Sampo Haimi nimitetty Danske Bank Suomen lakiasiainjohtajaksi
2.3.2026 07:00:00 EET | Danske Bank A/S, Suomen sivuliike | Tiedote
Danske Bank Suomen lakiasiainjohtajaksi on nimitetty Sampo Haimi 3. helmikuuta alkaen. Haimi siirtyy tehtävään pankin sisältä.
Sampo Haimilla (OTM) on laaja ja monipuolinen kokemus liikejuridiikasta ja pankkisektorista. Hän on aiemmin toiminut vaativissa tehtävissä Danske Bankilla, OP:ssa ja Nordealla. Haimi kuuluu Danske Bank Suomen maajohtoryhmään.
”On hienoa saada Sampo osaksi Danske Bankin Suomen maajohtoryhmää. Sampolla on vahva asiantuntemus ja syvällinen kokemus liikejuridiikan alalta, mikä tekee hänestä erinomaisen vahvistuksen tiimiimme”, sanoo Jens Wiklund, Danske Bank Suomen maajohtaja.
Haimia motivoi erityisesti mahdollisuus työskennellä Danske Bankin monipuolisten asiakkaiden ja merkityksellisten hankkeiden parissa. Danske Bank kannustaa suomalaisia oivaltamaan oman talouden mahdollisuudet ja tavoittelemaan vaurastumista sekä taloudellista mielenrauhaa. Henkilöasiakkaiden lisäksi pankki palvelee kaiken kokoisia yrityksiä.
”Danske Bankilla on vahva asema suomalaisten asiakkaiden kumppanina. Odotan innolla, että pääsen jatkamaan erinomaista yhteistyötä pankkilaisten kanssa uudessa roolissani”, sanoo Sampo Haimi.
Yhteyshenkilöt
Mediapuhelin arkisin klo 9–16Viestintä
Puh:050 422 6644Kuvat

Danske Bankista
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia.
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa, ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. danskebank.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Suhdannekatsaus: kasvu jatkuu korko- ja energiariskeistä huolimatta3.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Kasvukäänne Suomen taloudessa vahvistui 2026 alussa. Danske Bank pitää edelleen kiinni yleisesti positiivisesta ennusteesta, vaikka maaliskuussa alkanut Iranin sota ja sitä seurannut energian hintojen voimakas nousu hillitsevät kasvua. Pankki arvioi, että talouden suunta pysyy nousujohteisena, eikä usko pelkän epävarmuuden vievän pohjaa koko alkuvuodesta ennakoidulta kasvulta.
Ensiasunnon ostaneet kiinnittäisivät enemmän huomiota asumiskustannuksiin, remonttitarpeisiin ja taloyhtiöön8.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bankin Ensiasunnon ostajat 2026 -tutkimuksen mukaan 70 prosenttia ensiasunnon ostaneista on tyytyväisiä hankintaansa. Jos ensiasunnon jo ostaneet vastaajat olisivat nyt ostamassa ensimmäistä asuntoaan, he kiinnittäisivät kokemuksensa perusteella sijainnin ja hinnan ohella enemmän huomiota asumiskustannuksiin, taloyhtiön taloudelliseen tilanteeseen ja kuntoon sekä asunnon remonttitarpeisiin.
Danske Bank avasi uuden Vision konttorin Helsingin Länsi-Pasilaan4.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bank laajentaa palveluitaan Helsingissä ja on avannut uuden Vision konttorin Länsi-Pasilaan, Televisiokatu 1:een. Keskeisellä paikalla sijaitseva konttori tarjoaa asiakkaille päivittäispalveluita ajanvarauksella.
Ensiasunnon ostajat 2026: Mies ostaa ensimmäisen asunnon yleensä yksin, nainen puolison kanssa29.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Miehistä joka toinen (50 %) ostaa ensiasunnon yksin, kun naisista näin tekee vain joka kolmas (32 %), selviää Danske Bankin Ensiasunnon ostajat 2026 -kyselytutkimuksesta. Naiset suhtautuvat myös lainanlyhennykseen eri tavoin kuin miehet.
Päivittämätön puhelin on riski digihuijausten aikakaudella23.4.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Tekoälyn yleistyminen ja rikollisten ammattimaistuminen ovat lisänneet digihuijauksia merkittävästi, ja huijausten tunnistaminen on käynyt entistä vaikeammaksi. Yksi suurimmista riskitekijöistä digiasioinnissa ovat päivittämättömät älypuhelimet ja käyttöjärjestelmät. Danske Bank on aloittanut yhteistyön Elisan kanssa mahdollistaakseen asiakkailleen ajantasaisia digitaalisia asiointilaitteita sekä tukea niiden turvalliseen käyttöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme