Oma Häme

Oma Häme kutsuu asiakkaitaan kokeilemaan tekoälyavustaja Aimoa

13.3.2026 06:49:52 EET | Oma Häme | Tiedote

Jaa

Aimo on Oma Hämeen verkkosivuilla oleva tekoälyavustaja. Nyt se kaipaa asiakaspalautetta.

Aimo on Oma Hämeen verkkosivuilla oleva uusi tekoälyavustaja. Se auttaa löytämään tietoa sivustolta.
 
Aimo ei kerää tietoa käytöstä tai käyttäjistä, vaan sitä kehitetään ainoastaan käyttäjiltä saadun palautteen avulla. Siksi asiakkaiden kokemukset ovat Oma Hämeelle erittäin tärkeitä.
 
Aimoa voi testata omaan tahtiin kevään aikana.

Näin asiakas pääsee mukaan testaamaan:

  • Mene osoitteeseen omahame.fi
  • Etsi Aimo etusivulta Palvelut-valikon alta
  • Kokeile Aimoa ja kysy siltä erilaisia asioita. Kysy myös eri kielillä – Aimo vastaa samalla kielellä.
  • Jätä palautetta Aimon yhteydessä olevalla lomakkeella. Kerro mikä toimi tai mikä ei toiminut. Kaikki palaute on meille arvokasta. 

Oma Häme kerää palautetta kevään aikana. Jos palautetta ei tule riittävästi, Aimon käyttöä ei valitettavasti pystytä jatkamaan syksyllä.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Aluehallitus käsittelee uudelleen ateria- ja laitoshuoltopalveluiden hankintaa12.3.2026 09:05:42 EET | Uutinen

Aluehallitus käsittelee maanantaina 16. maaliskuuta ateria- ja laitoshuoltopalveluiden hankintaa. Esityksenä on, että palveluntuottajaksi valitaan Palmia Oy, jonka tarjous on kokonaistaloudellisesti edullisin. Joulukuussa 2024 tehdystä hankinnasta tehdään nyt uusi päätös valitusprosessin päätyttyä. Markkinaoikeus kumosi marraskuussa 2025 hyvinvointialueen hankintapäätöksen, jolla oli valittu Fodbar Oy -ryhmittymä palveluntuottajaksi Hämeenlinnan ja Riihimäen alueille. Markkinaoikeus katsoi, ettei Palmia Oy:n tarjousta olisi saanut sulkea pois tarjousvertailusta poikkeuksellisen alhaisen hinnan perusteella, koska kyseistä menettelyä ei ollut kuvattu riittävän tarkasti tarjouspyyntöasiakirjoissa. Oma Häme valitti markkinaoikeuden päätöksestä Korkeimpaan hallinto-oikeuteen, joka päätti helmikuussa äänestyksen jälkeen, ettei se myönnä valituslupaa asiassa. Hankinnasta on tehty nyt markkinaoikeuden päätöksen mukainen uusi tarjousvertailu. Jos aluehallitus päättää valita palveluntuottajaksi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye