Lohjan kouluissa vietetään ilmastoruokaviikkoa viikolla 10
27.2.2026 10:54:25 EET | Lohjan kaupunki | Tiedote
Lohjalla vietetään kolmatta ilmastoruokaviikkoa viikolla 10 - kasvisruoat pääroolissa kouluruokailussa

Lohjalla vietetään ilmastoruokaviikkoa – kasvisruoat pääroolissa kouluissa
LOHJA, 27.2.2026 – Viikolla 10 kouluruokailussa vietetään jo kolmatta kertaa ilmastoruokaviikkoa. Viikon tavoitteena on lisätä tietoisuutta ruoan ilmasto- ja hyvinvointivaikutuksista sekä rohkaista oppilaita maistamaan kasvisruokia. Viikko tukee myös kansallisia ravitsemissuosituksia, joissa korostetaan kasvisten ja kasviproteiinien aiempaa suurempaa osuutta osana terveellistä ja tasapainoista ruokavaliota.
Ilmastoruokaviikon aikana kaikissa Lohjan kouluissa tarjotaan vain kasvisruokia, joiden ilmastovaikutukset on laskettu ja tuotu esiin ruokalistoissa. Ruokaloiden seinillä on tietoa ruokien ilmasto- ja hyvinvointivaikutuksista, sekä minkälaisilla ruokavalinnoilla voi helposti pienentää omaa ilmastojalanjälkeä. Aihetta käsitellään myös opetuksessa.
– Ilmastoruokaviikko tukee sekä Lohjan kaupungin ilmastotavoitteita että lasten ja nuorten hyvinvointia. Toivomme, että kasvisruokiin tutustutaan positiivisin mielin, ja oppilaat löytäisivät jopa uusia suosikkejaan, sanoo Nina Olsbo, ruoka- ja siivouspalvelupäällikkö.
Lohjan kaupunki on ollut vuodesta 2013 osa HINKU-verkostoa ja tähtää hiilineutraaliuteen. Ruokapalveluiden hiilijalanjäljen pienentäminen ja kestävä ruokakasvatus ovat osa tätä työtä.
Lisätiedot:
Meeri Hartonen, vastuullisuus- ja ilmastoasiantuntija, meeri.hartonen@lohja.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Meeri HartonenVastuullisuus- ja ilmastoasiantuntijaLohjan kaupunki
Aiheet: vastuullisuus, energiatehokkuus, ilmastotyö
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lohjan kaupunki
FRIGG Lohjalla30.10.2026 13:07:39 EET | Tiedote
FRIGG ja Lohjan kaupunginorkesteri esiintyvät yhdessä Laurentius-salissa Lohjalla perjantaina 6.11.2026 klo 19. Suomen kansainvälisesti menestynein nykykansanmusiikkiyhtye FRIGG yhdistää pohjoismaista pelimanniperinnettä ja amerikkalaista bluegrassia ainutlaatuisessa ”Nordgrass”-soundissaan. Kapellimestarina toimii Janne Nisonen. Liput NetTicketistä. Konsertin kesto noin 1 h 30 min.
Vähävaraisten ja yksinäisten jouluruokailu järjestetään 20.11.202627.10.2026 16:29:41 EET | Tiedote
Lohjan kaupunki järjestää toista kertaa vähävaraisten ja yksinäisten jouluruokailun perjantaina 20.11.2026 Lohjan Yhteislyseon lukiolla klo 16.30-18.00. Ruokailuun mahtuu 200 ensimmäistä ilmoittautunutta.
Mäntynummen sivistyspalveluiden palveluverkon tilaisuudet loka-marraskuussa 202620.10.2026 10:30:43 EEST | Tiedote
Mäntynummen asukasilta 21.10.2026 Asukastilaisuudessa pääset tutustumaan suunnitelmiin, esittämään ajatuksiasi ja vaikuttamaan oman alueesi tulevaisuuteen. Tervetuloa mukaan keskustelemaan ja osallistumaan! Mäntynummen asukastilaisuus järjestetään Perttilän koululla (Hakulintie 30) keskiviikkona 21.10.2026 klo 18.00–20.00. Asukasalueiden osallistamiskierrokselle on avattu Howspace-yhteistyöalusta, jonne muutosesityksiä voi kommentoida ennen asukasiltaa. Linkki Mäntynummen sivulle: https://palveluverkko-2026.in.howspace.com/mantynummi-taustatiedot ja https://palveluverkko-2026.in.howspace.com/mantynummen-muutokset-kommentoitavaksi. Muutoehdotuksia voi kommentoida myös vastaamalla Webropol-kyselyyn: https://link.webropol.com/s/asukaskysely-mantynummi. Vaihtoehtoisesti kommentit voi välittää halutessaan sähköpostitse palveluverkko@lohja.fi. Alueiden asukkaita osallistetaan ja kuullaan laajasti koko valmisteluprosessin ajan ennen lopullisen esityksen viemistä päätöksentekoon. Valmistelussa
Jaa hyvä esteettömyysteko – äänestys käynnissä 30.10.2026 asti15.10.2026 09:37:48 EEST | Tiedote
On jälleen aika edistää esteettömyyttä nostamalla esiin toimijoita, jotka ovat tiloissa tai palveluissa huomioineet esteettömyysasiat. Tavoitteena on herättää ihmiset huomaamaan esteettömyyden edut kaikkien lohjalaisten näkökulmasta.
Asiakaspalvelusta ruumiiden rakenteluun – Halloween muuttaa työnkuvat Tytyri Elämyskaivoksessa2.10.2026 12:19:22 EEST | Tiedote
100 metriä maan alla rakennetaan parhaillaan elämystä, joka saa kävijät kiljumaan. Tytyri Elämyskaivoksen työntekijöille Halloween tarkoittaa poikkeavaa työrupeamaa: asiakaspalvelun rinnalla ideoidaan maan alaisissa olosuhteissa toimivaa kauhuelämystä, hankitaan rekvisiittaa ja rakennetaan lavasteita – lähes 100 metriä maan pinnan alapuolella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme