"Pankkisääntelyn lopputulos vakaa, mutta tarpeettoman monimutkainen" – Olli Rehn ja Arno Ahosniemi yhtä mieltä yksinkertaistamisesta, eri mieltä pääomavaatimuksista
28.2.2026 09:00:00 EET | Finanssiala ry | Tiedote
- Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn peräänkuuluttaa pankkisääntelyn ja -valvonnan yksinkertaistamista mutta korostaa samalla vahvojen pääomapuskurien merkitystä finanssivakaudelle.
- Finanssiala ry:n (FA) toimitusjohtaja Arno Ahosniemi kannattaa vahvasti sääntelyn ja valvonnan yksinkertaistamista. Hän tukee myös Rehnin näkemystä valvonnan oikeusperustan selkeyttämisestä ja oikeudellisesta ennakoitavuudesta.
- Ahosniemi korostaa, että pääomavaatimusten kokonaistasoa on arvioitava uudelleen, koska ne vaikuttavat siihen, missä määrin pankeilla on luotonantokapasiteettia ja mitä kohteita ne rahoittavat.

Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehnin mukaan pankkisääntelyä on syytä yksinkertaistaa.
Rehn puhui Finanssiala ry:n järjestämässä Finanssi-illassa 26.2.2026. Puheessaan Rehn pohti, mistä Suomelle syntyy työtä ja kasvua nykyisinä haastavina aikoina ja painotti pankkien kykyä rahoittaa yrityksiä ja kotitalouksia. Hän muistutti, että pankkirahoitus toimii Euroopassa pääosin hyvin.
”Pankkisääntelyn yksinkertaistaminen onkin kiistatta tarpeen, koska vuosien saatossa lainsäädäntöä jouduttiin rakentamaan kovalla kiireellä, kriisien keskellä. Tunnustan: olin sitä tekemässä. Lopputulos on vakaa, mutta tarpeettoman monimutkainen”, Rehn totesi.
Rehn osallistui viime vuonna jäsenenä Euroopan keskuspankin neuvoston asettamaan korkean tason työryhmään, jonka tehtävä oli tehdä Euroopan komissiolle ehdotuksia pankkien sääntelyn, valvonnan ja raportoinnin yksinkertaistamiseksi. Ryhmän suositusten peruspilareita ovat pääomavaatimusten selkeyttäminen ja harmonisoiminen, valvonnan oikeusperustan kirkastaminen sekä päällekkäisten raportointivelvoitteiden karsiminen.
Vaikka sääntelyä pitää Rehnin mukaan yksinkertaistaa, hän myös muistutti pääomapuskurien merkityksestä.
”Pääomapuskurien tasoa ei ole läpi linjan syytä laskea. Vahva vakavaraisuus on ollut euroalueen pankkisektorin kriisinkestävyyden kulmakivi viime vuosina. Tavoite on selkeä: kilpailukykyisempi, yhtenäisempi ja tehokkaampi eurooppalainen pankkisektori – vakautta vaarantamatta”, Rehn linjasi.
FA:n Ahosniemi: Myös pääomavaatimusten tasoa pitää arvioida uudelleen
Finanssiala ry:n (FA) toimitusjohtaja Arno Ahosniemi kiittää Rehniä erityisesti siitä, että tämä korostaa valvonnan oikeusperustan selkeyttämisen tarvetta.
”Rehn on aivan oikeassa todetessaan, että pelkästään valvojan odotuksilla ei tule luoda EU-lainsäädännön yli meneviä, sitoviksi tulkittuja vaatimuksia. Hän huomauttaa aivan oikein, että oikeudellinen selkeys ja ennakoitavuus ovat kunnolla toimivan pankkivalvonnan avainkriteereitä”, Ahosniemi kehuu.
Pääomapuskurien tason laskusta Ahosniemi on kuitenkin Rehnin kanssa eri linjoilla.
”EKP:n työryhmän raportissakin huomautettiin aiheellisesti, että erilaisia puskureita on jo liikaa ja että niitä pitää pystyä vapauttamaan huonoina aikoina”, muistuttaa Ahosniemi.
Ahosniemen mukaan etenkin puskurivaatimusten päällekkäisyydestä tulee päästä eroon: riskejä, jotka katetaan jo yhdellä vaateella, ei tule kattaa enää toisella vaateella.
”Olennaista on myös se, että vaatimusten käyttö perustuu selkeisiin periaatteisiin, jotta pankit voivat ennakoida viranomaisten päätöksiä”, Ahosniemi toteaa.
Pääomavaatimusten taso vaikuttaa Ahosniemen mukaan pankkien mahdollisuuksiin myöntää lainoja ja rahoittaa talouskasvua.
”Siksi tulee arvioida myös vaatimusten kokonaistasoa eikä vain tehdä teknisiä muutoksia vaatimusten sisältöön. Kokonaistaso vaikuttaa siihen, missä määrin pankeilla on luotonantokapasiteettia ja mitä kohteita ne rahoittavat. Euroopan talous tarvitsee tässä tilanteessa vakauden lisäksi vauhtia”, Ahosniemi huomauttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arno AhosniemiToimitusjohtaja
Puh:+358 20 793 4210arno.ahosniemi@finanssiala.fiAntti VirolainenVaikuttajaviestinnän asiantuntija
Puh:+358 20 793 4296antti.virolainen@finanssiala.fiLisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry
Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI
020 793 4240
http://www.finanssiala.fi
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Media uutisankkureiden johdolla huijausten vastaiseen rintamaan – koska somejätit pannaan vastuuseen?14.4.2026 12:32:16 EEST | Tiedote
Finanssiala ry:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi kysyy kolumnissaan, koska EU-komissio tarttuu härkää sarvista ja lukee somejäteille lakia huijausmainosten estämiseksi. Hän toivottaa median tervetulleeksi huijausten vastaiseen taisteluun.
Kevätkiima ei lisää rakkauspetoksia – Huijari voi iskeä vaikka somen koiraryhmästä14.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Kevät on rakastumisen kulta-aikaa, toisaalta rikastuminen sijoittamalla kiinnostaa ympäri vuoden. Rikolliset tietävät molemmat! Entä miten koiran tai muun lemmikin omistajia yritetään huijata? Finanssiala ry:ssä petostorjunnasta vastaavat Niko Saxholm ja Sira Nieminen kertovat digihuijausten kevään trendeistä.
Kutsu seminaariin: Hoitaako hyvinvointiyhteiskunta vanhuksensa? – 27.4.2026 kello 913.4.2026 12:31:12 EEST | Tiedote
Ikääntyvässä ja niukkenevien resurssien yhteiskunnassa on aiheellista kysyä, mihin meillä on tulevaisuudessa enää varaa. Olisiko nyt hyvä hetki hoiva- ja sotepalveluiden raharemontille? Entä, miten hyvin ihmiset itse ovat varautuneet vanhuuteensa? Näitä kysymyksiä pohditaan Finanssiala ry:n (FA) järjestämässä seminaarissa maanantaina 27.4.2026 klo 9–11.
"Sijoittajan ei kannata tehdä hätiköityjä päätöksiä vaan pitää suunnitelmastaan kiinni" - Globaali epävarmuus ja konsernin sisäinen siirto laskivat rahastopääoman 200 miljardiin euroon13.4.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Suomeen rekisteröidyistä sijoitusrahastoista lunastettiin maaliskuussa yhteensä 2,1 miljardia euroa. Rahastopääoma pieneni myös markkinakehityksen takia. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 200 miljardia euroa.
Yksityisyys ei ole etuus, vaan perusoikeus – hallituksen esitys laajentaisi Kelan pääsyä kansalaisten tilitietoihin11.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Hallitus esittää Kelalle oikeutta hakea pankki- ja maksutilien valvontajärjestelmän kautta etuudenhakijan ja muiden asianosaisten pankki‑ ja tilitapahtumatietoja ilman heidän erillistä suostumustaan ja rikostorjunnallista perustetta. FA pitää ehdotusta ongelmallisena erityisesti pankkisalaisuuden ja yksityisyyden suojan näkökulmista. Valvontajärjestelmän käyttö Kelan massaluonteiseen tiedonkeruuseen kuormittaisi järjestelmää ja voisi heikentää sen rikostorjunnallista tehoa. Ehdotettua valvontaa olisi helppo kiertää, sillä järjestelmä kattaa vain Suomessa olevat pankki- ja maksutilit.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme