HSY

HSY laajentaa pakkausjätteiden keräyspalveluaan – monilokeroinen jäteastia tuo kustannustehokkaan kierrätyspisteen kotipihaan

11.3.2026 07:50:00 EET | HSY | Tiedote

Jaa

Monilokeroinen jäteastia, johon voi lajitella muovi-, kartonki ja lasipakkaukset sekä pienmetallin, on nyt tarjolla kaikille taajama-alueilla sijaitseville 1–4 asunnon kiinteistöille pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Pakkausjätteiden lajittelu voi alentaa kiinteistön jätehuollon vuosikustannuksia jopa viidenneksellä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY laajentaa pakkausjätteiden keräyspalvelua kesäkuusta 2026 alkaen. Tavoitteena on helpottaa materiaalien kierrättämistä uusiokäyttöön.

Nelikammioinen jäteauto tyhjentää monilokeroastiaan lajiteltuja muovi-, kartonki- ja lasipakkauksia sekä pienmetallia.
Monilokeroastioita tyhjentävät jäteautot ovat erikoiskalustoa. Yhden yhtenäisen säiliön sijaan niissä on neljä erillistä kammiota muovi-, kartonki- ja lasipakkauksille sekä pienmetallille. HSY/Hannu Bask

Monilokeroastia pakkausjätteille on suosittu jätepalvelu, sillä se tarjoaa kotitalouden käyttöön kompaktin, kustannustehokkaan ja lajittelua helpottavan kierrätyspisteen. Tähän asti Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ei ole pystynyt tarjoamaan palvelua kaikille halukkaille, mutta kesäkuun alusta tähän tulee muutosta.

"Monilokeroastioiden tyhjentämiseen ei voi käyttää tavallista jäteautoa. Nyt olemme kilpailuttaneet lisää siihen tarvittavia nelikammioisia jäteautoja. Tämä mahdollistaa palvelun tarjoamisen aikaisempaa useammille. Monilokeroastian voi tilata pääkaupunkiseudulle ja Kirkkonummelle, mutta kustannus- ja ympäristösyistä sekä jätehuollon toimivuuden varmistamiseksi olemme vielä joutuneet jättämään taajama-alueiden ulkopuoliset kiinteistöt palvelun ulkopuolelle", HSY:n logistiikkapäällikkö Tero Salo selvittää.

Monilokeroisessa jäteastiassa on kaksi isompaa lokeroa, joista toiseen kerätään muovipakkaukset ja toiseen kartonki. Kahdesta pienemmästä lokerosta toiseen lajitellaan pienmetalli ja toiseen lasipakkaukset. Monilokeroastia tyhjennetään yhdellä kertaa jäteautoon, jossa on erilliset kammiot jokaiselle jätelajille. Eli erikseen lajitellut jätteet myös kuljetetaan erillisinä toisistaan ja toimitetaan kierrätettäväksi.

Pakkausjätteiden keräyspalvelu voi tuoda kiinteistölle säästöjä

Vuonna 2024 tehdyn sekajätetutkimuksen mukaan pienkiinteistöjen sekajätteestä noin 30 prosenttia on kierrätettäviä pakkausjätteitä. Kun pakkausjätteet lajittelee erikseen, sekajäteastian tyhjennysväliä voi harventaa jopa 16 viikkoon. 

"Haluamme helpottaa kodeissa tehtävää jätteiden lajittelua, sillä vain lajitellut jätteet voidaan kierrättää uusiksi materiaaleiksi. Lajittelusta on myös taloudellista hyötyä, sillä sekajäte on kiinteistölle kaikkein kallein jäte. Jo sen takia lajittelu todellakin kannattaa, Tero Salo muistuttaa.

Esimerkiksi omakotitalossa, jolla on sekajäteastian tyhjennys kahden viikon välein ja biojätteen tyhjennys neljän viikon välein, jätehuollon vuosikustannus on 343,05 euroa. Jos kiinteistöllä aletaan lajitella pakkausjätteet sekajätteen sijaan monilokeroastiaan, sekajätteen määrä vähenee ja astiatyhjennyksiä voi harventaa esimerkiksi kahdeksaan viikkoon. Vaikka kiinteistölle tulee uusi jätepalvelu, kuvatussa tapauksessa vuosikustannukset tippuvat 272,91 euroon eli yli viidenneksen. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Monilokeroastiaan lajiteltuja pakkausjätteitä tyhjennetään nelikammioiseen jäteautoon.
Monilokeroastioita tyhjentävät jäteautot ovat erikoiskalustoa. Yhden yhtenäisen säiliön sijaan niissä on neljä eri kammiota eri pakkausjätteille.
HSY/Hannu Bask
Lataa
Monilokeroinen jäteastia, jossa on omat keräysastiat muovi-, kartonki- ja lasipakkauksille sekä pienmetallille.
Monilokeroisessa jäteastiassa on omat keräysastiat muovi-, kartonki- ja lasipakkauksille sekä pienmetallille.
HSY/Tero Lassila
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.                    

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 12.6.2026 – jätehuollon taksa valmistuu kuulutettavaksi10.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus kokoontuu perjantaina 12.6.2026. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Kokouksessa käsitellään muun muassa vesihuollon kehittämissuunnitelman hyväksymistä vuosille 2025–2034 sekä jätehuollon alustavan taksan hyväksymistä 1.1.2027 alkaen ja sen asettamista kuultavaksi. Lisäksi hallitus päättää lausuntojen pyytämisestä Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupungeilta HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029. Esityslistalla ovat myös Helsingin Vuosaaren vesihuollon aluesaneerauksen hankesuunnitelman hyväksyminen sekä Helsingin Nuijamiestentien ja Metsäläntien vesihuollon rakentamisen urakoitsijan valinta. Hallitus saa tiedoksi pääkaupunkiseudun tonttivarantokatsauksen 2026 ja vastuullisuusraportin vuodelta 2025. HSY tiedottaa kokouksen jälkeen erikseen Vuosaaren vesihuollon aluesaneerauksesta ja Nuijamiestentie-Metsälänti

Biojätteen lajittelulla vahvistetaan Suomen lannoiteomavaraisuutta9.6.2026 08:46:00 EEST | Tiedote

Kotitalouksien biojätteestä voidaan tuottaa kotimaista lannoitetta maatalouden käyttöön aikana, jolloin lannoitteiden saatavuus ja hinta ovat nousseet huoltovarmuuden kannalta keskeisiksi kysymyksiksi. HSY:n Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen biojätteen jalostuslaitos auttaa palauttamaan ravinteita kiertoon, vahvistaa Suomen lannoiteomavaraisuutta ja vähentää riippuvuutta neitseellisistä raaka-aineista.

HSY:n hallituksen päätökset 29.5.2026 – saneerausvelka hallintaan uudella investointiohjelmalla29.5.2026 10:30:48 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon ja jätehuollon investointiohjelmat vuosille 2027–2046. Hyväksytyt ohjelmat viedään lausunnoille jäsenkuntiin. Hallitus päätti myös hyväksyä vesihuollon omaisuudenhallintasuunnitelman. Hallitus päätti hyväksyä Espoon Maarinsolmun vesihuollon saneerauksen ja johtosiirtojen hankesuunnitelman ja hankkia valurautaiset vesijohtoputket ja putkiosat Saint-Gobain Finland Oy PAM:lta. Hallitus sai tiedoksi pääkaupunkiseudun vuoden 2025 Ilmanlaadun ja ennakkotiedot kasvihuonekaasupäästöistä sekä Helsingin seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) seurantakatsauksen vuodelta 2025. Hallitus sai tiedoksi lisäksi HSY:n osavuosikatsauksen tammi-huhtikuulta 2026 sekä omistajaohjaukselle annettavan kvartaaliraportin tammi-maaliskuulta 2026. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julk

Jukolan viesti 2028 suunnistetaan Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen kupeessa27.5.2026 08:55:01 EEST | Tiedote

Kesällä 2028 Espoossa ja Kirkkonummella, Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen läheisyydessä järjestetään yksi Suomen suurimmista urheilutapahtumista, Venlojen ja Jukolan viesti. Maailman suurimman suunnistusviestitapahtuman aikana HSY tuo tunnetuksi ekoteollisuuskeskuksen monipuolista ja modernia jätehuollon ja kiertotalouden keskittymää, jossa käsitellään muun muassa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ja järjestäjäseura Espoon Suunta ry allekirjoittivat yhteistyösopimuksen 7.5.2026.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye