Vihreät - De Gröna

Aktiivisuudesta ei saa rangaista – Vihreät esittää työttömien oikeutta kehittää taitojaan ja opiskella

12.3.2026 10:07:37 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Suomen talous on polkenut useiden vuosien ajan paikallaan ja työttömyystilanne on EU-alueen heikoin. Juuri nyt tulisi kannustaa ihmisiä kehittämään osaamistaan eikä rangaista aktiivisuudesta. Vihreät esittää työttömyysturvan rajoitusten purkamista vapaaehtoistyöstä ja oman osaamisensa ylläpitämisestä sekä määräaikaisena toimena kaikille työttömille oikeutta opiskella.

kansanedustaja Inka Hopsu
kansanedustaja Inka Hopsu

Vapaaehtoistyö, taiteellisten taitojen kehittäminen ja yleishyödyllinen järjestötyö tulisi johdonmukaisesti mahdollistaa työttömille. 

– Taiteilija voi menettää työttömyysturvan koe-esiintymisvideon kuvaamisesta ja vapaaehtoistyöstä voi joutua pitkälliseen selvittelyyn työvoimapalveluiden kanssa. Työttömyysturvaa tulisi uudistaa niin, että oma aktiivisuus ei ole koskaan rangaistavaa, kansanedustaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu sanoo.

Työttömän aktiivisuudesta hyötyisi sekä yksilö että yhteiskunta, on kyse sitten oman osaamisensa kehittämisestä tai vapaaehtoistyöstä.

– Tällainen omaehtoinen aktiivisuus ennaltaehkäisee syrjäytymistä, auttaa ylläpitämään sosiaalisia suhteita ja on yhteiskunnan kannalta hyödyllisempää kuin risusavottaan pakottaminen, Hopsu jatkaa.

Marinin hallituskaudella helpotettiin työnhakijan sivutoimista opiskelua. Työ- ja elinkeinotoimistot joutuvat kuitenkin edelleen arvioimaan, milloin opinnot ovat päätoimisia. Samalla syntyy epäselviä rajatapauksia sekä kohtuuttomia tilanteita, jossa työttömäksi joutuminen tekee samalla opintojen suorittamisesta mahdotonta.

– On hyvä, että hallitus on helpottamassa työttömien avoimien korkeakouluopintojen suorittamista. Vihreät menisi tässä kuitenkin hallitusta pidemmälle ja poistaisi päätoimisen opiskelun rajoituksen työttömiltä määräaikaisesti siihen asti, kun talous elpyy ja työllisyystilanne alkaa kohenemaan. Oikeus koskisi myös työttömiä yrittäjiä, Hopsu toteaa.

Jäisi työttömän työnhakijan omaan harkintaan, millainen määrä ja millaiset opinnot parhaiten edistäisivät hänen työllistymistään.

– Niin kauan, kun työtä ei yksinkertaisesti ole tarjolla, on parempi että työttömät opiskelevat ja kehittävät osaamistaan, Hopsu painottaa.

Edellytys työmarkkinoilla käytettävissä olemisesta kuitenkin säilyisi. 

– Opinnoista olisi keskusteltava työllisyyspalveluiden kanssa ja ne nostettaisiin myös osaksi työllistymissuunnitelmaa. Keskeisen arvioinnin tekisi kuitenkin työnhakija itse eivätkä viranomaiset. Esitys vähentäisi työllisyyspalveluilta byrokraattista valvontavelvollisuutta ja vapauttaisi niiden työntekijöille aikaa aidosti työnhakijoiden tukemiseen, Hopsu korostaa.

Kaikkien oikeus opiskella ratkaisi myös väitöskirjatutkijoiden sirpaleiseen toimeentuloon liittyviä ongelmia. 

– Tällä hetkellä jos väitöskirjatutkija jää työttömäksi apurahakauden tai työsuhteen päättyessä ennen tutkimuksen valmistumista, viranomainen voi katsoa hänet päätoimiseksi opiskelijaksi, Hopsu korostaa.

Opintotukeen oikeutetut olisivat edelleen opintotuen piirissä, eikä vihreiden esittämä muutos koskisi heitä. 

– Opintotuen ongelmia ja riittämättömyyttä tulisi mitä pikimmin ratkoa, mutta sillä on edelleen oma paikkansa opiskelijoiden pääasiallisen toimeentulon lähteenä siihen asti, kun kaikille kuuluva perustulo saadaan käyttöön, Hopsu sanoo.

Vihreät on aiemmin esittänyt työttömyysturvan suojaosien palauttamista, uudistettua aikuiskoulutustukea sekä korkeakoulujen hakijasuman purkamista, jotta talous saadaan elpymään osaamisen avulla.

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Vihreiden uusi sosiaaliturvaohjelma: yleistuen sanktiot roskakoriin ja perustulon ensi vaihe käyttöön29.4.2026 11:51:24 EEST | Tiedote

Hallituksen uusi yleistuki astuu voimaan ylihuomenna 1.5. ja korvaa Kelan työmarkkinatuen sekä peruspäivärahan yli 230 000 ihmisellä. Vihreiden kansanedustajan Bella Forsgrénin mukaan tukien yhdistäminen yhdeksi yleistueksi on askel oikeaan suuntaan, mutta tekee sen epäinhimillisellä tavalla: tarveharkintaa lisätään ja työttömille suunnatut sanktiot säilytetään. Vihreiden puoluevaltuuston viime sunnuntaina 26.4. hyväksymä uusi sosiaaliturvapoliittinen ohjelma esittää toisenlaista suuntaa. Ohjelma linjaa muun muassa, että yleistukea tulee laajentaa, perustulon ensi vaihe tulee ottaa käyttöön jo ensi vaalikaudella ja Orpon hallituksen tekemät leikkaukset suojaosiin, lapsikorotuksiin ja asumistukeen tulee perua.

Saara Hyrkkö pyytää pääministeri Orpolta: Puuttukaa kielenkäytön lisäksi politiikan sisältöihin ja laittakaa loppu järjestöleikkauksille28.4.2026 16:40:56 EEST | Tiedote

Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkön mukaan vaikuttaa siltä, että sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanilla ei ole käsitystä siitä, millaista ja kuinka tärkeää työtä suomalaiset sosiaali- ja terveyspalvelusektorilla toimivat järjestöt tekevät. Vastauksia hän perää myös pääministeri Petteri Orpolta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye