Kokoomuksen Vuornos Razmyarille: Veronkorotukset eivät ole ”luottamusta vahvistavia kasvutoimia”
27.2.2026 10:55:41 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos kritisoi SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin puheita talouden sopeuttamisesta todellisuudesta irtaantuneeksi toiveajatteluksi. Razmyarin mukaan SDP tasapainottaisi taloutta ”ennen kaikkea veronkiristyksillä ja kasvutoimilla”. Vuornoksen mukaan veronkorotukset heikentävät talouskasvua.

”On päivän selvää, että veronkorotuksilla on negatiivinen vaikutus talouskasvuun. Sellaiset kasvutoimet, jotka kumoaisivat tämän negatiivisen kasvuvaikutuksen ja voisivat ratkaista Suomen velkaongelman, maksaisivat miljardikaupalla. On aivan täyttä toiveajattelua, että velkajarrun vaatiman talouden sopeutuksen voisi ratkaista ilman menojen karsimista”, sanoo Vuornos.
”SDP:ltä löytyy varmasti iso lista veronkorotuksia, mutta olisi hyvä saattaa julkiseen keskusteluun puolueen esittämät kasvutoimet, jotta ekonomistit voisivat arvioida niiden vaikutuksia julkisen talouden tasapainottamiseen. On erittäin vaikea nähdä, että sellaisia kasvutoimia olisi ilman lisämenoja olemassa, joilla velkaantumista saataisiin jarrutettua”, jatkaa Vuornos.
Razmyar kritisoi tänään julkaistussa Helsingin Sanomien haastattelussa valtiovarainministeriön tekemiä vaikutusarvioita.
Vuornos muistuttaa, että valtiovarainministeriön arviot perustuvat valtavirtataloustieteen tutkimuskirjallisuuteen. Vuornoksen mukaan sellaisia asiantuntija-arvioita tuskin löytyy, jotka uskovat talouden tasapainottamisen hoituvan ilman menojen sopeuttamista.
”Razmyarin puheet talouden sopeuttamisesta ovat löysiä ylätason heittoja, jotka eivät perustu mihinkään. Vastustamalla jokaisen julkisen menoeuron priorisointia voi varmasti nostaa kannatusta, mutta Suomen ongelmia sillä ei ratkaista”, sanoo Vuornos.
”Jos Suomen velkaantuminen ratkeaisi kasvu-uudistuksilla, se olisi jo ratkaistu. Suomen ongelma ei ole liian matalat verot, vaan liian suuret menot. Razmyarin haastattelusta huokuu läpi, että SDP:llä ei ole mitään realistista ajatusta siitä, miten Suomen velkaantuminen saadaan hallintaan”, jatkaa Vuornos.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henrik VuornosKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Suomi on osa Natoa – ja sen tulee näkyä lainsäädännössä5.3.2026 18:08:51 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää ydinenergia- ja rikoslain muuttamista välttämättömänä, jotta Suomen sotilaallinen puolustus voidaan toteuttaa täysimääräisesti osana Natoa.
Kokoomuksen Wallinheimo: 300 normin purkutavoite toteutuu – yrityksiltä jo 120 miljoonan euron byrokratiataakka pois3.3.2026 12:58:30 EET | Tiedote
Hallitus on purkanut jo 243 yrityksiä ja kansalaisia kuormittanutta normia. Hallitusohjelman 300 normin tavoite toteutuu tällä hallituskaudella, arvioi kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Itämerennorppa saa oman turvapaikan - Itäisen Suomenlahden kansallispuistoa aiotaan laajentaa2.3.2026 15:24:30 EET | Tiedote
Kokoomuksen Pauli Aalto-Setälä pitää Itäisen Suomenlahden kansallispuiston laajentamista 63 000 hehtaarilla osoituksena hallituksen sitoutumisesta luonnon ja erityisesti merialueiden suojeluun.
Kokoomuksen Vikman: Varusmiehen on saatava enemmän rahaa kuin vangin28.2.2026 14:00:56 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajan ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtajan Sofia Vikmanin mukaan on kestämätöntä, että asevelvollisuuttaan suorittava nuori saa pienempää päivärahaa kuin rikoksesta tuomittu vanki.
Väyrynen oikaisee Keskustaa: Päivystysruuhkat eivät johdu yöpäivystysten muutoksista, vaan hoitoketjun pullonkauloista27.2.2026 11:08:35 EET | Tiedote
Kokoomuksen lääkäritaustainen kansanedustaja Ville Väyrynen oikaisee Keskustan edustaja Markku Siposen väitteitä eduskunnan kyselytunnilla 26.2. Siponen viittasi puheenvuorossaan Savon Sanomien uutiseen väittäen, että päivystysruuhkat johtuisivat Iisalmen ja Varkauden yöpäivystysten lakkauttamisesta. Väyrysen mukaan väite ei pidä paikkaansa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme