Kela/FPA

FPA fakturerar välfärdsområdena för de ersättningar som betalats för planerad vård utomlands – kontrollera fullmakterna

2.3.2026 12:38:20 EET | Kela/FPA | Pressmeddelande

Dela

FPA fakturerar välfärdsområdena för de ersättningar som betalats till personer som sökt planerad vård utomlands. För granskningen av fakturorna ska välfärdsområdena se till att deras anställda har de fullmakter för Kelmu som behövs samt spara de svar som välfärdsområdena gett till FPA när FPA har begärt uppgifter gällande ersättningsansökningar.

FPA betalar ersättning för sjukvårdskostnader som uppkommit då en person sökt planerad vård i ett annat EU- eller EES-land, Schweiz, Storbritannien eller Nordirland. Planerad vård kan sökas antingen med eller utan förhandstillstånd. 

Välfärdsområdena ansvarar för kostnaderna för de ersättningar som betalats till personer som sökt planerad vård utomlands, oberoende av om vården har sökts med eller utan förhandstillstånd. FPA fakturerar de här kostnaderna hos det välfärdsområde som skulle ha ansvarat för att ordna motsvarande vård i Finland. FPA fakturerar inte välfärdsområdet för sådana ersättningar som betalats för nödvändig sjukvård som getts utomlands.

Fakturorna skickas som e-fakturor två gånger per år och till fakturorna bifogas uppgifter om de ersättningar som FPA betalat. De uppgifter som bifogas fakturorna kan ses i FPA:s förmånsdatatjänst Kelmu.

FPA får många frågor från välfärdsområdena gällande fakturor på grund av att fullmakter för Kelmu saknas eller att de svar som getts när FPA har begärt uppgifter inte har sparats som sig bör. FPA skickar ändå inte utifrån välfärdsområdenas förfrågningar på nytt sådana uppgifter som redan finns i Kelmu eller i ett tidigare svar på en uppgiftsbegäran. Välfärdsområdena ska således se till att deras anställda har de fullmakter som behövs för Kelmu och att svaren på FPA:s uppgiftsbegäranden sparas.

Välfärdsområdet ska säkerställa att de anställda har användarrättigheter till Kelmu

För att kunna använda Kelmu behöver välfärdsområdets anställda ett verktyg för elektronisk identifiering och Suomi.fi-fullmakten Ulkomaille hoitoon hakeutuneiden henkilöiden sairaanhoidon korvaustietojen tarkastelu. Välfärdsområdet måste hos Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata ansöka om fullmaktsrätt för fullmakten och ge fullmakten till sina anställda. Kelmus nya användargränssnitt som togs i bruk i slutet av september gör det lättare att få fram uppgifter.

Välfärdsområdena ska säkerställa att fullmakterna är i kraft och att det finns vikariatsarrangemang i synnerhet för semesterperioder. Under sommarmånaderna har det till exempel förekommit situationer där en fullmaktshavare inte har varit på plats och vikarien inte har haft de rättigheter som krävs.

Svar på uppgiftsbegäranden ska sparas

När en person ansöker om ersättning hos FPA för planerad vård utomlands begär FPA uppgifter från kundens välfärdsområde för att kunna betala ut ersättning. Utifrån dessa uppgifter fastställer FPA hur stor ersättning som ska betalas till kunden och fakturerar ersättningen hos det välfärdsområde som lämnat uppgifterna.

Välfärdsområdet ska spara FPA:s begäranden om uppgifter och svaren på dem för att kunna granska fakturorna gällande ersättningarna. Av uppgiftsbegärandena framgår också de uppgifter som behövs om den vård som en person fått utomlands, då en faktura behöver riktas till ett visst specialområde inom välfärdsområdet.

Läs mer

Kontakter

FPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.

Tel:020 634 7745viestinta@kela.fi

Beställ FPA:s nyhetsbrev

Beställ FPA:s nyhetsbrev så får du aktuell information om förändringar i FPA:s förmåner och tjänster, och om utbildningar och evenemang. Beställ nyhetsbrev

FPA har i uppgift att sköta grundtryggheten i livets olika skeden för alla dem som omfattas av den finländska sociala tryggheten.

Andra språk

Följ Kela/FPA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye