Euroopan parlamentti vaatii toimia tekijänoikeuksien turvaamiseksi generatiivisen tekoälyn aikakaudella
11.3.2026 10:12:11 EET | Teosto ry | Tiedote
Euroopan parlamentti on hyväksynyt selkeän kannanoton, jonka tavoitteena on turvata luovan alan tekijöiden oikeudet generatiivisen tekoälyn nopeasti kasvavilla markkinoilla. Parlamentti vaatii läpinäkyvyyttä tekoälymallien koulutuksessa käytetystä sisällöstä, oikeudenmukaista korvausta oikeudenomistajille sekä toimivia lisensointikäytäntöjä.
Parlamentin täysistunto hyväksyi tiistaina oikeudellisten asioiden valiokunnan mietinnön generatiivisen tekoälyn ja tekijänoikeuksien suhteesta äänin 460 puolesta, 71 vastaan ja 88 tyhjää.
Parlamentin mukaan EU:n tekijänoikeuslainsäädäntöä tulee soveltaa kaikkiin EU:n markkinoilla oleviin generatiivisen tekoälyn järjestelmiin riippumatta siitä, missä tekoälymallit on koulutettu.
Läpinäkyvyys ja korvaus keskiöön
Parlamentti korostaa, että generatiivinen tekoäly rakentuu laajasti tekijänoikeudella suojatun sisällön varaan. Siksi oikeudenomistajille on maksettava asianmukainen korvaus teosten käytöstä.
Tekoälypalveluilta edellytetään täyttä läpinäkyvyyttä siitä, mitä suojattuja teoksia niiden mallien koulutuksessa on käytetty. Parlamentti vaatii tekoälytoimijoita julkaisemaan yksilöidyn luettelon koulutuksessa käytetyistä teoksista sekä pitämään tarkkaa kirjaa datankeruusta ja muista sisällön hyödyntämisen tavoista.
Koska läpinäkyvyys on tähän asti ollut puutteellista, parlamentti katsoo, että oikeudenomistajien asemaa on vahvistettava niin sanotulla käyttöolettamalla (presumption of use): jos tekoälytoimija ei pysty tarjoamaan riittävää läpinäkyvyyttä koulutusaineistoon, voidaan olettaa sen käyttäneen tekijänoikeudella suojattuja teoksia. Todistustaakka siitä, ettei suojattua sisältöä ole käytetty, siirtyy tällöin tekoälytoimijalle.
Parlamentti pyytää myös Euroopan komissiota selvittämään, miten korvaus voidaan varmistaa myös jo tapahtuneesta suojatun sisällön käytöstä. Samalla se torjuu ajatuksen yleisestä kertakorvaukseen perustuvasta lisenssistä, jolla tekoälytoimijat voisivat käyttää sisältöjä vapaasti.
Tarve toimivalle lisensointimarkkinalle
Parlamentti kehottaa komissiota edistämään suojattua sisältöä koskevan lisensointimarkkinan syntymistä generatiivisen tekoälyn käyttöön. Tämä voisi perustua vapaaehtoisiin kollektiivisiin lisensointiratkaisuihin eri luovien alojen toimijoiden kanssa. Oikeudenomistajille on myös varmistettava mahdollisuus kieltää teostensa käyttö tekoälymallien koulutuksessa.
Lisäksi parlamentti korostaa, että yksilöitä on suojeltava manipuloidulta ja tekoälyn tuottamalta sisällöltä, kuten deepfake-aineistolta.
Eurooppalaisten tekijänoikeusjärjestöjen kattojärjestön GESACin mukaan parlamentin päätös on vahva poliittinen viesti siitä, että luovan työn tekijöiden oikeudet on turvattava nopeasti kasvavilla tekoälymarkkinoilla.
– Parlamentti tunnistaa selvästi tarpeen varmistaa oikeudenmukaisuus, läpinäkyvyys ja asianmukainen korvaus tekijöille generatiivisen tekoälyn markkinoilla, GESACin pääsihteeri Adriana Moscoso del Prado toteaa järjestön tiedotteessa.
GESAC korostaa myös tekijänoikeusjärjestöjen roolia toimivien lisensointimarkkinoiden rakentamisessa, jotta tekoälypalvelujen käyttöön saadaan tehokkaat ja oikeudenmukaiset lupakäytännöt.
Tekijäjärjestöt vaativat komissiolta jatkotoimia
Myös eurooppalaisia säveltäjiä ja sanoittajia edustava ECSA pitää parlamentin päätöstä tärkeänä askeleena.
Järjestön mukaan generatiiviset tekoälyjärjestelmät hyödyntävät laajasti suojattua sisältöä ilman lupaa ja korvausta, minkä vuoksi lisensointisääntöjä on täsmennettävä ja tekijöille on varmistettava oikeudenmukainen korvaus.
ECSA kehottaa Euroopan komissiota ottamaan parlamentin suositukset huomioon ja valmistelemaan viipymättä lainsäädäntöä, joka turvaa tekijöiden oikeudet tekoälyn aikakaudella.
Parlamentin hyväksymä raportti ohjaa Euroopan komission käynnissä olevaa arviointia EU:n tekijänoikeusdirektiivistä.
Teosto ja sen eurooppalainen kattojärjestö GESAC seuraavat valmistelua tiiviisti ja vaikuttavat siihen, että tuleva sääntely turvaa musiikin tekijöiden ja kustantajien oikeudet sekä mahdollisuuden ansaita työllään myös tekoälyn aikakaudella.
Myös suomessa keskustellaan tekoälyn ja luovan työn suhteesta
Vaikka tekoälyä koskeva sääntely tehdään pääosin EU-tasolla, on aihe aktiivisesti esillä myös Suomen eduskunnassa. Torstaina 12.3. eduskunta käy sivistysvaliokunnan aloitteesta ajankohtaiskeskustelun luovien alojen asemasta tekoälyn käytön lisääntyessä.
Keskustelussa käsitellään tekoälyn vaikutusta luovien alojen ansaintaan, tekijänoikeuksiin ja kulttuuriin. Myös eduskunnassa on nostettu esiin huoli siitä, että tekoälyjärjestelmät hyödyntävät suojattuja teoksia ilman lupaa ja korvausta. Kun tekoälysisältö syrjäyttää ihmisen tekemää sisältöä, heikentää se paitsi luovien alojen kasvumahdollisuuksia, myös pienten kielialueiden kulttuurista monimuotoisuutta.
Yhteyshenkilöt
Jenni KyntöläLakiasiainjohtajaTeosto ry
Puh:+358 9 6810 1112jenni.kyntola@teosto.fiVappu AuraJohtaja, viestintä, markkinointi & yhteiskuntasuhteetTeosto
Puh:0505604450vappu.aura@teosto.fiwww.teosto.fiTeosto on tunnettu ja luotettu tekijänoikeusjärjestö, joka mahdollistaa musiikin ammattimaisen tekemisen ja käyttämisen. Edustamme yli 42 000:ta kotimaista ja noin kolmea miljoonaa ulkomaista säveltäjää, sanoittajaa, sovittajaa ja musiikkikustantajaa. Keräämme musiikin käytöstä korvaukset ja tilitämme ne edelleen musiikin ammattilaisille, jotta he voivat keskittyä työhönsä – uuden tunteita herättävän musiikin luomiseen. Laaja repertoaarimme tunnettuja, ihmisiä liikuttavia musiikkiteoksia tuo lisäarvoa yrityksille, yksilölle ja koko yhteiskunnalle. Musiikki on voima – annetaan sen soida!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Teosto ry
Saksalainen tuomioistuin vahvisti: musiikkia ei voi käyttää tekoälypalveluiden raaka-aineena ilman suostumusta31.7.2026 14:22:41 EEST | Tiedote
Münchenin alueellinen tuomioistuin on antanut merkittävän tekijänoikeusratkaisun saksalaisen tekijänoikeusjärjestö GEMAn ja tekoälymusiikkipalvelu Sunon välisessä oikeuskiistassa. Ratkaisun mukaan tekoälypalvelut eivät voi hyödyntää ihmisen tekemiä suojattuja kappaleita ilman oikeudenomistajien lupaa ja korvausta. Tuomio on musiikin tekijöille ja kustantajille tärkeä voitto ja samalla periaatteellisesti tärkeä ratkaisu koko eurooppalaiselle luovalle sektorille.
Kotimaisen musiikin osuus vuonna 2025 Suomessa soitetusta musiikista laski – kotimaisuus silti vahvaa elävän musiikin tapahtumissa23.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Teoston vuoden 2025 tilastojen mukaan noin 25 prosenttia kaikesta Suomessa esitetystä musiikista oli kotimaista. Kotimaisuusaste laski jopa kahdeksalla prosenttiyksiköllä edellisvuodesta (2024: 33 %). Laskun tilastollisena syynä on erityisesti kotimaisen musiikin käytön vähentyminen taustamusiikkina.
Teosto tilitti kesäkuussa 32 miljoonaa euroa musiikin tekijöille ja kustantajille15.6.2026 11:46:54 EEST | Tiedote
Tekijänoikeusjärjestö Teosto on tilittänyt tänään 15.6. musiikin käyttökorvauksia 32 miljoonan euron edestä musiikin säveltäjille, sanoittajille, sovittajille ja kustantajille. Tästä 18,4 miljoonaa euroa tilitettiin Teoston kotimaisille ja suorille asiakkaille.
Hitaammin hautaan on vuoden 2025 soitetuin kappale12.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Antti Riihimäen, Kaisa Korhosen ja Nelli Matulan kirjoittama Hitaammin hautaan keräsi Teoston Suomen-tilastoissa ennätykselliset 15 900 soittokertaa radiosta, televisiosta ja elävän musiikin esityksistä.
Kansainvälinen luova ala vaatii toimia inhimillisen luovuuden suojaamiseksi5.6.2026 12:11:05 EEST | Tiedote
Globaali tekijänoikeusjärjestöjen kattojärjestö CISAC julkaisi 4. kesäkuuta Pariisissa The Paris Commitment -julkilausuman. Julkilausumassa luovan työn tekijät, tekijänoikeusjärjestöt ja kulttuurialan toimijat vaativat ihmisen luovuuden, tekijänoikeuksien ja kulttuurisen monimuotoisuuden turvaamista tekoälyn aikakaudella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme