Työeläke-lehti: Yrittäjän työpanoksen alivakuuttaminen luultua laajempaa
16.3.2026 07:40:00 EET | Työeläke-lehti | Tiedote
Maaliskuun Työeläke-lehti antaa äänen yrittäjille. Lehti paneutuu YEL-teemaan ja alivakuuttamisen juurisyihin, sillä valtaosalla yrittäjistä eläketurva jää matalaksi ja valtion vastuu rahoituksesta kasvaa.

– Maksan mielelläni työpanostani vastaavia YEL-vakuutusmaksuja. Työeläkkeen ohella kyseessä on yrittäjän sairausvakuutus ja sosiaaliturva, sanoo lappeenrantalainen kahvinpaahtaja ja Lehmus Roasteryn yrittäjä Arttu Muukkonen (kuvassa).
Muukkosen mukaan YEL-työtuloarvio ei huomioi yrityksen liiketoiminnan erityispiirteitä. Monen muun tavoin hän katsoo, että yrittäjän eläkelaki (YEL) kaipaa perusteellista uudistusta.
Vakuutusmaksuina menetetään 400 miljoonaa euroa
Työeläke-lehden YEL-teemasivut keskittyvät yrittäjien eläkelain ilmeisiin ongelmakohtiin. Kritiikin ytimenä on, että yrittäjän eläkevakuutus perustuu vaikeasti ymmärrettävään YEL-työtuloon, joka on arvio yrittäjän työpanoksesta.
Kun työtulon määrittely antaa liikkumavaraa, se johtaa useissa tapauksissa alivakuuttamiseen.
– Tiesin kyllä alivakuuttamisongelman, mutta sen laajuus yllätti. Siitä aiheutuu vuosittain 400 miljoonan euron vakuutusmaksumenetykset, arvioi STM:n toimeksiannosta YEL-selvityksen tehnyt tohtori Jukka Rantala.
Nykymallin mukainen työtulomäärittely ajaa yrittäjät ongelmiin sekä rapauttaa järjestelmän rahoituspohjaa.
Ministeriltä odotetaan YEL-ratkaisua pian
Kritisoitu YEL-työtulo kohosi otsikoihin myös nimekkäiden yrittäjävaikuttajien kansalaisaloitteessa. Eduskunta käsittelee aloitteen aikanaan, mutta jo sitä ennen sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasoselta (kok.) odotetaan hallitusohjelmaan kirjattua YEL-ratkaisua kevään budjettiriihessä huhtikuussa.
Työeläke-lehti laittoi lusikkansa YEL-soppaan ja kutsui kolme päätöksentekijää eduskuntatalon portaille kantojaan esittelemään. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen, mikro- ja yksinyrittäjien Myryn toiminnanjohtaja Liisa Hanén ja työeläkeyhtiö Elon vakuutusjohtaja Harri Kangaskoski sanovat pääpointtinsa, joista ilmenee ajankohtaisen aiheen mielipide-erot.
Ydinkysymys kuuluu, pitäisikö yrittäjien eläkkeiden perustua ansioihin. Jos mallia otettaisiin muista maista, vastaus olisi myönteinen.
Muissa Euroopan maissa pääsääntöisesti maksut sekä eläkkeen määrä perustuvat suoraan verotettuun tuloon. Tätä vaihtoehtoa on väläytetty meilläkin nykyisen YEL-järjestelmän korjaamiseksi. Vaihtoehtoja muualta esittelee Eläketurvakeskuksen Mika Vidlund artikkelissaan.
STTK:n uusi puheenjohtaja vaatii palkkatasa-arvoa
Työeläke-lehti tapasi myös palkansaajakeskusjärjestö STTK:n uuden puheenjohtajan Else-Mai Kirvesniemen. Yksi Kirvesniemen isoista huolista työmarkkinoilla liittyy palkkatasa-arvoon sekä määräaikaisia työsuhteita koskevaan lainsäädäntöön, joka sekin on herättänyt eduskunnassa laajan keskustelun.
– Hallituksen esitys työsuhdeturvan heikennyksistä vaikuttaisi edetessään dramaattisesti nuorten ja naisten elämään, Kirvesniemi sanoo.
Työeläke-lehdestä ja lehden julkaisijasta Eläketurvakeskuksesta:
- Eläketurvakeskuksen julkaisema Työeläke-lehti on työeläkealan ammatti- ja sidosryhmälehti, jolla on noin 7 500 tilaajaa.
- Työeläke-lehti ilmestyy neljästi vuodessa. Lehti on ilmestynyt vuodesta 1965.
- Verkkolehti Työeläkelehti.fi-palvelussa
- Näköislehdet Julkari.fi-palvelussa
- Uusin lehti 1:2026 (pdf) Julkari.fi-palvelussa
- Tilaa Työeläke-lehden uutiskirje – ja saat lehden käsiisi tuoreeltaan.
Lisätietoja:
toimituspäällikkö Anne Iivonen, 050 575 7134, anne.iivonen(at)etk.fi
päätoimittaja Tuovi Rautjoki, 045 138 6123, tuovi.rautjoki(at)etk.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne IivonenToimituspäällikkö
Puh:050 575 7134anne.iivonen@etk.fiTuovi RautjokiPäätoimittaja
Puh:045 138 6123tuovi.rautjoki@etk.fiKuvat


Linkit
TYÖELÄKE on työeläkealan ammatti- ja sidosryhmälehti. ELÄKETURVAKESKUS on lakisääteinen työeläketurvan kehittäjä, asiantuntija ja yhteisten palvelujen tuottaja.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläke-lehti
Paljonko saan eläkettä?1.12.2025 08:40:00 EET | Tiedote
Jo kolmekymppisiä kiinnostaa, paljonko tienatusta palkasta kertyy eläkettä ja milloin pääsee eläkkeelle. Juuri ilmestyneen Työeläke-lehden teemanumero on suunnattu tiedonhaluisille nuorille aikuisille.
Työeläke-lehdessä tulevaisuudentutkija Sari Stenfors: "Teknologia muuttaa kaiken – mutta mihin suuntaan?"1.10.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Työeläke-lehdessä tulevaisuudentutkija Sari Stenfors katsoo kannustavin silmin tulevaisuuteen. Myönteisten tulevaisuuskuvien tärkein polttoaine on toivo. Siitä puhuessaan tutkijan silmiin syttyy innostuksen kipinä.
Risto Murto Työeläke-lehdessä: Isot kriisit eletään myös eläkejärjestelmän kautta3.6.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Riskit lisääntyvät ja osakepaino kasvaa tulevan sijoitusuudistuksen myötä. Työeläke-lehden haastattelussa Risto Murto muistuttaa, että uudistus on järkevä toteuttaa asteittain ajallisesti hajauttaen.
Työeläke-lehdessä Ilkka Oksala avaa eläkeneuvottelujen taustat17.3.2025 08:40:00 EET | Tiedote
Eläkeuudistuksen ratkaisijana Ilkka Oksalalla oli kaksoisrooli eläkeneuvotteluissa: toinen käsi heilutti uskollisesti elinkeinoelämän sauvaa ja toinen tahditti osapuolia keskinäiseen sopimukseen. Oksalan henkilöhaastattelun lisäksi Työeläke-lehti avaa tuoreeltaan eläkeuudistukseen liittyviä monia näkökulmia.
Työeläke-lehti: Julkisen talouden paineet ulottuvat eläketurvaan2.12.2024 08:40:00 EET | Tiedote
Joulukuun Työeläke-lehdessä puheenaiheena on valtion ja työeläkejärjestelmän suhde. Lehdessä ekonomistikolmikko perustelee, mikä rooli työeläkevaroilla on julkisen talouden tasapainottajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme