EKP:n rahapoliittisia päätöksiä
19.3.2026 15:22:31 EET | Suomen Pankki | Tiedote
EKP:n neuvosto päättää euroalueen rahapolitiikasta. EKP:n neuvosto päätti tänään pitää EKP:n kolme ohjauskorkoa ennallaan.

EKP:n neuvosto päätti tänään pitää EKP:n kolme ohjauskorkoa ennallaan. Se pyrkii määrätietoisesti varmistamaan, että inflaatio vakautuu keskipitkällä aikavälillä kahden prosentin tavoitteeseen. Näkymät ovat huomattavasti aiempaa epävarmemmat Lähi-idässä käytävän sodan vuoksi, mikä luo ennakoitua nopeamman inflaation ja ennakoitua hitaamman talouskasvun riskejä. Sota vaikuttaa lyhyen aikavälin inflaatioon merkittävästi energiahintojen nousun takia. Keskipitkän aikavälin seuraukset riippuvat niin konfliktin voimakkuudesta ja kestosta kuin siitä, miten energiahinnat vaikuttavat kuluttajahintoihin ja talouteen.
EKP:n neuvostolla on hyvät edellytykset luovia eteenpäin tässä epävarmuudessa. Inflaatio on ollut 2 prosentin tavoitteen tuntumassa, pitkän aikavälin inflaatio-odotukset ovat vankasti ankkuroidut ja talous on pitänyt pintansa viime vuosineljännesten aikana. Lähiaikoina saatavat tiedot auttavat EKP:n neuvostoa arvioimaan, miten sota vaikuttaa inflaationäkymiin ja niihin liittyviin riskeihin. EKP:n neuvosto seuraa tilannetta tarkasti, ja tietopohjainen lähestymistapa auttaa neuvostoa mitoittamaan rahapolitiikan sen mukaisesti.
EKP:n uusissa asiantuntija-arvioissa tuoreimmat tiedot ovat poikkeuksellisesti 11. päivältä maaliskuuta eli aineisto on koottu tavanomaista myöhemmin. Perusskenaariossa kokonaisinflaation arvioidaan olevan keskimäärin 2,6 % vuonna 2026 ja 2,0 % vuonna 2027 sekä 2,1 % vuonna 2028. Inflaatioarvioita on tarkistettu joulukuun asiantuntija-arvioista ylöspäin, etenkin vuodelle 2026. Tämä johtuu siitä, että energiahinnat nousevat Lähi-idässä käytävän sodan vuoksi. Asiantuntijat arvioivat energia- ja elintarvikehinnoista puhdistetun inflaation olevan keskimäärin 2,3 % vuonna 2026 ja 2,2 % vuonna 2027 sekä 2,1 % vuonna 2028. Myös nämä arviot ovat korkeampia kuin joulukuussa lähinnä siksi, että energiahintojen nousu ruokkii energia- ja elintarvikehinnoista puhdistettua inflaatiota. Talouskasvun odotetaan nyt olevan keskimäärin 0,9 % vuonna 2026 ja 1,3 % vuonna 2027 sekä 1,4 % vuonna 2028. Kasvuarvioita on siis tarkistettu alaspäin etenkin vuodelle 2026, sillä sota vaikuttaa maailmanlaajuisesti raaka-ainemarkkinoihin, reaalituloihin ja luottamukseen. Vähäisen työttömyyden, yksityisen sektorin vankkojen taseiden sekä julkisten puolustus- ja infrastruktuurimenojen odotetaan kuitenkin tukevan kasvua edelleen.
Koska EKP:n neuvosto on rahapolitiikan strategiassaan sitoutunut ottamaan riskit ja epävarmuuden huomioon päätöksenteossaan, asiantuntijat ovat arvioineet myös havainnollisilla vaihtoehtoskenaarioilla, miten sota Lähi-idässä voi vaikuttaa talouskasvuun ja inflaatioon. Vaihtoehtoiset skenaariot julkaistaan EKP:n verkkosivuilla asiantuntija-arvioiden yhteydessä. Skenaarioanalyysin mukaan öljy- ja kaasutoimitusten pitkittyneet häiriöt nopeuttaisivat inflaatiota ja hidastaisivat kasvua perusskenaarioon verrattuna. Keskipitkän aikavälin inflaatiovaikutukset riippuvat ratkaisevasti siitä, kuinka suuria välillisiä vaikutuksia ja kerrannaisvaikutuksia perusskenaariota voimakkaampi ja pitkäkestoisempi energian hintasokki aiheuttaa.
EKP:n neuvosto määrittää rahapolitiikan mitoituksen kokouskohtaisesti aina tuoreimpien tietojen perusteella. Sen korkopäätökset perustuvat etenkin inflaationäkymiä ja niihin liittyviä riskejä koskevaan arvioon, jossa on otettu huomioon taloutta ja rahoitusoloja koskevat tuoreimmat tiedot, pohjainflaation kehitys ja rahapolitiikan välittymisen voimakkuus. EKP:n neuvosto ei sitoudu ennalta mihinkään tiettyyn korkouraan.
EKP:n ohjauskorot
Talletuskorko on edelleen 2,00 %, perusrahoitusoperaatioiden korko 2,15 % ja maksuvalmiusluoton korko 2,40 %.
Omaisuuserien osto-ohjelma (APP) ja pandemiaan liittyvä osto-ohjelma (PEPP)
APP- ja PEPP-ohjelmissa tehtyjen sijoitusten määrän annetaan pienentyä hallitusti ja ennakoitavasti, eli omaisuuserien erääntyessä takaisin maksettavaa pääomaa ei enää sijoiteta uudelleen.
***
EKP:n neuvosto on valmis tarkistamaan kaikkia mandaattiinsa kuuluvia välineitä sen varmistamiseksi, että inflaatio vakautuu keskipitkällä aikavälillä kahden prosentin tavoitteeseen ja rahapolitiikan vaikutus välittyy sujuvasti talouteen. Jos perusteeton tai hallitsematon markkinakehitys uhkaa muuttaa vakavanlaatuisesti rahapolitiikan välittymistä euroalueen eri maihin, EKP:n neuvostolla on käytössään välittymisen turvaava instrumentti, jonka avulla se pystyy täyttämään hintavakaustehtävänsä tehokkaasti.
EKP:n pääjohtaja kertoo päätösten taustoista tänään kello 14.45 (Keski-Euroopan aikaa) alkavassa lehdistötilaisuudessa.
EKP:n neuvoston hyväksymä tarkka sanamuoto käy ilmi englanninkielisestä versiosta.
Avainsanat
Linkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Riksdagens bankfullmäktige reser till USA4.5.2026 11:15:00 EEST | Pressmeddelande
Bankfullmäktige reser till Washington D.C. och New York den 3–8 maj 2026. Under resan träffar bankfullmäktige den högsta ledningen för amerikanska centralbanken Federal Reserve och dess regionala bank i New York samt för Internationella valutafonden (IMF). Under dessa besök informerar sig bankfullmäktige om bland annat framtidsutsikterna för den amerikanska ekonomin och den globala ekonomin, USA:s penning- och finanspolitik samt den senaste utvecklingen inom den finansiella sektorn och det internationella finansiella systemet.
Eduskunnan pankkivaltuusto matkustaa Yhdysvaltoihin4.5.2026 11:15:00 EEST | Tiedote
Pankkivaltuusto matkustaa Washington D.C:hen ja New Yorkiin 3.–8.5.2026. Matkan aikana pankkivaltuusto tapaa Yhdysvaltain keskuspankkijärjestelmän ja sen New Yorkin aluepankin sekä Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) ylintä johtoa. Pankkivaltuusto perehtyy näissä tapaamisissa muun muassa Yhdysvaltain ja globaalin talouden näkymiin, Yhdysvaltain raha- ja finanssipolitiikkaan sekä rahoitussektorin ja kansainvälisen rahoitusjärjestelmän viimeaikaiseen kehitykseen.
Parliamentary Supervisory Council to visit the United States4.5.2026 11:15:00 EEST | Press release
The Parliamentary Supervisory Council will visit Washington D.C. and New York on 3–8 May 2026. During the visit, the Council will meet with senior management of the Federal Reserve System (Fed), the Federal Reserve Bank of New York and the International Monetary Fund (IMF). In these meetings, the Council will review, among other things, the outlook for the US and global economies, US monetary and fiscal policy, and recent trends in the financial sector and the international financial system.
Eurosystemets penningpolitiska beslut30.4.2026 15:24:43 EEST | Beslut
ECB-rådet beslutar om penningpolitiken i euroområdet. ECB-rådet beslutade idag att hålla de tre styrräntorna oförändrade.
EKP:n rahapoliittisia päätöksiä30.4.2026 15:24:43 EEST | Päätös
EKP:n neuvosto päättää euroalueen rahapolitiikasta. EKP:n neuvosto päätti tänään pitää EKP:n kolme ohjauskorkoa ennallaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme