Fingrid Oyj

Fingrid hakee Natura-poikkeusta Lakeuslinjalle

24.3.2026 08:15:06 EET | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Fingrid hakee Natura-poikkeamislupaa kantaverkon keskeisen voimajohtoyhteyden rakentamiseksi Keski-Pohjanmaalla. Poikkeamislupaa haetaan Ullava-Alajärvi-voimajohtoyhteydelle, joka sijoittuu lähimmillään noin 700 metrin etäisyydelle Pilvinevan Natura 2000-alueesta. Voimajohto on osa Lakeuslinjaa, joka on keskeinen sähkön siirtoyhteys Pohjanmaalta Etelä-Suomeen.

Lupa- ja valvontaviraston lausunto Fingridin Ullava-Alajärvi-voimajohtohankkeen päivitetyistä Natura-arvioinneista on valmistunut. Lausunnon mukaan hankkeesta aiheutuvia merkittäviä heikentäviä vaikutuksia Keski-Pohjanmaalla sijaitsevalle Pilvinevan Natura 2000 -alueelle ei voida nykyisen metsäpeuroja ja niiden elinympäristöjä koskevan tutkimustiedon valossa poissulkea. Näin ollen voimajohtoa ei voida rakentaa ilman valtioneuvoston myöntämää lupaa poiketa Natura-suojelusta.

Fingridin hanke sijoittuu lähimmillään noin 700 metrin etäisyydelle Pilvinevan Natura 2000 -alueesta.

Mahdollisista suojelua heikentävistä vaikutuksista huolimatta hankkeen toteuttamisen puolesta puhuvat yleinen etu ja Lakeuslinjan yhteiskunnallisen merkitys koko Suomen sähköjärjestelmälle, minkä vuoksi Fingrid on hakenut poikkeamislupaa Natura 2000 -suojelusta. Luvan myöntää valtioneuvosto.

”Lakeuslinja on keskeinen yhteys, joka tarvitaan sähkön siirtämiseksi länsirannikon tuotantopainotteiselta alueelta kasvavan kulutuksen ja teollisten hankkeiden tarpeisiin. Se on myös ensimmäinen voimajohto, joka merkittävästi helpottaa liittämisrajoituksia Etelä-Suomen kulutukselle ja Pohjanmaan tuotannolle”, Fingridin toimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka sanoo.

Vaikka voimajohdon reitti ei sijaitse varsinaisesti Natura-alueella, tunnistettiin jo ympäristövaikutusten arvioinnissa mahdolliset vaikutukset suojeltuihin metsäpeuran elinympäristöihin. Vaikutusten vähentämiseksi on pyritty suunnittelemaan paras mahdollinen reitti voimajohdolle sekä lievennetty vaikutusta vähentämällä 400 kV voimajohtojen määrää alun perin suunnitellusta kahdesta vain yhteen.

Lakeuslinja mahdollistaa uuden tuotannon ja kulutuksen liittämistä kantaverkkoon

Ullava-Alajärvi-voimajohto on osa Lakeuslinjaksi nimettyä kokonaisuutta, joka sijoittuu Kalajoen Jylkästä Pohjanmaan ja Keski-Suomen läpi kohti Hausjärven Hikiää. Lakeuslinjan kokonaispituus on noin 420 kilometriä, ja sen investointikustannus on noin puoli miljardia euroa. Kokonaisuus muodostuu useasta osasta, joista Ullava-Alajärvi-osuuden rakentaminen on suunniteltu käynnistyvän lokakuussa 2026 ja valmistuvan loppuvuodesta 2028.

Lakeuslinjan toteuttaminen mahdollistaa, että Suomen sähköjärjestelmään voidaan liittää yhteensä noin 1000-2000 megawattia uutta sähköntuotantoa ja noin 1000 megawattia uutta sähkönkulutusta.

Muista osuuksista pohjoisimmilla Jylkkä-Kukonkylä ja Kukonkylä-Ullava rakentaminen on jo alkanut syksyllä 2025 ja ne valmistuvat lokakuussa 2027. Ullava-Halsua-osuus sijaitsee myös lähellä metsäpeurojen suojeltuja elinalueita ja sen osalta odotetaan lupa- ja valvontaviraston lausuntoa Natura-vaikutuksista ja tämän jälkeen lunastusluvan käsittelyä.

Eteläisemmät osuudet sijoittuvat Alajärveltä Hikiän sähköasemalle Hausjärvelle. Näiden osalta rakennustyöt on tarkoitus aloittaa syksyllä 2026 ja valmistua vuonna 2028.

Lakeuslinjan hankkeesta Fingridin verkkosivuilla:

https://www.fingrid.fi/kantaverkko/rakentaminen/hankkeet/alajarvi-hikia/
https://www.fingrid.fi/kantaverkko/rakentaminen/hankkeet/jylkka-alajarvi/

Lisätiedot

Asta Sihvonen-Punkka, toimitusjohtaja, Fingrid Oyj, puh. +358 30 395 5235

Sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi.

Avainsanat

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Fingridin ja Gasgridin selvitys: Investoinneilla vedyn ja sähkön siirtoinfrastruktuuriin voidaan mahdollistaa hyödyt vetytalouden arvoketjuinvestoinneissa24.3.2026 10:01:05 EET | Tiedote

Fingrid ja Gasgrid ovat julkaisseet energiajärjestelmäselvityksen, joka arvioi teollisen vetytalouden edellyttämiä sähkö- ja vetyinfrastruktuurin investointeja vuosina 2027–2035. Selvityksen mukaan Suomella on vahvat edellytykset nousta eurooppalaisen vetytalouden kärkeen, jos energiajärjestelmää kehitetään oikea‑aikaisesti ja koordinoidusti. Selvityksen tulokset esitellään sidosryhmäwebinaarissa 31.3.2026 klo 9–10.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye