Demariopiskelijat kannattaa maakuntaveron valmistelun aloittamista
12.3.2026 15:45:02 EET | Demariopiskelijat | Tiedote
Maakuntavero ei ole ehkä ajankohtainen, mutta se on tarpeellinen, toteaa Demariopiskelijoiden liitto. Demariopiskelijat kannattaa maakuntaveron valmistelun aloittamista.

Maakuntaverolla hyvinvointialueiden taloudelliseen tilanteeseen saataisiin kauan kaivattua liikkumavaraa ja hyvinvointialueiden aitoa itsehallintoa vahvistettaisiin. Maakuntaverolla tällä hetkellä aika lailla kädettömien hyvinvointialueiden riippuvuutta valtiosta voitaisiin vähentää.
Maakuntavero toimisi myös taloudellisena kannustimena hyvinvointialueille ja olisi työkalu esimerkiksi investointien rahoitukseen.
"Puheenjohtaja Lindtman on oikeassa siinä, että toimivaa maakuntaveroa ei todennäköisesti vielä tulevalla hallituskaudella saada käyttöön tai valmisteltua, mutta pitkällä aikavälillä maakuntaverolla on tarvetta. Valmistelu on siksi aloitettava jo heti tulevalla hallituskaudella", toteaa Demariopiskelijoiden puheenjohtaja Miku Kuuskorpi.
Maakuntaveron hyödyt ovat aukottomia, mutta valmistelu toimivan mallin löytämiseksi on syytä aloittaa seuraavalla hallituskaudella. Alueellisten erojen vähentämiseksi tarvitun tasausjärjestelmän lisäksi jonkinlaisia muutoksia tarvittaisiin todennäköisesti kuntien tai valtion verotukseen, ettei maakuntavero kiristäisi liiaksi kokonaisverotusta.
"Suomalaiset, opiskelijat mukaan lukien, ansaitsevat saada riittävästi rahoitettuja, laadukkaita palveluita hyvinvointialueiltaan. Samoin hyvinvointialueiden päättäjät ansaitsevat saada aidon päätösvallan hyvinvointialueidensa asioihin. Useat ekonomistit ovat myös liputtaneet maakuntaveron puolesta."
"Maakuntavero olisikin välttämätön edellytys aidon demokratian toteutumiseksi myös hyvinvointialueilla. Liikkumavaraa hyvinvointialueilla tarvitaan - myös maakuntaveron voi tehdä reilummin", päättää Demariopiskelijoiden puheenjohtaja Kuuskorpi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miku KuuskorpiPuheenjohtajaSosialidemokraattiset Opiskelijat - SONK ry
Demariopiskelijat puheenjohtaja, tehtävinä liiton johtaminen, poliittinen vaikuttaminen ja toiminnan suunnittelu sekä sidosryhmäyhteistyö.
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demariopiskelijat
Demariopiskelijat harkitsee myös ammattikorkeakoulujen ostamista13.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
”Siksi Demariopiskelijat harkitsee nyt myös ostotarjouksen tekemistä kolmesta ammattikorkeakoulusta, koska miksi me emme olisi myös mukana tarjouskilpailussa, jossa kuka tahansa muukin maailman toimija voi olla”, toteaa Demariopiskelijoiden puheenjohtaja Miku Kuuskorpi.
Demariopiskelijoiden uusi poliittinen ohjelma on julkaistu!27.3.2026 16:45:50 EET | Tiedote
Demariopiskelijoiden tammikuussa hyväksytty uusi poliittinen ohjelma on julkaistu.
Demariopiskelijat tukee Antti Lindtmania ja Mikkel Näkkäläjärveä jatkamaan SDP:n johdossa17.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Demariopiskelijat tukee Antti Lindtmania jatkamaan SDP:n puheenjohtajana ja Mikkel Näkkäläjärveä jatkamaan SDP:n puoluesihteerinä.
Demariopiskelijat palaa opetus- ja kulttuuriministeriön yleisavustuksen piiriin täysimääräisesti!6.3.2026 12:40:36 EET | Tiedote
Demariopiskelijat palaa opetus- ja kulttuuriministeriön yleisavustuksen piiriin kahden vuoden tauon jälkeen.
Demariopiskelijat liittyy Kokoomusnaisten vetoomukseen: Työelämän tasa-arvoa on lisättävä, ei heikennettävä5.3.2026 14:53:51 EET | Tiedote
Hallitus on esittämässä määräaikaisten työsuhteiden perusteiden helpottamista perusteettomasti, eikä tätä pidä hyväksyä. Demariopiskelijat liittyy siksi mukaan Kokoomusnaisten, YKA:n ja muiden järjestöjen vetoomukseen lain uudelleentarkastelusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
