Diakonissalaitos

Diakonissalaitoksella on leivottu ehtoollisleipiä 100 vuotta

19.3.2026 10:10:05 EET | Diakonissalaitos | Tiedote

Jaa

Keväällä 1926 Diakonissalaitos aloitti uuden työmuodon. Se perusti ehtoollisleipäleipomon. Leipiä on siitä lähtien leivottu Helsingissä Alppikadun korttelissa. 

Käsi ojentaa ehtoollisleipää alttarilla ehtoollisen nauttijalle.
Diakonissalaitos valmistaa ehtoollisleipiä evankelisluterilaisille seurakunnille. Lauri Koivusalo Luomustudio

Ehtoollisleipien valmistus aloitettiin diakonissa Aino Miettisen aloitteesta. Hän oli tehnyt havainnon, että moni eurooppalainen diakonissalaitos valmisti leipiä ja sai niistä lisätuloja. 

Sisar Aino vastasi valmistuksesta 10 vuoden ajan ja hänen jälkeensä vastuussa oli useampi diakonissa pitkiä aikoja kerrallaan. 1970-luvulla vastuu siirtyi laitoksen keskuskeittiölle ja ruokapalvelujen ulkoistuksen yhteydessä joksikin aikaa Fazer Amicalle. Vuodesta 2019 alkaen Diakonissalaitos on jälleen itse vastannut leipomon toiminnasta. Tällä hetkellä pääleipuri on Pia Greus.

Valmistustapa on yksinkertainen ja säilynyt samana 100 vuotta

Ehtoollisleipä leivotaan kristillisen tradition mukaan vedestä ja vehnäjauhosta. Gluteenittomia leipiä on valmistettu vuodesta 1999 alkaen.

Paistopannun kannessa on alusta alkaen ollut taiteilija Ebba Masalinin piirtämä ristiinnaulitun Jeesuksen hahmo eli krusifiksi. Paistettaessa pyöreät kuviot painuvat leipälevyn pintaan. Paistettu levy höyrystetään ja sen jälkeen pyöreät krusifiksikuviot eli ehtoollisleivät leikataan paistolevystä irti, kukin käsityönä yksilöllisesti. Lopuksi leivät paikataan laatikoihin ja lähetetään evankelisluterilaisen kirkon seurakuntiin. Niille Diakonissalaitoksen ehtoollisleivät ovat vastuullinen hankinta.

Diakonissalaitos on uudistanut yhteiskuntaa ja uudistunut samalla itse koko lähes 160-vuotisen historiansa ajan. 100 vuotta sitten ehtoollisleipäleipomon perustaminen oli aikansa innovatiivista toimintaa. Tänä päivänä ehtoollisleipien valmistus taas muistuttavaa meitä kristillisistä juuristamme”toteaa Diakonissalaitoksen toimitusjohtaja Elina Juntunen.

Leipiä on 100 vuoden aikana leivottu kymmeniä miljoonia. Alttarilla siunatut leivät jaetaan kristillisen kirkon ehtoollisella yhdessä ehtoollisviinin kanssa. Jeesus asetti ehtoollisen pääsiäisenä, viimeisellä aterialla ennen kuolemaansa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Käsi ojentaa ehtoollisleipää alttarilla ehtoollisen nauttijalle.
Diakonissalaitos valmistaa ehtoollisleipiä evankelisluterilaisille seurakunnille.
Lauri Koivusalo Luomustudio
Lataa
levustä leikataan irti pyöreitä ehtoollisleipiä. Käsi pitelee levyä.
Kukin ehtoollisleipä leikataan paistetusta leipälevystä yksilöllisesti.
Pertti Nisonen Diakonissalaitos
Lataa
Nainen leikkaa pienellä koneella pyörästä levyst'ä irti ehtoollisleipäkuviota.
Diakonissa Hilma Juutilainen vastasi leipien valmistuksesta 30 vuotta.
Diakonissalaitos
Lataa
Leipomotyöntekijä paistaa leipälevyä vanhalla pannulla.
Maija Virtanen paistaa leipälevyä 1960-luvulla. Tekotapa on säilynyt samanlaisena 100 vuotta.
Diakonissalaitos
Lataa
Nainen leikkaa koneella irti ehtoollisleipiä paistetusta levystä.
Pia Greus on työskennellyt leipurina vuodesta 2019 alkaen.
Lauri Koivusalo Luomustudio
Lataa
Ehtoollisleipiä, joissa on kuvana krusifiksi.
Ehtoollisleivässä on kuva ristiinnaulitusta Jeesuksesta eli krusifiksi.Sen on suunnitellut taiteiteilija Ebba Masalin.
Pertti Nisonen Diakonissalaitos
Lataa

Linkit

Diakonissalaitos on 159-vuotias säätiö, joka tekee rohkeasti työtä ihmisarvoisen elämän puolesta. Säätiö tarjoaa yhdessä siihen kuuluvan Rinnekodit-palveluliiketoiminnan kanssa vaikuttavia sosiaali- ja terveyspalveluita, jotka parantavat asiakkaiden arkea. Diakonissalaitos työllistää valtakunnallisesti 3500 henkilöä. Säätiö on yhteiskunnallinen yritys ja kannattava liiketoiminta on väline paremman ja oikeudenmukaisemman yhteiskunnan rakentamiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos

Diakonissalaitoksen toimintakertomus 2025: Vaikuttavuus ja kasvu etenivät rinnakkain haastavassa ajassa28.4.2026 15:28:02 EEST | Tiedote

Diakonissalaitoksen vuosi 2025 oli vaikuttavuuden ja hallitun kasvun vuosi. Haastavasta ja epävarmasta toimintaympäristöstä huolimatta säätiökonsernin toiminta laajeni, taloudellinen tulos vahvistui ja tukea saatiin entistä useammalle ihmiselle. Juuri julkaistun vuoden 2025 toimintakertomuksen mukaan kasvu, vaikuttavuus ja taloudellinen vakaus voivat toteutua rinnakkain samalla, kun tuetaan kaikista heikoimmassa asemassa olevia ihmisiä.

Kohtaamiskuiluista kohti osallisuuden kokemusta – katsaus näkymättömyyden juurisyihin ja ratkaisuihin torstaina 16.4.202630.3.2026 09:12:00 EEST | Kutsu

Mitä ovat kohtaamiskuilut? Entä mitä on tämän päivän näkymättömyys? Näkymättömät-ohjelma tarjoaa vastauksia. Kutsumme mukaan Teams-tilaisuuteen, jossa kerromme, miltä Suomi näyttää Näkymättömät-ohjelmasta katsottuna ja millaiset käytännöt arjen työssä on todettu toimiviksi. Tervetuloa kuulemaan ajankohtaista tietoa ja keskustelemaan lisää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye