Aito Säästöpankki

Aito Säästöpankin johtoryhmään nimitys – haku käynnissä liiketoimintajohtaja, henkilöasiakkaat -rooliin

23.3.2026 09:00:00 EET | Aito Säästöpankki | Tiedote

Jaa

Aito Säästöpankki Oy:n johtoryhmässä on tehty nimitys 1.5.2026 alkaen. Uutena jäsenenä johtoryhmään liittyy palvelujohtaja Johanna Palander. Johtoryhmään etsitään myös parhaillaan lisävahvistusta liiketoimintajohtaja, henkilöasiakkaat -rooliin.

Kuva: Aito Säästöpankki
Kuva: Aito Säästöpankki

Johtoryhmän nykyisten jäsenten – toimitusjohtaja Heini Piitulainen, talousjohtaja Toivo Alarautalahti, liiketoimintajohtaja, asiakaskokemus ja varallisuudenhoitopalvelut Pia Liinavuori sekä liiketoimintajohtaja, yritysasiakkaat Sari Salmela – rinnalle nousee uutena jäsenenä palvelujohtaja Johanna Palander.

Vahvistusta uusilla rekrytoinneilla

Samalla pankki täydentää johtoryhmäkokoonpanoa käynnissä olevalla rekrytoinnilla liiketoimintajohtaja, henkilöasiakkaat -tehtävään. 

”Haemme kokenutta finanssialan ammattilaista kehittämään henkilöasiakasliiketoimintaa ja johtamaan sitä strategiamme mukaisesti. Tehtävässä onnistuminen edellyttää strategista näkemystä, rohkeutta uudistaa sekä aitoa kykyä innostaa ihmisiä mukaan – asiakkaidemme parhaaksi”, Aito Säästöpankin toimitusjohtaja Heini Piitulainen kuvailee.

Pankissa on lisäksi käynnissä haku sijoitusjohtajan tehtävään sekä sijoituspäällikön / -asiantuntijan paikkaan Etelä-Pohjanmaalle.

”Uusilla nimityksillä ja rekrytoinneilla varmistamme, että pankkimme tarjoaa alan parasta palvelua ja halutun huippuosaajien työpaikan tulevaisuudessakin. Samalla vahvistamme strategian mukaista kehitystä ja kasvua”, Piitulainen kertoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätiedot:

Heini Piitulainen | toimitusjohtaja | Aito Säästöpankki | 050 412 9240 | heini.piitulainen@saastopankki.fi

Kuvat

Kuva: Aito Säästöpankki
Kuva: Aito Säästöpankki
Lataa

Linkit

Aito Säästöpankki

Aito Säästöpankki Oy on valtakunnalliseen Säästöpankkiryhmään kuuluva paikallinen säästöpankki. Pankki palvelee Pirkanmaalla, Satakunnassa, Etelä-Pohjanmaalla ja Varsinais-Suomessa. Pankin tehtävänä on edistää säästämistä sekä asiakkaiden ja koko toimialueen taloudellista hyvinvointia tarjoamalla henkilökohtaista talouden valmennusta ja sujuvaa pankkipalvelua.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aito Säästöpankki

Aito Säästöpankin uusi toimitusjohtaja Heini Piitulainen kertoo, mihin Etelä-Pohjanmaan seudun yrittäjien lainansaanti yleensä kariutuu6.5.2026 12:04:00 EEST | Tiedote

Yrittäjien lainansaannille tärkeä omien pääomien osuus on miinuksella 13 prosentilla Etelä-Pohjanmaan alueen yrityksistä ja jopa 27 prosentilla se on luokiteltu heikoksi. Aito Säästöpankin tuore toimitusjohtaja Heini Piitulainen peräänkuuluttaa yrittäjiltä varojen riittävyyden ennakointia sekä huolellista valmistautumista lainaneuvotteluihin.

Aito Säästöpankin uusi toimitusjohtaja Heini Piitulainen kertoo, mihin Varsinais-Suomen seudun yrittäjien lainansaanti yleensä kariutuu6.5.2026 12:04:00 EEST | Tiedote

Yrittäjien lainansaannille tärkeä omien pääomien osuus on miinuksella 15 prosentilla Varsinais-Suomen alueen yrityksistä ja jopa 27 prosentilla se on luokiteltu heikoksi. Aito Säästöpankin tuore toimitusjohtaja Heini Piitulainen peräänkuuluttaa yrittäjiltä varojen riittävyyden ennakointia sekä huolellista valmistautumista lainaneuvotteluihin.

Aito Säästöpankin uusi toimitusjohtaja Heini Piitulainen kertoo, mihin Pirkanmaan seudun yrittäjien lainansaanti yleensä kariutuu6.5.2026 12:04:00 EEST | Tiedote

Yrittäjien lainansaannille tärkeä omien pääomien osuus on miinuksella 15 prosentilla Pirkanmaan alueen yrityksistä ja jopa 27 prosentilla se on luokiteltu heikoksi. Aito Säästöpankin tuore toimitusjohtaja Heini Piitulainen peräänkuuluttaa yrittäjiltä varojen riittävyyden ennakointia sekä huolellista valmistautumista lainaneuvotteluihin.

Aito Säästöpankin uusi toimitusjohtaja Heini Piitulainen kertoo, mihin Satakunnan seudun yrittäjien lainansaanti yleensä kariutuu6.5.2026 12:04:00 EEST | Tiedote

Yrittäjien lainansaannille tärkeä omien pääomien osuus on miinuksella 13 prosentilla Satakunnan alueen yrityksistä ja jopa 26 prosentilla se on luokiteltu heikoksi. Aito Säästöpankin tuore toimitusjohtaja Heini Piitulainen peräänkuuluttaa yrittäjiltä varojen riittävyyden ennakointia sekä huolellista valmistautumista lainaneuvotteluihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye