Gummerus perustaa digitaalisiin kirjoihin keskittyvän kustantamon – Juju Kustannus julkaisee viihdyttäviä tarinoita ääni- ja sähkökirjoina
23.3.2026 14:00:00 EET | Gummerus | Tiedote
Gummerus perustaa uuden vain digitaalisia kirjoja julkaisevan kustantamon. Juju Kustannus keskittyy genrekirjallisuuteen sekä kirjasarjoihin ja julkaisee sekä suomennettuja että kotimaisia teoksia ääni- ja sähkökirjoina.

Jujun kustannustoiminnasta vastaa Gummeruksen kotimaisen kaunokirjallisuuden sekä digitaalisten kirjojen kustantaja Aleksi Pöyry.
“Olemme jo useamman vuoden ajan kehittäneet menestyksekkäästi Gummeruksen digi only -kustantamista. Nyt oli oikea hetki eriyttää toiminta omaan yksikköönsä, jossa resurssit ja osaaminen tukevat kasvua. Menestyvä digi only -kustantaminen edellyttää omanlaisiaan painopisteitä ja toimintatapoja – myös siksi tuntui luontevalta keskittää toiminta uuteen kustantamoon, jolla on itsenäinen kustannuslinjansa ja oma brändinsä”, hän toteaa.
Jujun toimituspäällikkönä on aloittanut Suvi Pulliainen, joka vastaa kustannusohjelman rakentamisesta. Ennen Juju Kustannusta hän työskenteli Gyldendal Astrassa vastaten digitaalisia kirjoja julkaisevan pohjoismaisen kustantamon toiminnasta ja julkaisulistasta Suomessa. Jujun toimituksessa työskentelee myös tuottaja ja sopimusneuvottelija Essi Syrén, joka on työskennellyt Gummeruksella viimeiset neljä vuotta ja sitä ennen teatterialalla esitysoikeuksien parissa.
“On innostavaa päästä rakentamaan Jujua yhdessä mahtavien kollegoiden kanssa. Menestyksekäs digi only -kustantaminen perustuu yhteistyöhön, jossa kaikki lähtee kirjailijasta. Yhteistyö suomentajien, äänikirjan lukijoiden, studiohenkilöstön ja muiden kirja-alan freelancereiden kanssa on myös tärkeää. Tällä hetkellä etsimme Jujun kustannusohjelmaan esimerkiksi trillereitä, dekkareita, historiallista romantiikkaa, feelgoodia, true crimea ja muita tositarinoita”, Suvi Pulliainen kertoo.
Jujun ensimmäinen julkaisu, ruotsalaisen Jacob Lindforsin erikoisjoukkotrillerisarjan avausosa Talvijoukot (suomentaja Elina Melander), ilmestyy perjantaina 27.3. Tulevana syksyllä Juju lanseeraa Suomessa norjalaisen Katrine Wessel-Aasin historiallisen romaanisarjan Wintherin perhe. Jujun ensimmäinen kotimainen kirja on Laura Hollannin Savoon sijoittuvan dekkarisarjan avausosa, joka ilmestyy vuodenvaihteessa.
Lisätietoja:
www.jujukustannus.fi
Aleksi Pöyry, kustantaja, p. 050 411 5200, aleksi.poyry@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäpäällikkö
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiKuvat

Linkit
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Ukrainalaiskirjailijan maansa historiaa avaava romaani toimii johdantona nyt käytävälle sodalle18.3.2026 15:48:34 EET | Tiedote
Kiovassa asuvan Sofija Andruhovytšin suurromaani Amadoka (Gummerus) kertoo Ukrainan historiasta sadan vuoden ajalta aina Stalinin vainoista Krimin valtaukseen. Alkukielellä vuotta ennen Venäjän hyökkäyssodan alkua ilmestyneen menestysromaanin käännösoikeudet on myyty jo 16 maahan. Suomeksi yli 1000-sivuinen teos ilmestyy kolmessa osassa. Nyt julkaistavan Amadoka II: Uljana -niteen ovat suomentaneet Riku Toivola ja Eelis Kulojärvi.
ENNAKKOTIEDOTE: Upottavan hieno romaani vie 1980-luvulle ja Turun ulkosaaristoon17.3.2026 13:32:22 EET | Tiedote
Kaukana kaupungista, varuskuntasaarella ulkosaaristossa kaikki tapahtuu tuulen ja veden armoilla. Wilhelmiina Palosen toinen romaani Suolavedet (Gummerus) kuvaa rakkauden vaikeutta sekä saaristolaiselämän ankaruutta ja iloja aikana, jolloin Itämerta ei vielä tunnettu maailman saastuneimpana merenä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 10.4.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Näyttelijä-kirjailija Markku Haussilan ilmat pihalle lyövä romaani poikiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta ilmestyy 13.4.202616.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote
Markku Haussilan toinen romaani Miehet joita luulin rakastaneeni (Gummerus) kysyy: onko oikein, että lapsiin kohdistuvat seksuaalirikokset vanhenevat? Romaani kuvaa, kuinka aikuiseen mieheen rakastunut poika joutuu seksuaalirikoksen uhriksi. Teos ilmestyy ja on arvosteluvapaa 13.4.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Anneli Kanto kertoo päiväkirjassaan kirjoittamisesta, vanhenemisesta, perhesuhteista, ystävyyksistä ja rakkaudesta13.3.2026 10:42:04 EET | Tiedote
Kirjailija Anneli Kanto kirjoittaa päiväkirjaa vuoden kierron verran kesästä 2024 kesään 2025. Sivuilla vuorottelevat arjen ilot ja surut, kirjailijantyön valot ja varjot. Kuinka paljon työvuosia seitsemänkymppisellä vielä on? Millaisia sukupolvikokemuksia suurten ikäluokkien ihmiset jakavat? Mitä ajatuksia maailmantilanne herättää? Uskaltaako varttuneella iällä rakastua? Entä jos sydän särkyy? Elämänlangalla (Gummerus) ilmestyy ja on arvosteluvapaa 23.4.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Ann-Christin Antellin Adelin tyttäret -sarjan käännösoikeudet myyty Ruotsiin – Trilogian toinen osa Kätketty tähti (Gummerus) ilmestyy 2.4.11.3.2026 09:16:35 EET | Tiedote
Historiallisen viihdekirjallisuuden tähden Ann-Christin Antellin tieteestä ja taiteesta ammentava trilogia Adelin siskoksista saa jatkoa, kun sarjan toinen osa Kätketty tähti ilmestyy 2.4. Viime vuonna Valkea lilja -romaanilla alkaneen Adelin tyttäret -sarjan käännösoikeudet on juuri myyty Ruotsiin. Sarjan ruotsinkieliset käännösoikeudet on ostanut kustantamo Gyldendal Astra.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme