SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää
28.2.2026 09:20:00 EET | SDP | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
– Puoluekokoukselle jätettyjen aloitteiden suuri määrä on osoitus siitä, että SDP on elävä kansanliike ja Suomen vahvin muutosvoima. SDP on saanut viime vuosina paljon uusia jäseniä ja selkeästi niin uudet kuin pidempäänkin mukana olleet jäsenet kokevat tärkeäksi vaikuttaa puolueen linjauksiin ja tätä kautta myös Suomen suuntaan. Kaikki puoluekokoukselle tulleet aloitteet on käsitelty SDP:n puoluehallituksessa ja puoluehallitus on antanut niistä lausuntonsa, sanoo SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.
– Puoluekokousaloitteet heijastelevat aina aikaansa. Tällä kertaa puoluekokousaloitteissa näkyy voimakkaasti ihmisten toive reilummasta työelämästä ja yhteiskunnasta Orpon hallituksen epäoikeudenmukaisen leikkauspolitiikan jälkeen. Muun muassa työttömyysturvan suojaosien ja aikuiskoulutustuen uudistaminen, työperäisen hyväksikäytön torjuminen, ammattiliittojen kanneoikeus ja alipalkkauksen kriminalisointi nousivat esille aloitteissa.
Näkkäläjärven mukaan puoluekokousaloitteissa näkyy myös huoli koulutusjärjestelmän tulevaisuudesta, nuorten tulevaisuudenuskosta ja hyvinvoinnista samoin kuin huoli sosiaali- ja terveydenhuollosta, taloudesta ja ilmastosta.
– Suomella on edessään monia haasteita, mutta ne ovat ratkaistavissa, kun vain tartumme määrätietoisesti toimeen. Siksi on rohkaisevaa, että niin moni haluaa nyt vaikuttaa politiikan suuntaan. SDP:n jäsenenä jokaisella on mahdollisuus vaikuttaa paitsi puolueen linjaan, myös Suomen suuntaan. Puoluekokousaloitteiden lisäksi puoluekokouksen käsiteltäväksi tulee SDP:n uudistettu poliittinen ohjelma, jonka laatimisessa on ollut keskeisesti mukana puolueen noin 650 jäsenestä koostuva työryhmäorganisaatio ja viime vuonna valmistuneet työryhmien kymmenen ilmiöraporttia. Yhdessä nämä muodostavat reilumman suunnan Suomelle, Näkkäläjärvi kertoo.
Puoluekokoukselle jätettyihin aloitteisiin voi tutustua täällä. SDP:n 48. puoluekokous järjestetään 23.-25.5.2026 Tampereella.
Yhteyshenkilöt
Mikkel NäkkäläjärviSDP:n puoluesihteeri
Puh:0400765002mikkel.nakkalajarvi@sdp.fiSDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
Kutsu medialle: SDP:n 48. puoluekokous Tampereella 23.–25.5.20261.4.2026 14:28:33 EEST | Kutsu
Hyvä median edustaja, Lämpimästi tervetuloa Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen 48. puoluekokoukseen Tampereelle. Puoluekokous järjestetään 23.–25.5.2026 Tampere-talossa (os. Yliopistonkatu 55). Kokous alkaa lauantaina 23.5. klo 12. Kokouksen arvioidaan päättyvän maanantaina 25.5. klo 15.30. Lisätietoja puoluekokouksesta ja sen aikatauluista löydät täältä. Pyydämme ystävällisesti median edustajia akkreditoitumaan kokoukseen tämän lomakkeen kautta 29.4. mennessä. Ilmoittautumisen jälkeen saat vahvistuksen antamaasi sähköpostiosoitteeseen. Vahvistusviestin mukana on pääsylippu puoluekokoukseen, joka on esitettävä puoluekokouksen ilmoittautumisessa. Mikäli sinulle herää kysyttävää koskien ilmoittautumista, olethan yhteydessä Joanna Matikaiseen (joanna.matikainen@sdp.fi, 0503426272). Muihin median edustajien kysymyksiin vastaa viestintäpäällikkö Enni Saikkonen (enni.saikkonen@sdp.fi, 050 472 0332). Pyydämme huomioimaan, että toimitukset huolehtivat mahdollisista majoitusvarauksista itse.
SDP:n Niina Malm: Haluaako kokoomus nuorille yhä lisää epävarmuutta työmarkkinoilla?23.3.2026 12:33:48 EET | Tiedote
Kokoomus näyttää ehdoin tahdoin haluavan edelleen kasvattaa nuorten epävarmuutta työmarkkinoilla ja repiä yhä rikki työntekijöiden turvaa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Puheenjohtaja Antti Lindtman SAMAKin huippukokoukseen Tukholmaan18.3.2026 11:56:39 EET | Tiedote
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen 18.3.2026. Kokouksen aiheina on muun muassa johtajuus ja yhteistyö muuttuneessa turvallisuustilanteessa sekä luottamuksen merkitys yhteiskuntien yhtenäisyydessä.
Mediakutsu: Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden huippukokous Tukholmassa10.3.2026 15:29:39 EET | Kutsu
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen keskiviikkona 18.3.2026. Kokouksen teemana on Pohjolan turvallisuus muuttuneessa turvallisuustilanteessa.
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit haluavat vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta27.2.2026 16:51:41 EET | Tiedote
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit ovat pitäneet Helsingissä viime vuonna perustetun ruotsalais-suomalaisen turvallisuuskomitean toisen kokouksen. Tapaamisen aiheena oli Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme