Poista hiekoitushiekka keväällä oikeaoppisesti
18.3.2026 09:15:10 EET | HSY | Tiedote
Keväisellä säällä moni innostuu siivoamaan pihaltaan talven aikana kertynyttä hiekoitushiekkaa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaa, että hiekka tulee poistaa pihalta kosteana, jotta hiekka ei pölyä. Lehtipuhallinta ei saa käyttää, eikä hiekka kuulu sekajätteeseen. Hiekan voi käyttää uudelleen tai viedä HSY:n Sortti-asemalle.

Harjaa hiekka pois kosteana
Lumet ovat sulaneet vauhdilla, ja pihoille kertynyt hiekoitushiekka houkuttelee siivoamaan hiekat pois omalta pihalta. Hiekat kannattaa siivota pois siten, että pölyä pääsee nousemaan ilmaan mahdollisimman vähän. Jos hiekan poistaa kuivana, se lisää entisestään katupölyn määrää ilmassa.
”Tehokas keino vähentää katupölyn määrää ilmassa on puhdistaa hiekat pois oikealla tavalla. Hiekka tulee poistaa kosteana. Jos hiekka on kuivaa ja sen harjaa ilman kastelua, katupöly pääsee nousemaan ilmaan sankkana pölypilvenä. Katupölyn hengittäminen ei ole terveellistä kenellekään, kertoo HSY:n ilmansuojeluasiantuntija Nelli Kaski.
Lehtipuhallinta ei saa käyttää hiekan poistoon
Lehtipuhaltimien käyttö hiekan poistoon on kielletty pääkaupunkiseudulla, koska se nostattaa voimakkaasti pölyä ilmaan. Hiekkaa ei tule myöskään harjata kaupungin jo puhdistamalle kadulle.
Katupöly voi aiheuttaa oireita erityisesti pienille lapsille, iäkkäille sekä hengitys- ja sydänsairaille. Tyypillisiä oireita ovat nuha ja yskä, silmien ja kurkun kutina sekä hengenahdistus erityisesti hengitys- ja sydänsairailla. Katupöly voi aiheuttaa ärsytysoireita myös terveille aikuisille.
Kerää hiekka talteen ja käytä uudelleen tai vie Sortti-asemalle
Hiekoitushiekan voi kerätä mahdollisuuksien mukaan talteen ja käyttää seuraavana talvena uudelleen omalla pihalla. Sen voi myös viedä HSY:n Sortti-asemille maksua vastaan.
”Hiekkaa ei pidä laittaa kiinteistön sekajäteastiaan. Hiekka tekee jäteastiasta erittäin painavan käsivoimin siirrettäväksi ja voi jopa rikkoa jäteastian. Painavat jäteastiat ovat myös työturvallisuusriski jätekuljettajille”, HSY:n jätehuollon käyttöpäällikkö Juho Nuutinen sanoo.
Myöskään jätteen hyödyntämisen näkökulmasta sekajäte ei ole oikea osoite hiekoitushiekalle. Sekajätteestä tehdään energiaa jätevoimalassa, mutta hiekasta ei ole siinä hyötyä.
Puhdista hiekoitushiekka pihalta oikein
- Kastele piha ellei hiekka ole jo valmiiksi kosteaa.
- Harjaa sen jälkeen hiekka. Hiekan poisto kosteana vähentää katupölyn määrää.
- Harjauksen lopuksi voit vielä ruiskuttaa pihan puhtaaksi vedellä. Muista kuitenkin ottaa huomioon mahdolliset yöpakkaset.
- Lehtipuhaltimen käyttö hiekan poistoon on kielletty pääkaupunkiseudulla, koska se nostattaa voimakkaasti pölyä ilmaan.
- Voit kerätä hiekan talteen ja käyttää uudelleen ensi vuonna.
- Voit myös tuoda hiekan maksua vastaan HSY:n Sortti-asemalle.
Lisätietoa:
- ajankohtainen ilmanlaatutilanne: hsy.fi/ilmanlaatu
- HSY:n Sortti-asemat: hsy.fi/sorttiasemat
Yhteyshenkilöt
Kaski NelliIlmansuojeluasiantuntijaHSY/ilmansuojelu
Katupöly ja ilmanlaatu
Nuutinen JuhoKäyttöpäällikköHSY/jätehuolto
Jätehuolto
Manninen HannaIlmansuojeluyksikön päällikköHSY/ilmansuojelu
Katupöly ja ilmanlaatu
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Sortti-asemille voi tuoda useita jätteitä maksutta2.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Jätteet on lajiteltava Sortti-asemilla. Huolellisella lajittelulla voi myös vaikuttaa vastaanottomaksun suuruuteen, sillä Sortti-asemilla vastaanotetaan useita jätelajeja maksutta ja monien maksullisten jätelajien vastaanottomaksut ovat varsin kohtuullisia.
HSY:n hallituksen päätökset 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan18.9.2026 09:40:56 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus sai muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuvat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden strategian todettiin olevan linjassa omistajaohjaustavoitteiden kanssa ja sen tavoitteet tukevat jäsenkaupunkien tavoitteita. Lausunnoissa esiin nostetut näkökulmat ot
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 18.9.2026 – jäsenkaupunkien lausunnot suunnitelmiin ja uuteen strategiaan15.9.2026 14:04:26 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 18.9.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus saa muun muassa tiedoksi jäsenkaupungeilta, Helsingiltä, Espoolta, Vantaalta ja Kauniaisilta, pyytämänsä lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029, investoinneista vuosille 2027–2046 sekä strategiasta 2035. Lausunnoissa korostuivat erityisesti turvallisuus ja toimintavarmuus, talouden tasapaino sekä tuottavuuden ja kustannustehokkuuden vahvistaminen. Lisäksi lausunnoista nousevat vastuullisuustavoitteet, kuten ilmastovaikutusten vähentäminen, kiertotalous ja luonnon monimuotoisuuden tukeminen. Kaupungit pitävät investointeja välttämättöminä palvelutason turvaamiseksi ja kasvavan seudun tarpeisiin vastaamiseksi, mutta painottavat samalla tiivistä kuntayhteistyötä, hankkeiden yhteensovittamista ja pitkäjänteistä rahoitusta. Uuden s
HSY lisää vesihuollon verkostosaneerauksia uudella toimintamallilla28.8.2026 10:32:14 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY nostaa vesihuoltoverkostojen saneerausmäärää uusien toimintamallien käyttöönotolla. HSY toteuttaa vuosina 2027-2029 hankkeessaan allianssimuotoisella urakkamallilla sujutusurakoita, joissa tavoitteena on saavuttaa kustannustehokkuutta ja samalla vähentää työmaiden aiheuttamaa haittaa alueen asukkaille, liikenteelle ja ympäristölle.
HSY saneeraa vesihuoltoa Munkkiniemessä 2026–202828.8.2026 10:31:59 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloittaa vesihuollon saneerauksen Helsingin Munkkiniemessä lokakuussa 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme