Mika Huusko Bravidan valtakunnallisen sprinkleriyksikön johtajaksi
27.2.2026 09:31:44 EET | Bravida Finland Oy | Tiedote
Bravidan valtakunnallisen sprinkleriyksikön uudeksi yksikönjohtajaksi on nimitetty Mika Huusko 9.3.2026 alkaen. Hän seuraa tehtävässä Mika Hyväriä, joka siirtyy Bravidan Sisä-Suomen aluejohtajaksi.

Huusko on toiminut sprinkleriyksikössä tuotantopäällikkönä, ja hänen vastuualueisiinsa ovat kuuluneet muun muassa tarjouslaskenta sekä asiakkuuksien hoito. Hänellä on vahva osaaminen sprinkleri‑ ja paloturvajärjestelmien urakoinnista ja huollosta sekä hyvä tuntemus yksikön asiakkuuksista ja toimintatavoista.
”Mika Huuskon pitkä kokemus, asiantuntemus ja erinomaiset asiakassuhteet olivat ratkaisevia hänen valinnassaan. Sprinkleriyksikkö on kasvanut viime vuosina voimakkaasti ja tuloksellisesti. Meillä on täysi luottamus siihen, että Mikan johdolla yksikön kehitys jatkuu vahvana", sanoo Bravida Finlandin toimitusjohtaja Marko Holopainen.
”Kiitän luottamuksesta ja mahdollisuudesta ottaa yksikön johto vastuulleni. Sprinkleriyksikössä on erittäin hyvä yhteishenki ja vahva tekemisen meininki. On hienoa päästä jatkamaan yksikön kehittämistä yhdessä todellisten ammattilaisten kanssa”, tuleva sprinkleriyksikön johtaja Mika Huusko kommentoi.
Lisätietoja:
Marko Holopainen
Toimitusjohtaja
Bravida Finland Oy
Puh: +358 400 458 158
marko.holopainen@bravida.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mira WarvaViestintä- ja markkinointipäällikkö
Puh:0400297936mira.warva@bravida.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Bravida Finland Oy
Mika Paananen nimitetty Bravidan Jyväskylän yksikönjohtajaksi22.9.2026 09:09:21 EEST | Tiedote
Mika Paananen on nimitetty Bravidan Jyväskylän yksikön yksikönjohtajaksi 28.9.2026 alkaen. Jyväskylän yksikkö vastaa Jyväskylän alueen LVIS-urakoinnista uudis- ja korjausrakentamisen hankkeisiin. Paananen siirtyy tehtävään Bravidan Sisä-Suomen Healthcare-liiketoimintapäällikön roolista ja jatkaa uuden tehtävänsä ohella myös valtakunnallisen Healthcare-liiketoiminnan vastuuhenkilönä.
Bravidalle 200 miljoonan euron datakeskusurakka Suomessa10.7.2026 09:10:23 EEST | Tiedote
Bravida on tehnyt sopimuksen atNorthin Kouvolassa sijaitsevan datakeskuksen talotekniikkaurakasta pääurakoitsijana. Sopimuksen arvo on noin 200 miljoonaa euroa.
Bravida vahvasti mukana koulujen perusparannushankkeissa30.6.2026 08:35:04 EEST | Tiedote
Bravida on mukana Helsingissä sijaitsevien Töölön ja Maunulan ala-asteiden perusparannus- ja laajennushankkeissa. Molemmissa kohteissa pääurakoitsijana toimii Consti Korjausrakentaminen Oy. Hankkeissa uudistetaan koulurakennusten talotekniikkaa ja tiloja vastaamaan nykypäivän vaatimuksia. Bravida vastaa molemmissa hankkeissa LV-urakasta sekä Töölössä lisäksi myös sähköurakasta.
Bravida Finlandille lisäurakka XTX Marketsin datakeskuskokonaisuuteen Kajaanissa25.6.2026 09:05:33 EEST | Tiedote
Bravida Finland toteuttaa sähköurakan XTX Marketsin Kajaanin kampuksen toiseen datakeskukseen. Bravida vastasi sähköurakasta myös hankkeen ensimmäisessä datakeskuksessa.
Bravida jatkaa sprinkleriurakointia Turun alueella Kompassisairaalan toisessa vaiheessa16.6.2026 08:48:37 EEST | Tiedote
Bravidan yhteistyö Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varhan kanssa Turun sairaala-alueella saa jatkoa. Bravida Finland on tehnyt sopimuksen Varhan kanssa Turun Kompassisairaalan toisen vaiheen uudisrakennuksen sprinkleriurakasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme