Siksi moni aloittaakin suunnittelun hyvissä ajoin ja vertailee vaihtoehtoja huolellisesti, kertoo Satu Kontulainen, Apollomatkojen viestintävastaava.
Elämykset ohjaavat matkakohteen valintaa
Kun suomalaiset päättävät lomakohteesta, ratkaisevaksi tekijäksi nousevat kokemukset. Paikallinen kulttuuri kiinnostaa eniten – 55,2 % pitää sitä tärkeimpänä lomakohteen valintaperusteena. Moni suuntaa makumatkalle: 44,4 % pitää ruokaelämyksiä ratkaisevana kriteerinä. Lisäksi 43,2 % haluaa aurinkoa ja rantoja, ja 28,3 % arvostaa lyhyttä lentomatkaa.
Lomassa on kyse muustakin kuin auringosta ja lämmöstä. Suomalaiset haluavat tutustua paikalliseen kettiöön, nähdä perinteitä läheltä ja tutustua paikalliseen arkeen. Myös laaja aktiviteettivalikoima vaikuttaa lopulliseen päätökseen.
– Suomalaiset etsivät yhä useammin kokonaisvaltaisia lomakokemuksia. Loman pitää tarjota sekä rentoutumista että sisältöä – asioita, jotka maistuvat, tuntuvat ja jäävät mieleen, Kontulainen sanoo.
Suurin osa suunnittelee ajoissa – osa matkustaa spontaanisti
Suunnitelmallisuus korostuu suomalaisten matkustuskäyttäytymisessä: 63,4 % aloittaa lomasuunnittelun kuukausia etukäteen, ja 16 % jopa yli puoli vuotta ennen lähtöä. Samalla tutkimus osoittaa, että suomalaiset voivat olla myös yllättävän spontaaneja – 9 % tekee päätöksen vain muutamia päiviä ennen matkaa.
Viikon mittaiset lomat ovat selkeästi suosituimpia (33,3 %). Kymmenen päivän loman valitsee 20 % ja kahden viikon loman 19,5 % vastaajista. Lyhyt, viiden päivän irtiotto kiinnostaa 11,9 % suomalaisista – tämä on eniten koko Pohjoismaissa.
– Kaikkien lomatoiveet ovat erilaisia. Toiset kaipaavat pientä hengähdystaukoa, kun taas toiset haluavat aikaa kokea ja tutkia enemmän. Siksi olemme panostaneet joustaviin pakettimatkoihin, jotka voi räätälöidä omien toiveiden mukaan, Kontulainen kertoo.
Keskeisiä tuloksia tutkimuksesta
- 72,2 % haluaa matkustaa uuteen kohteeseen
- 27,8 % valitsee mieluiten tutun kohteen
- 63,4 % suunnittelee matkaa kuukausia etukäteen
- 16 % aloittaa suunnittelun yli puolta vuotta aiemmin
- 9 % tekee matkasuunnitelmat vain päiviä ennen
- 75,4 % pitää hintatasoa tärkeimpänä valintatekijänä
- 55,2 % korostaa paikallista kulttuuria
- 44,4 % arvostaa ruokaelämyksiä
- 43,2 % painottaa aurinkoa ja rantaa
- 33,3 % suosii viikon mittaista lomaa
Tutkimuksesta
Tutkimuksen toteutti Inqvita Apollomatkojen toimeksiannosta tammikuussa 2026. Siihen vastasi yhteensä 4 180 henkilöä Pohjoismaista, joista yli 1 000 Suomesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu KontulainenPR coordinator
satu.kontulainen@apollomatkat.fiApollo on Pohjoismaiden johtavia matkanjärjestäjiä. Järjestämme tilauslentomatkoja, reittilentopohjaisia matkoja, treenimatkoja, risteilyjä ja kiertomatkoja. DER Touristik Nordic AB:n muodostavat Apollo Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa ja Suomessa, golfmatkoja järjestävä Golf Plaisir, luksusmatkoja järjestävä Lime Travel sekä hyvinvointikeskus Playitas Fuerteventuralla.
Suomessa Apollomatkojen valikoimaan kuuluvat valmismatkat kohteisiin Välimerellä, Lähi-idässä, Kaakkois-Aasiassa ja Kanariansaarilla sekä kaupunkilomat kaikkialle maailmaan. Apollomatkat tarjoaa parhaat 4- ja 5-tähden hotellit.
Apollomatkoilla oli v. 2019 n. 80 000 tyytyväistä matkustajaa ja se on Suomen neljänneksi suurin matkanjärjestäjä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Apollomatkat
Suomalaiset osaavat jättää työt kotiin lomalla12.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Apollon teettämä tuore tutkimus paljastaa, että jopa 79 prosenttia suomalaisista ei tee lainkaan, tai tekee hyvin vähän töitä lomamatkan aikana. Tutkimuksen mukaan naiset ovat töistä irrottautumisessa miehiä edellä.
Apollon uutuus talvelle: Yhdistelmämatkat Thaimaahan4.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Apollomatkat laajentaa Thaimaan lomavalikoimaa yhdistelmämatkoilla, jotka mahdollistavat useamman kohteen kokemisen yhden loman aikana. Uudet matkat vastaavat yhä monipuolisempien lomien kasvavaan kysyntään.
Aktiivinen lepo nousee lomatrendiksi2.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hyvinvointi ja aktiivisuus kietoutuvat yhä tiiviimmin yhteen eurooppalaisten lomatoiveissa. DERTOUR Groupin tuore matkailuraportti osoittaa, että yhä useampi haluaa yhdistää liikunnan ja henkisen palautumisen samalla lomalla.
Apollo Sport: Uusi catski-elämys Georgiassa26.5.2026 13:25:06 EEST | Tiedote
Apollo Sports laajentaa laskettelumatkojen tarjontaa ja tuo myyntiin uuden, elämyksellisen catski-kohteen Georgian Bakhmaroon.
Suomalaiset haluavat lomaseuraa, joka viihtyy myös hiljaisuudessa11.5.2026 11:08:06 EEST | Tiedote
Apollomatkat selvitti, kenen julkisuuden henkilön kanssa suomalaiset lähtisivät mieluiten lomalle. Kyselyn perusteella ratkaisevaa ei ole pelkkä tunnettuus, vaan se, millaista seuraa henkilö olisi lomalla – niin pitkien illallisten, yhteisten kokemusten kuin rauhallisten hetkienkin aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme