Suomalaiset pitävät lääkeneuvontaa tärkeänä
12.3.2026 11:55:00 EET | Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea | Tiedote
Valtaosa väestöstä pitää tärkeänä, että lääkettä ostaessa on mahdollisuus saada lääkeneuvontaa apteekin farmaseuttiselta henkilökunnalta. Myös itsehoitolääkkeisiin liittyvissä epävarmuustilanteissa neuvoja kysytään yleisimmin apteekista.
Tiedot selviävät Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimean juuri julkaisemasta Lääkebarometri 2025 -väestötutkimuksesta, jossa keskityttiin erityisesti itsehoitolääkkeisiin. Tutkimuksen perusteella lääkkeen käyttäjät arvostavat lääkeneuvonnan saatavuutta.
– Itsehoitolääkkeiden käyttäjistä vain harva jää ilman neuvontaa silloin, kun sitä tarvitsee. Viimeisimmällä apteekkikäynnillään kolmasosa kertoi saaneensa hyödyllisiä neuvoja ja vain kaksi prosenttia jäi ilman neuvontaa tilanteessa, jossa olisi sitä kaivannut, kertoo Fimean tutkimus- ja kehittämisasiantuntija Johanna Jyrkkä.
Tutkimuksen perusteella väestön lääkkeisiin liittyvän kirjallisen tiedon ymmärtämisessä on haasteita.
– Lähes puolet kokee lääkepakkausten ohjeiden ymmärtämisen ajoittain hankalaksi. Tämän vuoksi lääkeneuvonnalla on keskeinen rooli lääkkeiden turvallisen ja oikean käytön tukena. On tärkeää varmistaa, että jokaisella on mahdollisuus saada luotettavaa lääketietoa ja asiantuntevaa neuvontaa, toteaa Jyrkkä.
Itsehoitolääkkeiden käyttö on yleistä Suomessa
Itsehoitolääkkeiden käyttö on Suomessa yleistä: lähes puolet vastaajista oli käyttänyt itsehoitolääkettä viimeisen viikon aikana. Niiden käyttö on selkeästi yleisempää kuin pääosin muualla Euroopassa. Itsehoitolääkkeiden koetaan Suomessa olevan myös helposti saatavilla: 90 prosenttia vastaajista piti niiden hankintaa helppona tarvittaessa.
Lääkebarometrin mukaan hieman yli puolet ei ole huolissaan itsehoitolääkkeiden haittavaikutuksista. Lisäksi edelliseen tutkimukseen verrattuna niiden vastaajien osuus, jotka pitävät itsehoitolääkkeitä täysin vaarattomina riippumatta siitä, miten niitä käytetään, on kaksinkertaistunut.
– Lääkitysturvallisuudesta vastaavana viranomaisena olemme huolissamme suomalaisten runsaasta itsehoitolääkkeiden käytöstä ja yleistyvästä käsityksestä, jonka mukaan itsehoitolääkkeet olisivat vaarattomia eikä niiden käyttöön liittyisi riskejä. On tärkeää ymmärtää, että itsehoitolääkkeet ovat haitta- ja yhteisvaikutuksiltaan samanlaisia lääkkeitä kuin reseptilääkkeet. Niitä myydään tyypillisesti vain pienempinä pakkauksina ja lyhytaikaiseen käyttöön, toteaa Fimean ylijohtaja Eija Pelkonen.
Vaikka suurin osa vastaajista koki neuvonnan itsehoitolääkkeistä olevan helposti saatavilla apteekeista, moni luottaa omaan osaamiseensa.
– Noin puolet kyselyyn vastanneista ei koe ammattilaisten suositusta itsehoitolääkkeen käyttöön välttämättömänä, ja ostaisi itsehoitolääkkeensä mieluummin ilman neuvontaa. Vaikka moni luottaa omaan osaamisensa, itsehoitolääkkeisiin liittyy kuitenkin riskejä, joiden tunnistamiseen tarvitaan farmasian ammattilaisen osaamista, Jyrkkä muistuttaa.
Itsehoitolääkkeiden hankinta on helppoa
Lähes kaikki vastaajat kokevat, että apteekkeja on riittävän lähellä, jotta lääkkeet saa hankittua vaivattomasti. Vastaajista viidesosa oli kuitenkin ollut viimeisen vuoden aikana tilanteessa, jossa olisi tarvinnut itsehoitolääkettä, mutta apteekki oli ollut kiinni. Hieman alle puolet vastaajista olisivat halukkaita ostamaan itsehoitolääkkeensä päivittäistavarakaupasta. Apteekin verkkopalvelusta lääkkeen voisi ostaa noin puolet vastaajista.
– Edellisen Lääkebarometrin tuloksiin verrattuna halukkuus ostaa lääkkeet verkkopalvelusta on vähentynyt. Lisäksi kolme neljäsosaa asiakkaista asioisi mieluummin paikan päällä apteekissa kuin tilaisi lääkkeensä verkkoapteekista. Tämä on selkeästi suurempi osuus kuin aiemmin, kertoo tutkija Mella Louhisalmi Fimeasta.
Lääkebarometri täyttää kymmenen vuotta
Lääkebarometri on joka toinen vuosi toteutettava väestötutkimus, jonka avulla selvitetään suomalaisten näkemyksiä ja kokemuksia lääkkeistä. Fimea on toteuttanut barometria kymmenen vuotta vuodesta 2015 alkaen. Lääkebarometri täydentää rekistereistä saatavaa tietoa väestön lääkkeiden käytöstä.
Verkkokyselyn toteutti Verian syys-lokakuussa 2025. Kutsu osallistua kyselyyn lähetettiin 7 875 Norstat-internetpaneeliin kuuluvalle 18–79-vuotiaalle suomalaiselle. Otanta toteutettiin ositettuna satunnaisotantana huomioiden ikä, sukupuoli ja asuinalue. Aineisto painotettiin valtakunnallisesti väestöä vastaavasti, ja lopullinen painotettu vastaajamäärä oli 2 158.
Lue lisää
Lisätietoa Lääkebarometrista Fimean verkkosivuilla: Lääkebarometri
Yhteyshenkilöt
Johanna JyrkkäTutkimus- ja kehittämisasiantuntija
Puh:029 522 3514johanna.jyrkka@fimea.fiMella LouhisalmiTutkija
Puh:029 522 3166mella.louhisalmi@fimea.fiLääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea on sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalan viranomainen, joka valvoo lääkkeitä, lääkinnällisiä laitteita, veri- ja kudostuotteita, biopankkeja sekä kehittää lääkealaa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea
Fimea varnar: använd inte injicerbara peptider som säljs via nätet29.6.2026 09:05:19 EEST | Pressmeddelande
På nätet och via sociala medier finns peptider till salu, vilka ibland marknadsförs för exempelvis viktkontroll, muskeltillväxt, återhämtning eller för att bromsa åldrandet. En del av produkterna är injicerbara, alltså avsedda att sprutas in genom huden. Låt bli att använda sådana produkter på egen hand. Produkter som injiceras genom huden kan betraktas som läkemedel i Finland. Enbart läkemedel vars kvalitet, säkerhet och effekt har utvärderats får användas. När det gäller preparat som säljs via nätet är detta inte alltid fallet. Läkemedel får endast köpas från lagliga försäljningsställen. Dessutom finns det begränsningar för import och mottagande av läkemedel via post från utlandet. Vad är peptider? Peptider är små beståndsdelar av proteiner. Vissa peptider används i lagliga läkemedel, såsom insuliner och vissa läkemedel som är avsedda för diabetesbehandling eller viktkontroll. För lagliga läkemedel kontrolleras effekten, säkerheten och kvaliteten före användning. De används enligt lä
Fimea varoittaa: älä käytä verkosta ostettuja pistettäviä peptidejä29.6.2026 09:05:19 EEST | Tiedote
Verkossa ja somessa myydään peptidejä, joita saatetaan mainostaa esimerkiksi painonhallintaan, lihaskasvuun, palautumiseen tai ikääntymisen hidastamiseen. Osa tuotteista on injisoitavia eli ne on tarkoitettu pistettäväksi ihon läpi. Älä käytä tällaisia tuotteita omin päin. Jos tuotetta pistetään ihon läpi, se voi olla Suomessa lääke. Lääkkeitä tulee käyttää vain silloin, kun niiden laatu, turvallisuus ja teho on arvioitu. Verkosta ostettavien valmisteiden kohdalla näin ei välttämättä ole. Lääkkeet tulee ostaa vain laillisista hankintapaikoista. Lisäksi lääkkeiden tuontiin ja postitse vastaanottamiseen ulkomailta liittyy rajoituksia. Mitä peptidit ovat? Peptidit ovat pieniä proteiinien osia. Joitakin peptidejä käytetään laillisissa lääkkeissä, kuten insuliineissa ja tietyissä diabeteksen tai painonhallinnan hoitoon tarkoitetuissa lääkkeissä. Laillisten lääkkeiden teho, turvallisuus ja laatu tarkistetaan ennen käyttöä. Niitä käytetään lääkärin ohjeen mukaan ja oikeaan tarkoitukseen. Verk
Fimealla huoli lääkitysturvallisuuden heikkenemisestä2.6.2026 12:46:29 EEST | Tiedote
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimean mukaan apteekkitoiminnan kehittämistä koskevassa hallituksen lakiesityksessä on useita toiminnan laadun ja selkeyden parannuksia, mutta mukana on myös lääkitysturvallisuutta heikentäviä ehdotuksia.
Finland har näst högst användning av psykosläkemedlet klozapin i världen28.4.2026 12:31:16 EEST | Pressmeddelande
Finland har enligt en jämförande studie från 75 länder näst högst användning av psykosläkemedlet klozapin efter Nya Zeeland. Klozapin används för att behandla behandlingsresistent schizofreni när andra psykosläkemedel inte har någon effekt.
Suomessa käytetään maailman toiseksi eniten psykoosilääke klotsapiinia28.4.2026 12:31:16 EEST | Tiedote
Suomessa käytetään 75 maan vertailututkimuksen mukaan Uuden-Seelannin jälkeen maailman toiseksi eniten psykoosilääke klotsapiinia. Klotsapiinia käytetään hoitoresistentin skitsofrenian hoitoon silloin, kun muut psykoosilääkkeet eivät tehoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme