Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Energia- ja ilmastostrategia on ilmastolain vastainen
12.3.2026 15:15:52 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Energia- ja ilmastostrategian tarkoitus on yhdessä teollisuuspoliittisen selonteon kanssa muodostaa toimintaohjelma, jolla edetään hiilineutraaliin ja myöhemmin hiilinegatiiviseen yhteiskuntaan. Strategiaa voidaan pitää suorastaan ilmastolain vastaisena, koska siinä linjatut toimenpiteet ovat riittämättömät eikä niillä saavuteta Suomen ilmastotavoitteita, moittivat ympäristövaliokunnan sd-jäsenet, kansanedustajat Pinja Perholehto, Eveliina Heinäluoma, Marko Asell ja Johan Kvarnström.

Valiokuntaryhmä jätti ympäristövaliokunnan tänään valmistuneeseen lausuntoon energia- ja ilmastostrategiasta eriävän mielipiteen, koska katsoo lausunnon olevan epätasapainoinen ja sivuuttavan tärkeitä näkökohtia.
– Päästövähennykset ovat edenneet hyvin esimerkiksi päästökauppasektorilla, mutta on selvää, että nettopäästöt eivät ole Suomessa kuitenkaan vähentyneet ja lisätoimia tarvitaan sekä kaikkien sektorien päästöjen vähentämisessä että maankäyttösektorilla. Maatalouden päästöjen vähentäminen on hankalaa, mutta näitä päästövähennystoimia ei pidä asettaa vastakkain ruoantuotannon kanssa, sillä nämä tavoitteet tosiasiassa tukevat toisiaan. Maataloustuotannon kannattavuutta ja kestävyyttä ei voida parantaa huomioimatta ilmasto- ja luontokriisiä, fossiilitaloudesta irtautumista ja huoltovarmuuden turvaamista, Kvarnström sanoo.
– Ympäristövaliokunnan olisi ollut syytä käsitellä metsien käyttöä lausunnossaan monipuolisemmin. Nyt lausunnossa nähdään metsät vain taloudellisen hyödyntämisen näkökulmasta, vaikka tähän olisi tarpeen sovittaa yhteen niiden merkittävä ilmastopoliittinen rooli. SDP pitää tärkeänä metsälain uudistamista, kiertoaikojen pidentämistä sekä puuperäisen energian polton rajaamista, Asell toteaa.
– Tekniset hiilinielut ja hiilidioksidin talteenoton mahdollisuudet ovat tärkeitä nostoja sekä ilmastonmuutoksen hillinnän että talouden näkökulmasta. Hallituksen panostukset uusiin teknisiin ratkaisuihin ovat kuitenkin varsin vaatimattomalla tasolla ja riskinä on, että muut maat kirivät kauas edelle. Samalla on tietenkin huomioitava, että rinnalle tarvitaan joka tapauksessa myös riittävät luonnonnielut, huomauttaa Perholehto.
– Valiokunta sivuutti myös täysin ilmastotoimien sosiaalisen oikeudenmukaisuuden tärkeyden ja vihreän siirtymän ja fossiilitaloudesta irtautumisen vaikutukset työpaikkoihin ja työntekijöihin. Ilmastotoimien onnistumiseen tarvitaan kansalaisten tukea. Siksi työntekijöiden kouluttautumista on tuettava ja yrityksiä kannustettava siirtymään kohti kestäviä toimintatapoja, Heinäluoma toteaa.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Marko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiEveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807eveliina.heinaluoma@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Oppositionsgruppernas gemensamma interpellation30.4.2026 09:05:34 EEST | Pressmeddelande
Interpellation om regeringens misslyckade ekonomiska politik.
Oppositioryhmien yhteinen välikysymys30.4.2026 09:05:34 EEST | Tiedote
Välikysymys hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta.
SDP:n Joona Räsänen: Kokoomuksen kannattanee kysellä seuraavan kerran muiden vaihtoehtojen perään vasta, kun esittää itse edes yhden konkreettisen ehdotuksen30.4.2026 08:24:28 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo väittelivät talouspolitiikasta keskiviikkona Ylen A-studiossa. Keskustelussa pääministeri Orpo penäsi SDP:n ratkaisuja julkisen talouden vahvistamiseksi tulevalla vaalikaudella.
Kutsu opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen29.4.2026 21:00:13 EEST | Kutsu
Tervetuloa opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen torstaina 30.4. klo 9.00 eduskunnan valtiosalissa. Tilaisuuden aluksi oppositioryhmät jättävät hallitukselle yhteisen välikysymyksen (kuvausmahdollisuus jätettäessä). Tämän jälkeen oppositiopuolueiden puheenjohtajat Antti Lindtman (sd.), Antti Kaikkonen (kesk.), Minja Koskela (vas.), Sofia Virta (vihr.), Harry Harkimo (liik.) sekä välikysymyksen ensimmäinen allekirjoittaja, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen (sd.) ovat median tavattavissa valtiosalissa. Aika: Torstai 30.4. klo 9.00 Paikka: Valtiosali, Eduskunta
Sote-valiokunnan edustajat: Hallitus käveli puhemiesneuvoston ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan yli – hyvinvointialueiden rahoitus kuuluu sosiaali- ja terveysvaliokuntaan mietinnölle29.4.2026 17:22:41 EEST | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositio pitää hallituksen toimintaa poikkeuksellisen pöyristyttävänä hyvinvointialueiden rahoituslain käsittelyn yhteydessä. Puhemiesneuvosto päätti äänestämällä eilen 28.4.2026, että hallituksen esitys hyvinvointialueiden rahoituksesta annetun lain muuttamisesta (HE 56/2026 vp) käsitellään mietintövaliokuntana sosiaali- ja terveysvaliokunnassa. Lausunnonantajiksi päätettiin hallintovaliokunta sekä perustuslakivaliokunta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme