Atea Finland Oy

Atea rakensi Agenttitehtaan – 500 asiantuntijaa marssitti tekoälyagentit arjen tueksi

3.3.2026 08:32:28 EET | Atea Finland Oy | Tiedote

Jaa

Atea järjesti työntekijöilleen tekoälyagenttityöpajan, johon osallistui yhteensä 500 atealaista eri puolilta Suomea kaikista liiketoiminnoista. Työpajassa tutkittiin tapoja hyödyntää Copilotin agentteja IT-palveluyrityksen arkipäivässä. Kun AI-agentit ovat osa atealaisten arkea, niiden hyödyt on helppo osoittaa myös asiakkaille.

Atean Service Sales Manager Jorma Tanninen osallistui tekoälyagenttityöpajaan yhdessä 500 kollegansa kanssa. Kuva: Atea
Atean Service Sales Manager Jorma Tanninen osallistui tekoälyagenttityöpajaan yhdessä 500 kollegansa kanssa. Kuva: Atea

Atea-konsernin tavoite on tehdä atealaisista maailman parhaita M365 Copilot -käyttäjiä. Yhteiset peruskoulutukset aloitettiin vuoden 2025 alussa ja vuoden jälkimmäisellä puoliskolla aloitettiin roolipohjaiset koulutukset konsulteille, myynnille, projektipäälliköille sekä johtajille ja esihenkilöille.

Helmikuisessa Agenttitehtaassa vahvistettiin kaikkiin eri henkilöstöryhmiin kuuluvien valmiuksia hyödyntää Microsoft 365 Copilot -agentteja. Työpajassa osallistujat pääsivät kokeilemaan käytännössä, mitä työtehtäviä he pystyvät antamaan agenttien hoidettavaksi.

Koulutus toi saman pöydän ääreen sekä kokeneet agenttien rakentajat että ensimmäistä kertaa aiheeseen perehtyvät.

Agenttityöpajan aikana rakennettiin muun muassa tarjousten koostamista nopeuttavia myyntiagentteja, projektiraportointia automatisoivia assistentteja sekä HR-tiimin tueksi rekrytointiagentteja. Osa osallistujista vei kokeilun vielä pidemmälle ja yhdisti agentteihin organisaation omia tietolähteitä ja näin syntyi digitaalisia työpareja.

Työpajan vetäjänä ja kouluttajana toimi Atean konsultti Miia Viljanen. ”Oli jännittävää vetää työpajaa näin isolle joukolle, mutta koska olen vetänyt monia työpajoja 5–50 osallistujalle, ajattelin, miksen voisi vetää sitä myös 500 hengelle. Tykkään kouluttaa isoa porukkaa.”

Viljasen innostunut asenne välittyi selkeästi etäyhteyksien yli, koska osallistujat antoivat työpajasta positiivista palautetta. He kokivat saaneensa siitä uutta osaamista ja ymmärrystä Copilotin agenttien hyödyntämisestä arjessa sekä ideoita uusien agenttien luomiseen.

”Mielestäni juuri nyt on tärkeintä herättää oma ajatustyö kulttuurimuutokseen ja sitä kautta omien tapojen muutokseen. Kun kiinnostus herää, on harjoittelun jatkaminen omien työtehtävien parissa helpompaa”, Viljanen sanoo.

Konkreettista hyötyä roolista riippumatta

Atean Software and Cloud -yksikön Head of Solution Sales Mikko Kalenius on työskennellyt Copilotin parissa tiivisti jo muutaman vuoden: ”Microsoftin strategisena kumppanina pääsimme mukaan Microsoft 365 Copilot Early Adopter -ohjelmaan jo vuoden 2023 alussa. Ohjelman ansiosta pystyimme ennen virallista julkistusta tutustumaan tuotteeseen ja rakentamaan kyvykkyydet, joilla palvella asiakkaita.”

Osa atelaisista on siis pilotoinut ja kehittänyt uusia työtapoja jo pidempään. Customer Lifecycle & Operations -tiimin vetäjälle Raita Lindqvistille on ehtinyt kertyä mittava kokemus Copilotin hyödyntämisestä, ja hänen tiiminsä tuntee konkreettisesti agenttien käytännön hyödyt.

”Tiimimme järjestää omia Copilot-työpajoja. Niissä jaamme aktiivisesti parhaita käytäntöjä ja oppeja toisillemme. Säännölliset työpajat tukevat tuottavuuden sekä työn sujuvuuden ja mielekkyyden kehittämistä”, Lindqvist kertoo.

Myös ensikertalaiset pääsivät työpajassa nopeasti sisään agenttien maailmaan. Recruitment Manager Riku Mustajoki rakensi iltapäivän aikana kaksi omaa agenttia – toisen työpaikkailmoitusten muotoilun avuksi ja toisen haastattelukysymysten ideointiin.

”Kun juttelin työpajan aikana muille atealaisille, niin tuntuu että agenttien rakentamisessa on vain mielikuvitus rajana. Roolista riippuen ihmisillä on niin erilaisia tulokulmia agenttien hyödyntämiseen”, Mustajoki sanoo.

Yhteyshenkilöt

Mikko Kalenius, Head of Solution Sales, Atea Finland Oy, puh. 040 7799951,
mikko.kalenius@atea.fi

Kuvat

Atean Service Sales Manager Jorma Tanninen osallistui tekoälyagenttityöpajaan yhdessä 500 kollegansa kanssa. Kuva: Atea
Atean Service Sales Manager Jorma Tanninen osallistui tekoälyagenttityöpajaan yhdessä 500 kollegansa kanssa. Kuva: Atea
Lataa

Atea

Atea on Pohjois-Euroopan johtava IT-palveluyritys, joka palvelee seitsemässä maassa 8000 hengen voimin sekä paikallisesti ympäri Suomen. Olemme lähellä asiakasta 90 toimipisteessä.

Tarjoamme asiakkaillemme kattavan valikoiman IT-palveluita ja -ratkaisuja, jotka mahdollistavat digitaalisen muutoksen. Toimimme luotettavana neuvonantajana ja autamme asiakkaitamme suunnittelemaan, toteuttamaan ja ylläpitämään IT-infrastruktuuria ja -palveluita vastuullisesti.

Rakennamme Suomea tietotekniikalla yhdessä maailman suurimpien teknologiayritysten kanssa.

Atea-konsernin liikevaihto vuonna 2025 oli yli 5 miljardia euroa, ja se on listattu Oslon pörssissä. https://www.atea.fi 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Atea Finland Oy

Miten suunnitella IT-laitteiden hankinnat epävarmassa markkinassa? Näin vältät sudenkuopat vuonna 202626.1.2026 15:05:57 EET | Tiedote

Tietotekniikkakomponenttien hinnat ovat lähteneet jyrkkään kasvuun, eikä helpotusta tilanteeseen ole tiedossa pitkään aikaan. Hintojen nousun lisäksi luvassa on myös saatavuushaasteita, kun laadukkaimmat komponentit ostetaan rakenteilla oleviin tekoälytehtaisiin. Atean laitepalveluiden johtaja Martin Lönnberg kertoo, mitä nyt kannattaa ja ei kannata tehdä.

IT-johtajuus murroksessa: Turvallisuus, talous ja tekoäly muovaavat Suomen tietohallintoja23.12.2025 13:40:41 EET | Tiedote

Pohjois-Euroopan suurimman IT-päättäjille suunnatun tutkimuksen CIO Analyticsin Suomen raportti julkaistiin Atea Focus -tapahtumassa 12. marraskuuta. Tutkimusta varten on kerätty tietoa lähes 1 300 IT-päättäjältä ja se tarjoaa läpileikkauksen Pohjois-Euroopan tietohallintojen nykytilasta, tietohallinnon roolista ja tuesta liiketoiminnalle sekä tulevaisuuden kehitystrendeistä. Suomessa tutkimukseen vastasi 236 IT-päättäjää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye