Pakkasvakka rakentaa uuden automaattisen valmistuotevaraston Apetitin Säkylän pakastetehtaan yhteyteen
19.3.2026 09:00:00 EET | Apetit Oyj | Tiedote
Apetit ja Pakkasvakka Oy ovat allekirjoittaneet pitkäaikaisen yhteistyösopimuksen, jonka puitteissa Pakkasvakka investoi uuteen automaattiseen valmistuotevarastoon Apetitin tehdasalueelle Säkylässä.
Uuden automaattivaraston koko on noin 16 000 lavapaikkaa. Varastoa tulee operoimaan Pakkasvakka.
Uusi valmistuotevarasto palvelee sekä Apetitin että Pakkasvakan kasvun tavoitteita.
”Lähdemme innolla syventämään yhteistyötä Apetitin kanssa. Rakennustyöt aloitetaan välittömästi. Nyt tehtävä investointi on selvästi Pakkasvakan historian merkittävin”, Pakkasvakan toimitusjohtaja Tuure Hulmi kertoo.
Automatisoitu valmistuotevarasto parantaa logistista tehokkuutta ja vastaa kasvaneisiin kapasiteettitarpeisiin. Varaston on tarkoitus olla testiajovaiheessa jo tämän vuoden puolella.
Nykyisin Apetitin valmistuotteiden varastointi tapahtuu Pakkasvakan tiloissa tehdasalueen ulkopuolella. Uusi valmistuotevarasto rakennetaan suoraan Apetitin rakennusten yhteyteen.
”Olemme erittäin tyytyväisiä, että pääsemme toteuttamaan nykyaikaisen varastoratkaisun yhteistyössä pitkäaikaisen kumppanin kanssa. Uusi automaattivarasto tuo mahdollisuuksia kehittää toimintaa ja toisaalta vähentää huomattavasti logistisia tarpeita nykytilanteeseen nähden”, Apetitin tuotantojohtaja Ari Kulmala sanoo.
Yhteyshenkilöt
Tuure Hulmi
toimitusjohtaja, Pakkasvakka Oy
0500 590 095
tuure.hulmi@pakkasvakka.fi
pakkasvakka.fi
Miika KemiläViestintä- ja vastuullisuusjohtajaApetit Oyj
Puh:+358104024044miika.kemila@apetit.fiApetit on suomalainen elintarvikeyhtiö, joka perustaa toimintansa ainutlaatuiseen ja kestävään arvoketjuun. Toimimme tiiviissä yhteistyössä alkutuotannon kanssa kotimarkkinoillamme Suomessa ja Ruotsissa. Luomme kasviksista hyvinvointia tuottamalla herkullisia ja arkea pelastavia ruokaratkaisuja. Jalostamme rypsistä ja rapsista laadukkaita kasviöljyjä sekä rapsipuristeita. Apetit Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsingissä. Lue lisää: apetit.fi

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Apetit Oyj
Apetit Oyj:n tammi-kesäkuun 2026 puolivuosikatsauksen julkistaminen 21. elokuuta 202614.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Apetit Oyj:n puolivuosikatsaus tammi-kesäkuulta 2026 julkistetaan perjantaina 21.8.2026 klo 8.30. Puolivuosikatsaus on luettavissa julkistamisen jälkeen yhtiön verkkosivuilla apetit.fi.
Publishing of Apetit Plc’s Half-Year Report for January-June 2026 on 21 August 202614.8.2026 08:00:00 EEST | Press release
Apetit Plc will publish its Half-Year Report for January-June 2026 on Friday, 21 August 2026 at 8:30 a.m. The report can be found on the company’s website at apetit.fi after its publishing.
Apetitin suosikkituote sai uuden version – uusi Värikäs Peruna & keittokasvikset tuo lisää keittoja ruokalistalle30.7.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Uutuustuote Apetit Värikäs Peruna & keittokasvikset (750 g) uudistaa Apetitin klassikon ja monipuolistaa keittoreseptejä. Uutuudessa perunan rinnalle on tuotu porkkanaa, vihreitä papuja, paprikaa ja sipulia. Lähes 20 vuotta suomalaisten arkea pelastanut Apetit Kotimainen Peruna & keittokasvikset on jo vuosia ollut Apetitin suosituin pakastekasvistuote.
Pakasteherneen puinti on käynnistynyt10.7.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kotimaisen pakasteherneen puinti käynnistyi tänä vuonna Mynämäeltä, Varsinais-Suomesta. Pakasteherneen puinti ja satokausituotanto ovat Apetitin pakastetehtaan intensiivisin kausi, sillä herneen tie pellolta pakkaseen kestää vain noin kaksi tuntia ja sekä puintitiimi että tehdas työskentelevät ympäri vuorokauden. Tavoitteena on, että herneen makeus ja kovuus ovat puintihetkellä parhaimmillaan.
Apetit on sopinut Kantvikin kasviöljypuristamon biohöyrylaitoksen myynnistä ja pitkäaikaisesta energiantoimitussopimuksesta30.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Apetit on sopinut Kantvikin kasviöljypuristamolla sijaitsevan biohöyrylaitoksen myynnistä Adven Oy:lle. Apetit ja Adven ovat samalla sopineet pitkäaikaisen energiantoimitussopimuksen. Biohöyrylaitos valmistui vuonna 2021.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme