Sofia Virta: Katsomusopetus voi yhdistää suomalaisia koulussa ja rakentaa vahvempaa yhteiskuntaa
12.3.2026 16:42:18 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kannattaa opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmän ehdotusta korvata peruskoulun erillinen uskonnon- ja elämänkatsomustiedon opetus kaikille yhteisellä katsomusaineella.

Opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmä esittää, että uskonnonopetuksesta luovuttaisiin nykyisessä muodossaan ja tilalle tulisi kaikille oppilaille yhteinen katsomusaine. Ehdotuksen taustalla ovat muun muassa oppilasmäärien väheneminen ja tarve tarkastella koulutuksen järjestämistä uudessa tilanteessa.
– Yhteinen katsomusaine olisi askel kohti koulua, jossa kaikkien oppilaiden olisi hyvä oppia yhdessä ymmärtämään erilaisia uskontoja, katsomuksia ja kulttuureja. Se ei tarkottaisi suomalaisen kulttuurin ja perinteiden murentamista, vaikka välillä näin julkisuudessa yritetäänkin pelotella. Katsomusopetus voi yhdistää suomalaisia koulussa ja rakentaa vahvempaa yhteiskuntaa, Virta sanoo.
Virran mukaan vihreät on pitkään kannattanut mallia, jossa katsomusaineita opetetaan nykyistä enemmän yhdessä.
– Olemme esittäneet yhteistä katsomusainetta jo aiemmin. Se antaisi oppilaille parhaat eväät ymmärtää nykymaailmaa ja toimia monikulttuurisessa yhteiskunnassa, Virta toteaa.
– Yhteinen katsomusaine olisi myös hyvä paikka vahvistaa kulttuurien tuntemusta. Siellä voidaan oppia ymmärtämään niin maailman eri uskontoja kuin myös suomalaisia perinteitä ja kulttuuria. Kun esimerkiksi jouluun, pääsiäiseen tai muihin suomalaisiin tapoihin liittyvä historia ja merkitys avataan kaikille, myös muista kulttuureista tulevat lapset pääsevät paremmin osaksi yhteistä kulttuurista ymmärrystä, Virta sanoo.
Virran mukaan yhteinen katsomusaine tukisi myös lasten oikeutta rakentaa omaa maailmankatsomustaan.
– Jokaisella lapsella pitäisi olla oikeus kasvaa omaksi itsekseen myös katsomuksen osalta. Koulun tehtävä on tarjota turvallinen tila tutkia erilaisia ajattelutapoja ja maailmankatsomuksia sekä muodostaa oma näkemys maailmasta, Virta sanoo.
Virran mukaan yhteinen katsomusaine ei tarkoita yksittäisen uskonnon korostamista, vaan eri maailmankatsomusten ymmärtämistä.
– Kyse ei ole minkään uskonnon opettamisesta, vaan uskontojen ja katsomusten ymmärtämisestä. On tärkeää, että oppilaat tuntevat sekä kristinuskon roolin länsimaisessa kulttuurihistoriassa että muiden maailmanuskontojen ja katsomusten merkityksen, Virta sanoo.
Virran mukaan yhteisen katsomusaineen valmistelussa on tärkeää kuulla opettajia ja varmistaa, että vähemmistöuskonnot ja erilaiset katsomukset näkyvät opetuksessa tasavertaisesti.
– Tämä olisi iso muutos koulujen arkeen, joten valmistelu on tehtävä huolella ja opettajien asiantuntemusta kuunnellen, Virta sanoo.
Virta muistuttaa, että oppilasmäärien väheneminen ei saa johtaa koulutuksen heikentämiseen.
– Oppilasmäärien väheneminen ei saa tarkoittaa koulutuksen hiljaista alasajoa. Päinvastoin: siitä syntyvä liikkumavara pitää käyttää opetuksen vahvistamiseen – pienempiin ryhmiin, parempaan tukeen ja laadukkaampaan kouluarkeen, Virta sanoo.
Virran mukaan katsomusopetuksen uudistaminen on osa laajempaa tavoitetta rakentaa koulusta paikka, jossa kaikki lapset voivat oppia yhdessä.
– Koulun tehtävä on auttaa lapsia ymmärtämään maailmaa ja toisia ihmisiä. Yhteinen katsomusaine voisi parhaimmillaan lisätä empatiaa, uteliaisuutta ja kunnioitusta erilaisia katsomuksia kohtaan, Virta päättää.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Holopainen: Suurin uhka planeetalle on se, että ajatellaan, että joku muu pelastaa sen – Orpon hallitus on valitettavasti valinnut sen tien29.4.2026 14:09:24 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen totesi keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelmaa koskeneessa ryhmäpuheessaan hallituksen esittämän toimenpidepaketin jäävän kauas siitä tasosta, joka olisi tarpeen ilmastolain tavoitteiden saavuttamiseksi.
Vihreiden uusi sosiaaliturvaohjelma: yleistuen sanktiot roskakoriin ja perustulon ensi vaihe käyttöön29.4.2026 11:51:24 EEST | Tiedote
Hallituksen uusi yleistuki astuu voimaan ylihuomenna 1.5. ja korvaa Kelan työmarkkinatuen sekä peruspäivärahan yli 230 000 ihmisellä. Vihreiden kansanedustajan Bella Forsgrénin mukaan tukien yhdistäminen yhdeksi yleistueksi on askel oikeaan suuntaan, mutta tekee sen epäinhimillisellä tavalla: tarveharkintaa lisätään ja työttömille suunnatut sanktiot säilytetään. Vihreiden puoluevaltuuston viime sunnuntaina 26.4. hyväksymä uusi sosiaaliturvapoliittinen ohjelma esittää toisenlaista suuntaa. Ohjelma linjaa muun muassa, että yleistukea tulee laajentaa, perustulon ensi vaihe tulee ottaa käyttöön jo ensi vaalikaudella ja Orpon hallituksen tekemät leikkaukset suojaosiin, lapsikorotuksiin ja asumistukeen tulee perua.
Saara Hyrkkö pyytää pääministeri Orpolta: Puuttukaa kielenkäytön lisäksi politiikan sisältöihin ja laittakaa loppu järjestöleikkauksille28.4.2026 16:40:56 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkön mukaan vaikuttaa siltä, että sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanilla ei ole käsitystä siitä, millaista ja kuinka tärkeää työtä suomalaiset sosiaali- ja terveyspalvelusektorilla toimivat järjestöt tekevät. Vastauksia hän perää myös pääministeri Petteri Orpolta.
Mari Holopainen: Kätilökoulutuksen tulisi antaa ylempi korkeakoulututkinto28.4.2026 15:31:26 EEST | Tiedote
Hallitus uudistaa ammattikorkeakoululakia kätilökoulutuksen osalta. Ruotsissa, Norjassa ja Islannissa kätilökoulutus antaa ylemmän korkeakoulututkinnon. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen vaatii samankaltaista ratkaisua myös Suomeen.
Sofia Virta vastaa ministerin valehtelusyytöksiin: Rydmanin on kerrottava, miten järjestöleikkaukset toteutetaan niin, että ne eivät osu suomalaisten mahdollisuuteen saada apua28.4.2026 12:12:01 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanilta (ps) selitystä: jos uusi järjestöleikkaus ei osu kohtaavaan asiakastyöhön, niin kuin ministeri väittää, hänen on pystyttävä osoittamaan se. Näyttötaakka on vastuussa olevalla ministeri Rydmanilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme