Suomessa löytyi viime vuonna kierrosta 483 euroseteliväärennöstä
27.2.2026 11:00:00 EET | Suomen Pankki | Tiedote
Suomessa setelien kierrosta löydettiin vuoden 2025 aikana 483 euroseteliväärennöstä. Vuonna 2023 kierrosta löytyi 653 euroseteliväärennöstä ja vuonna 2024 niitä löytyi 714.

Eniten väärennöksiä löytyi 20 ja 50 euron seteleissä
Vuonna 2025 Suomessa kierrossa olleiden setelien joukosta löydettiin eniten 50 euron väärennöksiä, niitä oli yhteensä 251. 20 euron väärennöksiä oli 130 ja 10 euron väärennöksiä 47.
|
Ajanjakso |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|
Väärennösten lukumäärä |
523 |
469 |
653 |
714 |
483 |
”Kierrosta löytyneiden euroseteliväärennösten määrä on vähentynyt kahteen edellisvuoteen verrattuna ja pysynyt alhaisena verrattuna muuhun euroalueeseen. Vaikka todennäköisyys saada haltuunsa väärennetty seteli on erittäin pieni, on suositeltavaa tarkistaa setelin turvatekijät aina seteleitä käsiteltäessä," toteaa seteliasiantuntija Olli Vehmas Suomen Pankista.
Seteleiden aitouden voi tarkistaa turvatekijöiden avulla
Euroseteleissä on useita turvatekijöitä, joiden avulla setelin aitouden voi tarkastaa. Tarkastuksessa voi käyttää yksinkertaisia testejä: tunnustele setelin painatusta, katso seteliä valoa vasten ja kallistele seteliä. Jos on epävarma yksittäisen setelin aitoudesta, väärennökseksi epäilemäänsä seteliä kannattaa verrata sellaiseen, jonka tietää olevan aito. Ohjeita ja oppaita setelin aitouden tarkastamiseen löytyy Suomen Pankin verkkosivuilta.
Suomen Pankki on julkaissut selainpohjaisen seteliverkkokurssin, joka on avoin kaikille. Kurssin avulla voi tutustua mm. euroseteleiden turvatekijöihin sekä saada tietoa, kuinka toimia eri tilanteissa, jos kohdalle sattuu väärennös. Kurssi löytyy osoitteesta setelikurssi.suomenpankki.fi.
Euroopan keskuspankki kertoo tämänpäiväisessä tiedotteessaan (www.ecb.europa.eu) euroseteliväärennösten kokonaistilanteesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli VehmasSeteliasiantuntija
Puh:+358 9 183 3410olli.vehmas@bof.fiJanne JokinenRikoskomisario (Keskusrikospoliisi)
Puh:+358 295 48 6881Linkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Kriget i Mellanöstern bromsar upp den ekonomiska tillväxten i euroområdet och driver upp inflationen – energiomställningen dämpar konsekvenserna för Finlands ekonomi14.4.2026 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Den ekonomiska utvecklingen i Europa domineras av geopolitik. Kriget i Mellanöstern och dess följdeffekter bromsar upp den ekonomiska tillväxten i euroområdet och driver upp inflationen. Redan nu har dock energiproduktionsinfrastrukturen tagit så stor skada att korrigeringen av situationen kommer att pågå länge efter att den mest akuta krigsfasen är över.
Lähi-idän sota hidastaa euroalueen kasvua ja kiihdyttää inflaatiota – energiasiirtymä vaimentaa vaikutuksia Suomen talouteen14.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Geopolitiikka hallitsee Euroopan talouskehitystä. Sota Lähi-idässä ja sen heijastusvaikutukset hidastavat euroalueen talouden kasvua ja kiihdyttävät inflaatiota. Jo nyt energiantuotannon infrastruktuuria on kuitenkin vahingoittunut niin paljon, että tilanteen korjaaminen jatkuu pitkään senkin jälkeen, kun sodan akuutein vaihe on ohi.
Middle East war is slowing euro area growth and driving up inflation – Adverse impact on Finland’s economy moderated by energy transition14.4.2026 11:00:00 EEST | Press release
Europe’s economic performance is being dominated by geopolitics. War in the Middle East and its spillover effects are slowing growth in the euro area economy and driving up inflation. The damage to energy production infrastructure is already so great that rectifying this will continue long after the most acute phase of the war is over.
Kutsu medialle: Suomen Pankin tiedotustilaisuus 14.4. rahapolitiikasta sekä kansainvälisen talouden teemoista8.4.2026 12:28:47 EEST | Kutsu
Millainen vaikutus jännitteisellä geopolitiikalla on euroalueen talouskehitykseen ja mitkä ovat rahapolitiikan haasteet epävarmassa maailmantilanteessa? Miten kallistunut energia vaikuttaa talouden näkymiin ja kilpailukykyyn? Miten kriisi on vaikuttanut euroalueen kotitalouksien säästämiseen? Suojaako vihreän siirtymän edistyminen Suomea energiahintojen nousulta?
Finlands Bank avslutade datainsamlingen om gräsrotsfinansiering och person-till-person-lån7.4.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Finlands Banks direktion beslutade att avsluta datainsamlingen om gräsrotsfinansiering och person-till-person-lån. Verksamheten av företag som är registrerade i Finland och som förmedlar gräsrotsfinansiering har krympt och blivit marginell.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme