Jonne Halttusen oma Kartturista Kuskiksi –sarja käynnistyy MTV3:lla - Lanseeraus Messukeskuksessa pääsiäisenä
1.4.2026 11:00:00 EEST | FHRA | Tiedote
Kartturista Kuskiksi –sarjaa esitetään sunnuntaisin Rallin Powerstage -lähetyksen yhteydessä MTV3:lla. Sarjan ensimmäinen jakson ensiesitys on 26.4. kello 14:00 MTV3-Kanavalla, jonka jälkeen kauden mittaan jokaisessa powerstage-lähetyksessä esitetään uusi jakso. Yhteensä sarja sisältää kymmenen jaksoa ja esityspaikat ovat MTV3, SubTV, Katsomo-palvelu.

Kartturista Kuskiksi -sarjan päähenkilö on rallin kaksinkertainen maailmanmestari, TV-kommentaattori ja Toyotan rallitallin projektipäällikkö Jonne Halttunen.
“Sarjan tekeminen on vienyt aikaa ja muuttanut arkea enemmän kuin odotin. Luulin kuvausten olevan raskain osa, mutta oikeasti suurin työ on ollut tuotannon organisointi: materiaalin läpikäynti, ääni- ja videoeditointi, aikataulutus ja ihmisten koordinointi. Jokainen jakso tuntuu pieneltä yllätykseltä, kun se tulee editointipöydältä, sen jälkeen vasta näkee millainen jakso todellisuudessa on”, Halttunen kertoo.
Sarja seuraa Halttusen harvinaista siirtymää kartanlukijasta täysimääräiseksi rallikuljettajaksi. Jaksoissa pureudutaan oppimisprosessiin: ajotekniikan hiomisesta, nopeuden ja riskin hallinnasta sekä kartanlukijan teoreettisen tiedon muuttamisesta käytännön ajotaidoksi. Sarja taustoittaa valmennuksen (ajovalmentajien neuvoja, simulaattori- ja rataharjoitukset), huoltotiimin merkityksen auton valmistelussa ja tekniset haasteet sekä kilpailutilanteiden paineen ja mielenhallinnan vaatimukset. Sarja tuo esille myös arjen realiteetit — rahoituksen, materiaalin ja logistiikan vaikutuksen harrastamiseen — ja seuraa, miten tiimi ja kalusto yhdessä mahdollistavat Jonnen muutoksen kuljettajaksi.
“Olemme valmistelleet sarjan lanseerausta American Car Show’hun pitkään. Kuumottavinta on se, miten yleisö ja median edustajat ottavat sarjan vastaan ja onnistuuko sarja välittämään sen aidon oppimisprosessin ilman liiallista lavastusta. Myös messujen ja tv-sarjan aikataulut ja tekniset järjestelyt painavat: kaiken pitää olla valmista oikeaan aikaan, tiedote ja promomateriaalit kunnossa ja esittelyt toimivia paikan päällä”, Halttunen kertoo.
Sarjassa nähdään motorsportin tunnettuja nimiä kuten Mikko Hirvonen sekä muita julkisuuden henkilöitä. He kommentoivat Jonnen kehitystä ja antavat käytännön neuvoja teknisistä ratkaisuista, ajolinjoista ja kilpailutilanteiden ratkaisumalleista. Joissain jaksoissa vieraat osallistuvat harjoituksiin, vetävät opetusosuuksia tai asettavat Jonnen suoriutumaan vaativissa ajo‑ tai kilpailutehtävissä — nämä kohtaamiset paljastavat vertailukohdat, paljastavat kehityksen kipupisteet ja luovat oppimistilanteita, joissa Jonne joutuu testaamaan uusia taitojaan paineen alla. Lisäksi vieraat jakavat henkilökohtaisia tarinoita urastaan ja antavat näkökulmia uran eri vaiheista. American Car Show’ssa Halttusen oma Jorma J –osasto löytyy Messukeskuksen hallista seitsemän (7) Motorsport-näyttelyosiosta.
“Osastomme on rakennettu rallin varikon malliin. Käytännössä siis vastaava, miten näkisitte meidät kilpailupaikalla. Lisäksi paikalla on Valostoren-rallisimulaattori, jota messuvieraat voivat kokeilla. Simulaattorista järjestämme päivän parhaimmille palkintoja. Lisäksi esittelemme TV-sarjaa, myymme merch-tuotteita ja paikalla on tuotantotiimin edustajia kertomassa sarjasta ja vastaamassa kysymyksiin. Tuomme messuille koko merch‑valikoiman: vaatteita, lippiksiä, pipoja, sekä jaettavia fanituotteita."
Entä onko äffäläisen ratissa kaikki sujunut maailmanmestarin odotusten mukaan talvikaudella?
“F‑ryhmän auton kanssa on ollut juuri sellaisia haasteita kuin F‑luokassa voi olla. Olemme käyttäneet hyviä osia ja ammattilaisia huoltamaan, mutta silti on tullut teknisiä yllätyksiä. Ne on dokumentoitu sarjaan, sillä ne kuuluvat harrastamisen arkeen. Siirtymä WRC-tasolta F‑ryhmään oli myös yllätys henkisesti: WRC‑ympäristössä paljon tehtiin valmiiksi valmiiksi, kun taas nyt pitää tehdä ja huolehtia useammasta asiasta itse. Tulemme ajamaan F-Cup Rallisarjan loppuun ja sarjan yhteydessä tulemme vierailemaan erilaisissa motorsport-tapahtumissa, myös Suomen ulkopuolella”, Halttunen luonnehtii.
Original American Car Show ACS26 on koko perheen tapahtuma ja näyttely täynnä koettavaa. Pääsiäisen ykköstapahtuma järjestetetään Helsingin Messukeskuksessa.
*******
Kartturista Kuskiksi -sarjan rooleissa
Kuski: Jonne Halttunen. Rallin kaksinkertainen maailmanmestari. Asuinpaikka Keski-Suomessa.
Ajovalmentaja: Teemu Asunmaa. Rallin moninkertainen Suomenmestari ja nykyään drifting-ammattilainen sekä Jonnen henkilökohtainen valmentaja: suunnittelee harjoitukset, opettaa ajotekniikkaa ja analysoi suorituksia käytännön kehityksen varmistamiseksi.
Selostaja & kenttäreportteri: Henri "Haabäg" Haapamäki. Suomen tunnetuin moottoriturpa ja usean motorsport-lajin mestari. Sarjan ääni katsojalle: selostaa tapahtumia, haastattelee yleisöä ja vieraita sekä tuo huumoria ja asiantuntemusta.
Tiimipäällikkö: Tero Savonen. Jonnen mentori jo ralliuran alkuajoilta, sekä on kilpaillut F-Cup rallisarjassa legendaarisella Opel Asconalla jo 2000-luvun alusta alkaen. Vastaa kilpailustrategiasta sekä pitää tiimin toiminnan kasassa.
Kartanlukija: Tuukka Shemeikka. Jonnen pitkäaikainen ystävä, mutta ennen kaikkea Suomen kartanlukijoiden eliittiä. Hän auttaa kääntämään kartanlukijan tiedon kuljettajan näkemyksiksi ja tarjoaa henkistä tukea.
Huoltotiimi: Koostuu pitkän linjan ralliammattilaisista, sekä Jonnen ystävistä. Tekninen selkäranka: huoltaa auton, ratkaisee tekniset ongelmat paineen alla ja pitää tiimin hengen korkealla.
Vierailevat hahmot mm. Mikko Hirvonen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jonne Halttunen, Jorma J Motorsport, jonne@jormaj.fi
Kuvat













Linkit
Tietoja julkaisijasta
FHRA on koko olemassaolonsa ajan ajanut harrasteajoneuvojen asiaa, jonka lisäksi se on suomalaisen kiihdytysurheilun pioneeri. Mutkattomuus ja viihtyvyys tuottavat isompia kokemuksia. FHRA:n suurin vuosittainen tapahtuma on Original American Car Show, joka on järjestetty Helsingissä vuodesta 1980 lähtien. ACS-näyttelyn lisäksi FHRA järjestää mm. Kiihdytysajon SM-sarjan osakilpailut, lailliset katukiihdytyspäivät lentokenttäradoilla ja cruising-kulttuuriin liittyviä tapahtumia. FHRA on vaikuttamassa myös harrasteajoneuvojen rakentelusäännöksiin ja teknisiin määräyksiin, sekä yhdistys on Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) valtuuttama museoajoneuvotarkastaja. Finnish Hot Rod Association FHRA Ry perustettiin vuonna 1972. | fhra.fi | americancarshow.fi | kiihdytysurheilu.fi |
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta FHRA
KUTSU: American Car Show'n mediatilaisuus perjantaina Helsingin Messukeskuksessa30.3.2026 11:36:55 EEST | Kutsu
ACS26 järjestää kutsuvieras- ja mediatilaisuuden tapahtuman avajaispäivänä perjantaina 3.4.2026 kello 09:00. Medialla ei ole tilaisuuteen ennakkoilmoittautumista, vaan sisäänpääsy tapahtuu lehdistö- tai pressikortilla.
Teslan harvinaisuudet Messukeskuksessa pääsiäisenä - Itseajava auto ensimmäistä kertaa autoalan tapahtumassa Suomessa20.3.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Tesla hurmaa yleisön tuomalla Cybertruckin ja FSD (Supervised) -itseajavan auton Messukeskukseen pääsiäisenä. Teslalta kerrotaan, että American Car Show on ensimmäinen autoalan tapahtuma Suomessa, jossa kyyditykset ovat tarjolla.
Keimolan moottoriradan 60v -juhlanäyttely pääsiäisenä Messukeskuksessa20.3.2026 08:57:04 EET | Tiedote
Keimola 60 vuotta -juhlanäyttely puraisee jokaiseen suomalaiseen moottoriurheilufaniin. Moottoriradan juhlavuosi on näyttävästi esillä Helsingin Messukeskuksessa pääsiäisenä. Juhlanäyttelyyn saapuu tukku historiallisesti merkittäviä ajoneuvoja.
Suomalaisen Drag Racingin kansainvälinen ikoni Hall Of Fameen Yhdysvalloissa - Näin kolme naista kuvailevat Anita Mäkelän merkitystä kiihdytysajolle4.3.2026 14:02:25 EET | Tiedote
Anita Mäkelä on tehnyt poikkeuksellisen uran Drag Racingin parissa ja noussut vuosien aikana yhdeksi Euroopan tunnetuimmista Top Fuel ‑kuljettajista. Pitkän ja kansainvälisesti arvostetun uransa kruunuksi Mäkelä on valittu International Drag Racing Hall of Fameen. Tunnustus nostaa Mäkelän samaan joukkoon maailman kaikkien aikojen merkittävimpien kuskien kanssa.
Messukeskuksessa varataan 3000 neliömetriä tilaa autohifille - lisäksi nämä uudistukset tullaan näkemään vuonna 2026!23.2.2026 14:19:50 EET | Tiedote
Elämykselliset ja äänekkäät harrasteajoneuvot, jotka on varustettu huipputason autohifijärjestelmillä, ovat esillä omassa näyttelyosiossaan nimeltä Car Audio World pääsiäisenä Original American Car Show'ssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
