Kylmä helmikuu nosti sähkönkulutusta, pörssisähkön suosio säilyi
20.3.2026 08:03:36 EET | Energiateollisuus ry | Tiedote
Tavanomaista kylmempi helmikuu piti sähkönkulutuksen ja sähkön hinnan korkeana. Tästä huolimatta pörssisähkösopimusten suosio kuluttajien keskuudessa ei ole juurikaan laskenut. Kokonaan tai osin pörssihintaan perustuvien sopimusten osuus pysyi 45 prosentissa.
Helmikuun 2026 sähkötilastot kertovat poikkeuksellisen suuresta kulutuksesta. Sähköä kulutettiin helmikuussa 8 822 GWh, mikä on 13 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin ja enemmän kuin minään aiempana helmikuuna. Kulutuksen kasvu johtui erityisesti kylmästä säästä, joka lisäsi lämmityksen tarvetta. Teollisuuden sähkönkäyttö laski kaksi prosenttia, mutta muiden sektorien sähkönkäyttö kasvoi 21 prosenttia.
Helmikuun aikana nähtiin myös uusi kulutusennätys: sähkötehontarve oli korkeimmillaan 1.2.2026 klo 18–19, jolloin kulutus nousi 15 528 megawattiin.
Kylmällä helmikuulla ei ollut suurta vaikutusta pörssisopimusten määrään
Energiateollisuus ry kysyi sähkönmyyjiltä helmi-maaliskuussa eri sähkösopimustyyppien osuuksista. Kyselyn perusteella sähkösopimusten jakauma on pysynyt talven aikana varsin vakaana ja muutokset vuodentakaiseen tilanteeseen ovat pieniä.
Puhtaiden pörssisopimusten osuus laski hieman 28 prosentista 26 prosenttiin, mutta samaan aikaan yleistyivät niin sanotut välimuotoiset sopimukset eli lähtöhinnaltaan kiinteät kulutus- tai joustovaikutussopimukset sekä kiinnitysmahdollisuuden sisältävät pörssisähkösopimukset. Kokonaan tai osin sähköpörssin hinnasta riippuvien sopimusten yhteenlaskettu osuus säilyi ennallaan 45 prosentissa.
”Vaikka talvella koettiin kovia pakkasia, vain harva kuluttaja siirtyi pörssisopimuksista kiinteähintaisiin sopimuksiin”, toteaa Energiateollisuus ry:n markkinoista vastaava johtaja Pekka Salomaa.
Kyselyyn vastanneilla sähkönmyyjillä noin 30 000 asiakasta eli alle prosentti kaikista siirtyi pörssisopimuksesta johonkin saman myyjän kokonaan tai osin kiinteähintaiseen sopimukseen. Näiden lisäksi on voinut tapahtua jonkin verran sopimustyypin vaihdoksia myyjänvaihtoina.
Yksittäisenä sopimustyyppinä suosituin oli edelleen määräaikainen, kiinteähintainen sopimus, jonka osuus säilyi 33 prosentissa. Perinteisen toistaiseksi voimassa olevan kiinteähintaisen sopimuksen osuus jatkoi laskuaan 22 prosentista 20 prosenttiin.
Kyselyssä tiedusteltiin myös arviota pörssi- ja kulutusvaikutussopimusten asiakkaiden sähkönkäytön joustosta talven kalleimpien tuntien aikana.
”Useimmat myyjät arvioivat pörssisähköasiakkaiden kulutuksen vähentyneen kalliina ajankohtina 5–10 prosenttia siitä, mitä se olisi tavanomaisemman hinnan vallitessa ollut. Tämänkin suuruisella kulutusjoustolla voi olla suuri merkitys sähkömarkkinoiden toiminnalle silloin, kun sähkön saatavuus on niukkaa", Salomaa sanoo.
Kulutusvaikutussopimuksissa sähkönmyyjät arvioivat jouston hieman pienemmäksi kuin pörssisähköasiakkailla.
Taustatietoa kyselystä
- Kyselyn vastaukset annettiin 18.2.-9.3.2026, ja ne kuvastavat vastaushetken tilannetta.
- Kyselyyn vastasi 27 sähkönmyyjää. Nämä yritykset myyvät sähköä 3,2 miljoonalle sähkönkäyttöpaikalle. (Esim. samalla asiakkaalla voi olla sekä koti että loma-asunto, jotka ovat kaksi eri käyttöpaikkaa.)
- Kysely edustaa liki 90 prosenttia kuluttajien sähkönkäytöstä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pekka SalomaajohtajaMarkkinat ja asiakkuudet
Puh:+358 500 324 486pekka.salomaa@energia.fiKuvat


Linkit
Energiateollisuus ry (ET) on energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen etujärjestö. Edustamme yrityksiä, jotka tuottavat, hankkivat, siirtävät ja myyvät sähköä, kaasua, kaukolämpöä ja kaukojäähdytystä sekä tarjoavat niihin liittyviä palveluja. Tavoitteenamme on, että vuonna 2035 asiakas, yhteiskunta ja ympäristö saavat hiilineutraalista energiasta uutta hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Energiateollisuus ry
Sähköistyminen edellyttää yhä enemmän investointeja jakeluverkkoihin17.9.2026 14:03:49 EEST | Tiedote
Energiateollisuuden selvityksen mukaan investoinnit jakeluverkkoihin kasvavat merkittävästi, mutta Suomen kilpailukyvyn kannalta tarvitaan vielä enemmän.
Energiateollisuus huolissaan poukkoilevasta toimintaympäristöstä1.9.2026 20:38:09 EEST | Tiedote
Suomella on merkittävä mahdollisuus puhtaan siirtymän investoinneissa. Tilaisuutta ei tule menettää tempolevalla veropolitiikalla, mitä datakeskusten ympärillä nähty poukkoileva päättämättömyys on ollut. Energiateollisuus pitää tärkeänä, että maan hallitus päätti budjettiriihessä saattaa voimaan puhtaan teollisuuden investointiverohyvityksen sekä korkovähennysoikeuden palauttamisen suurille energiainvestoinneille.
Budjettiriihessä on turvattava investoinnit ja alkanut talouskasvu31.8.2026 12:01:50 EEST | Tiedote
Suomen taloudessa on selkeitä piristymisen merkkejä. Positiivista suuntaa on tärkeää vahvistaa. Suomen vähäpäästöinen energiajärjestelmä on keskeinen kilpailukykytekijä, jonka toimintaedellytyksiä ei pidä heikentää markkinoita sotkevilla toimilla.
Euroopan on kyettävä irrottautumaan globaaleista fossiilisista energiavirroista28.8.2026 11:08:58 EEST | Tiedote
EU:n energiapolitiikka etsii suuntaa geopoliittisessa epävarmuudessa. Muuttunut turvallisuusympäristö on nostanut energiaomavaraisuuden keskeiseksi yhteiskuntien vakauskysymykseksi. Pitkän aikavälin tie globaaleista epävarmuuksista eroon pääsemiseksi on EU:n omaan puhtaaseen energiaan siirtyminen.
Suomen talous ei kasva ilman riittävää sähköverkkoa26.8.2026 08:58:52 EEST | Tiedote
Sähköverkon kapasiteetista on tullut yksi Suomen kilpailukyvyn keskeisistä kysymyksistä. Riittävä ja ennakoitavasti kehittyvä sähköverkko mahdollistaa uudet teolliset investoinnit, puhtaan energiantuotannon kasvun ja alueiden elinvoiman – ja siten vahvistaa Suomen kansantaloutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme