IRO Researchin tutkimus: Kaksi kolmesta asunnon myyjästä käyttäisi kiinteistönvälittäjää
11.3.2026 08:00:00 EET | Suomen Kiinteistönvälittäjät ry | Tiedote
Lähes kaksi kolmesta kuluttajasta (65 %) käyttäisi todennäköisesti tai melko todennäköisesti kiinteistönvälittäjää asuntonsa myynnissä nyt, käy ilmi Suomen Kiinteistönvälittäjät SKVL ry:n IRO Researchillä teettämästä 1000 suomalaista -kyselystä. Erittäin todennäköisenä välittäjän käyttöä piti 37 % vastaajista, ja naisista useampi (41 %) kuin miehistä (33 %).

Todennäköisyys luottaa asunnon myynti ammattilaisen käsiin kasvaa vastaajan iän myötä ja on suurimmillaan (44 %) ikäryhmässä 44–54-vuotiaat. Nuoremmissa ikäluokissa vastauksissa korostui epävarmuus: lähes neljännes ei osannut sanoa. Nuorimmassa ikäluokassa (18–24-vuotiaat) omistusasuminen voi muutoinkin vielä olla kaukainen haave. Asuinpaikalla oli vähemmän merkitystä välittäjän valinnan todennäköisyyden suhteen, mutta pienten, alle 50 000 asukkaan kaupunkien asukkaat arvioivat useimmin käyttävänsä välittäjän palvelua.
Avovastauksina kootuissa perusteluissa korostuivat juridinen ja myynnillinen asiantuntemus, parempi hinnoittelu sekä palvelun vaivattomuus.
Useat vastaajat arvioivat, ettei oma osaaminen riitä, ja tunnistettiin tarve kiinteistönvälittäjän ammattitaidolle, toteaa toimitusjohtaja Maria-Elena Ehrnrooth.
Vastauksissa nousi myös esiin, että välittäjää käyttäen pääsee itse helpommalla. Tämä ei yllätä, kun miettii sitä dokumentaation määrää, mitä asuntokauppaan liittyy, miettii SKVL ry:n puheenjohtaja Jouni Paasio.
Täysin tai melko epätodennäköisenä välittäjän värväämistä asunnon myyntiin piti vain 8 % vastaajista. Perusteluina yleisimmät olivat hintamielikuva ja kokemus oman osaamisen riittävyydestä asunnon myyntiin.
IRO Researchin internetpaneelin 1000 vastaajan otos painotettiin iän, sukupuolen ja maakunnan mukaan vastaamaan suomalaista väestöä, ja sen keräysaika oli 13.-23.2.2026. Tilastollinen virhemarginaali on +/-3,2 %.
Nostoja avovastauksista:
”Haluan, että ammattilainen hoitaa asian, että kaikki tapahtuu sääntöjen mukaan”; ”En osaisi itse arvioida asunnolle järkevää hintaa ja mielelläni jätän myynnin ja markkinoinnin ammattilaiselle”; ”En halua maksaa provisiota”; ”Asunto tulee todennäköisemmin myydyksi kiinteistönvälittäjän kontaktien johdosta ja saan paremmat kuvat”; ”Luotan siihen, että välittäjä tuntee kaikki lakipykälät ym, mitä kauppakirjassa tulee mainita, ettei tulisi jälkimaininkeja”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria-Elena EhrnroothToimitusjohtajaSKVL
Puh:050 379 0507maria-elena.ehrnrooth@skvl.fiKuvat
Linkit
Suomen Kiinteistönvälittäjät SKVL ry on kiinteistönvälitysliikkeiden valtakunnallinen edunvalvontajärjestö, joka on perustettu vuonna 1946. Sen tavoitteena on ylläpitää välittäjien ammattitaitoa ja asuntokaupan luotettavuutta, sekä mahdollistaa välitysalalle suotuisa sääntely-ympäristö ja rehdin kilpailun markkinat. Yhdistykseen kuuluu noin 400 jäsenyritystä eri puolilla Suomea.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kiinteistönvälittäjät ry
Suomen Kiinteistönvälittäjät SKVL: asuntolainoituksen saatavuutta parannettava ja korkovähennysoikeus palautettava18.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Suomen Kiinteistönvälittäjät SKVL ry:n hallitus odottaa ministeri Sari Multalan työryhmältä uusia täsmätoimia paikallaan polkevan asuntokaupan vauhdittamiseen. Välittäjät toivovat ensiasunnon ostajan varainsiirtoverovapauden palauttamisen lisäksi asuntorahoituksen saatavuuden parantavia toimenpiteitä ja korkovähennysoikeutta asuntolainoille.
SKVL:n kiinteistönvälittäjät: Rahoituksen saatavuus jarruttaa asuntokauppaa12.12.2025 12:50:00 EET | Tiedote
Asuntokaupan elpymistä hidastaa rahoituksen saamisen hankaluus, käy ilmi Suomen Kiinteistönvälittäjät SKVL ry:n jäsenkyselystä. Vastauksissaan valtaosa kertoi rahoituksen saamisen vaikeuksista remonttikohteisiin tai asuntoihin, jotka sijaitsevat vähänkään taajamien keskustojen ulkopuolella. Vastauksissa toistui myös pankkien herkkä reagointi kuntotarkastusraportteihin. – Välittäjiä huolettaa, löytyykö henkilöstöään vähentäneistä pankeista enää riittävää paikallista tuntemusta ja kokemusta, joilla arvioida kokonaisuutta, kertoo toimitusjohtaja Maria-Elena Ehrnrooth. Samalla reilut kolme neljäsosaa vastaajista totesi, että vuoden aikana on lisääntynyt sellaisten kohteiden määrä, jotka eivät käy ollenkaan kaupaksi.
SKVL:n hallituksen lausunto12.12.2025 10:15:00 EET | Tiedote
Jussi Mannerberg on työskennellyt pitkäaikaisesti Suomen Kiinteistönvälittäjät SKVL ry:n toimitusjohtajana antaen merkittävän työpanoksensa SKVL ry:lle. Hän on vuosien aikana ollut keskeisessä roolissa Suomen Kiinteistönvälittäjät ry:n toiminnan kehittämisessä sekä näkyvyyden ja aseman vahvistamisessa. Hänen johdollaan SKVL on ottanut monia tärkeitä askelia oikeaan suuntaan vuosien saatossa. Molemminpuolisena tahtona on ollut aina toimia SKVL:n parhaaksi. Osapuolet ovat käyneet rakentavaa keskustelua yhteistyön päättymisestä ja ratkaisseet hyvässä hengessä erimielisyytensä siirtäen katseensa eteenpäin. Suomen Kiinteistönvälittäjät SKVL ry haluaa kiittää Jussia vuosien uutterasta työstä SKVL:n eteen ja toivottaa menestystä tulevaan.
Kiinteistönvälittäjä, yrittäjä Jouni Paasio SKVL ry:n puheenjohtajaksi1.12.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Suomen Kiinteistönvälittäjät SKVL ry on valinnut liittokokouksessaan Lahdessa perjantaina 28.11.2025 uudeksi puheenjohtajakseen kiinteistönvälittäjä LKV Jouni Paasion, 48, Turusta.
Suomen Kiinteistönvälittäjät ry palkitsi Vuoden Parhaat 2025-voittajat29.11.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Suomen Kiinteistönvälittäjät SKVL ry on kiinteistönvälitysliikkeiden valtakunnallinen edunvalvontajärjestö, jonka tavoitteena on ylläpitää välittäjien ammattitaitoa ja asuntokaupan luotettavuutta. Suomen Kiinteistönvälittäjät järjesti perjantaina Lahdessa 28.11.2025 jäsenistölleen jokavuotisen koulutus- ja kokoustapahtuman, joka huipentui juhlavaan SKVL iltajuhlaan Sibeliustalolla. Iltajuhlassa palkittiin muun muassa Vuoden Parhaat 2025-voittajat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

