Oulun yliopisto

Oulun yliopisto ottaa johtavan roolin ammattikasvatuksen tutkimuksessa ja kehittämisessä

16.3.2026 09:55:00 EET | Oulun yliopisto | Tiedote

Jaa

Oulun yliopistoon perustetaan ammattikasvatuksen professuuri vastaamaan suomalaisen työelämän ja koulutusjärjestelmän uudistuviin osaamistarpeisiin. Tavoitteena on tuottaa tutkittuun tietoon perustuvia ratkaisuja osaamisen uudistamiseen tilanteessa, jossa työelämän rakennemuutos, osaajapula ja jatkuvan oppimisen tarve korostuvat. 

Nainen selittää kolmiota fläppitaululla kahdelle kuuntelijalle kokouksessa.
Oulun yliopisto / Mikko Törmänen

Ammattikasvatuksen professuuri on valtakunnallisesti merkittävä avaus. Se on Suomessa ainoa professuuri, jonka ydintehtävänä on tutkia ja kehittää ammattikasvatusta tiiviissä vuoropuhelussa työelämän kanssa. Professuurin taustalla on suuri joukko lahjoittajia, jotka haluavat edistää ammattikasvatuksen alaa Suomessa.

Professuuri vahvistaa Oulun yliopiston roolia valtakunnallisena, pohjoismaisena ja kansainvälisenä toimijana ammatillisen osaamisen, jatkuvan oppimisen ja työelämälähtöisen koulutuksen kehittämisessä.

“Ammattikasvatuksen lahjoitusprofessuuri vahvistaa Oulun yliopiston kykyä vastata työelämän nopeasti muuttuviin osaamistarpeisiin. Samalla se kokoaa yhteen tutkimuksen, koulutuksen ja käytännön kehittämisen tavalla, jolla on todellista yhteiskunnallista vaikuttavuutta. Tavoite on täyttää tehtävä avoimen hakuprosessin kautta vuoden 2027 alusta”, kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnan dekaani Maija Lanas toteaa.

Tiivistä yhteistyötä työelämän kanssa 

Professori toimii vuorovaikutteisessa yhteistyössä työelämän kanssa. Tueksi perustetaan valtakunnallinen yhteistyöfoorumi, johon kutsutaan edustajia lahjoittajaorganisaatioista. Foorumin tehtävänä on ennakoida tutkimus- ja kehittämistarpeita, suunnata toimintaa työelämän vaatimusten mukaisesti, sekä luoda uusia yhteiskehittämisen malleja työelämän muuttuviin osaamistarpeisiin vastaamiseksi.

Ammattikasvatuksen professuuri sijoittuu Oulun yliopiston kasvatustieteiden ja psykologian tiedekuntaan, jossa on vahva työelämän kehittämisen, opettajankoulutuksen ja oppimisteknologioiden tutkimusosaaminen.

Professori toimii tiiviissä yhteistyössä Oulun yliopiston jatkuvan oppimisen professori Anu Kajamaan ja monitieteisen tutkimusyhteisön kanssa. Yhteistyö Oulun ammattikorkeakoulun (OAMK) kanssa vahvistaa käytännön ja tutkimuksen välistä yhteyttä ja tukee ammatillisen osaamisen kehittämistä alueella.  

Professuurin myötä Oulun yliopistoon rakentuu entistä vahvempi ammatillisen koulutuksen, korkeakoulutuksen ja työelämän kehittämisen kokonaisuus. Tavoitteena on myös alan maisterikoulutuksen kehittäminen, käynnistäminen ja vakiinnuttaminen. 

Lahjoitusprofessuurin rahoitus perustuu useiden lahjoittajaorganisaatioiden yhteiseen panokseen ja Oulun yliopiston omaan rahoitukseen. Tavoitteena on, että viiden vuoden päästä ammattikasvatuksen tutkimus ja koulutus ovat Oulun yliopistossa vakiintuneita ja kansainvälisesti tunnustettuja. 

“Ympäri Suomea sijoittuvien lahjoittajien tuki mahdollistaa pitkäjänteisen tutkimus- ja kehittämistyön, jonka vaikutukset ulottuvat laajasti koulutukseen, työelämään ja yhteiskuntaan”, Lanas korostaa. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Dekaani Maija Lanas, kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta, Oulun yliopisto, p. 0294483727, maija.lanas@oulu.fi

Tietoja julkaisijasta

Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on yli 18 000.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto

Liikkumista voidaan lisätä yllättävän halvalla – vaikutuksia mitataan liian harvoin10.3.2026 06:45:00 EET | Tiedote

Oulun yliopiston ja ODL Liikuntaklinikan yhteinen tutkimus osoittaa, että väestön liikkumista voidaan lisätä tehokkaasti ja yllättävän edullisesti. Yksinkertaiset keinot, kuten henkilökohtaisesti laaditut verkko- tai kirjalliset ohjeet, voivat lisätä reipasta liikkumista keskimäärin tunnilla viikossa alle euron kustannuksella osallistujaa kohden. Samalla tutkimus paljastaa merkittävän puutteen: liikkumista edistävien toimien kustannuksia ja todellisia vaikutuksia mitataan harvoin riittävän tarkasti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye