Edvard Lindfors vill bli vice ordförande för SFP i Nyland
5.3.2026 16:59:43 EET | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Pressmeddelande
Edvard Lindfors, stadsstyrelseordförande i Hangö, ställer sig till förfogande i valet av vice ordförande för SFP i Nyland. Lindfors lyfter fram behovet av att nå unga, värna om Nylands mångfald och förankra partiets värderingar.

– Jag vill för det första nå ut till unga och nya väljare. För det andra vill jag att Nylands mångsidighet tas i beaktande i vår verksamhet - vi har både storstad och landsbygd, vilket är en styrka som vi hela tiden måste beakta. En tredje sak jag vill arbeta för är att vi som parti uttalar våra värderingar och att de även syns i våra handlingar, säger Lindfors.
Lindfors är uppvuxen och bosatt i Hangö. Till utbildning är han tradenom inom marknadsföring och arbetar med frågor kring företagande. Han har varit aktiv i lokalpolitiken sedan kommunalvalet 2021 och har innehaft flera poster inom Svensk Ungdom i Nyland. För tillfället fungerar Lindfors som vice ordförande för SU i Nyland.
– Med riksdagsvalet som nalkas ser jag det som viktigt att stärka kretsen, jobba fokuserat och tillsammans se till att vi har den bästa möjliga kandidatlistan, fortsätter Lindfors.
Lindfors ser samarbetsförmåga som en av de viktigaste egenskaperna inom politiken.
– I ett läge med ökad polarisering, både i världen och i Finland, behöver vi mera saklig dialog och förmåga att samarbeta över partigränser trots åsiktsskillnader, säger Lindfors
Lindfors betonar avslutningsvis sin vilja att lära känna hela kretsen mer ingående.
– Jag ser fram emot att bekanta mig ännu mer med hela Nyland, och vad skulle vara bättre än att få göra det i rollen som vice ordförande!
SFP i Nyland väljer ny ordförande och presidium på sitt kretsmöte den 11 april.
Tilläggsinformation:
Edvard Lindfors, tfn. 044 2590858
Andra språk
Följ Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Cederlöf vill fortsätta leda SFP i Nyland och siktar på riksdagen – med målet att ta tillbaka fjärde mandatet i Nyland5.3.2026 12:37:28 EET | Pressmeddelande
Karin Cederlöf, fullmäktigeledamot i Esbo och Västra Nylands välfärdsområde, vill fortsätta som ordförande för SFP i Nyland med en tydlig målsättning: att ta tillbaka det fjärde mandatet i Nyland i riksdagsvalet 2027. Cederlöf ställer sig också själv till förfogande för en kandidatur i valet 2027.
Cederlöf haluaa jatkaa Uudenmaan RKP:n johdossa ja tähtää eduskuntaan – piirin tavoitteena neljäs paikka Uudeltamaalta5.3.2026 12:37:28 EET | Tiedote
Espoon kaupunginvaltuutettu ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen valtuutettu Karin Cederlöf haluaa jatkaa Uudenmaan RKP:n piirin puheenjohtajana selkeällä tavoitteella: saada Uudellemaalle takaisin neljäs kansanedustajapaikka vuoden 2027 eduskuntavaaleissa. Cederlöf ilmoittaa myös olevansa käytettävissä ehdokkaaksi vuoden 2027 vaaleissa.
Adlercreutz: Arbetet för levande nationalspråk är inte symbolpolitik4.3.2026 11:25:48 EET | Pressmeddelande
Våra nationalspråk utgör grunden för vår identitet, vår historia och vår kultur. Det är genom språket vi för vidare kunskap och framtidstro till nästa generation, betonar SFP:s ordförande och undervisningsminister Anders Adlercreutz.
Adlercreutz: Työ elävien kansalliskielten puolustamiseksi ei ole symbolipolitiikkaa4.3.2026 11:25:48 EET | Tiedote
Kansalliskielemme muodostavat perustan identiteetillemme, historiallemme ja kulttuurillemme. Kielen kautta siirrämme tietoa ja tulevaisuudenuskoa seuraavalle sukupolvelle, painottaa RKP:n puheenjohtaja ja opetusministeri Anders Adlercreutz.
Ingo: Lösningarna på klimatfrågan finns lokalt: “Vi måste använda de åtgärder som ger mest nytta”3.3.2026 15:44:57 EET | Pressmeddelande
Riksdagen debatterade idag statsrådets första redogörelse om klimatplanerna på medellång och lång sikt. Svenska riksdagsgruppens gruppanförande hölls av riksdagsledamot Christoffer Ingo, där han betonade att Finland måste fortsätta arbeta målmedvetet för att uppnå klimatneutralitet inom tio år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum