EVA: Niukasti toimeentulevat pitävät verotusta muita useammin liian ankarana
27.3.2026 06:01:00 EET | Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry | Tiedote
Suomalaisten enemmistö pitää verotusta kaiken kaikkiaan liian ankarana, mutta kriittisimmin verotuksen tasoon suhtautuvat ne, jotka pärjäävät vain käyttämällä tulojaan harkiten tai joilla on vaikeuksia tulla toimeen, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Jo aiemmin raportoitujen syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksen tulosten mukaan enemmistö (56 %) suomalaisista katsoo, että verotus Suomessa on kaiken kaikkiaan liian ankaraa, mutta käsitys verotuksen ankaruudesta vaihtelee sen mukaan, miten vastaajat arvioivat oman kotitaloutensa toimeentuloa.
Kriittisimmin verotuksen tasoon suhtautuvat ne, jotka kertovat pärjäävänsä tuloillaan vain, jos käyttävät rahaa harkiten. Tästä ryhmästä kuusi kymmenestä (59 %) pitää verotusta liian ankarana, ja neljännes (26 %) on väitteen kanssa eri mieltä. Myös selkeitä toimeentulovaikeuksia kokevien joukossa verotuskritiikki on vahvaa. Heistä 57 prosenttia arvioi verotuksen Suomessa liian ankaraksi, kun eri mieltä on 29 prosenttia.
Sen sijaan verotuksen kritiikki laimenee, kun vastaajan toimeentulon taso kasvaa. Erinomaisesti ja melko mukavasti toimeentulevien joukoissa verotuksen liian ankaraksi arvioivat hieman reilu puolet (51 % ja 54 %). Erinomaisesti toimeentulevista 40 prosenttia on väitteen kanssa eri mieltä eli pitää verotuksen tasoa nykyisin sopivana tai liian kevyenä.
”Verotus koetaan erityisen ankarana niissä työssäkäyvien ryhmissä, joille viime vuosien kustannusten nousu yhdessä verotuksen ankaruuden kanssa aiheuttaa päänvaivaa rahojen riittämisestä. Päättäjien tulee julkista taloutta tasapainottaessaan pitää huolta keskituloisten palkansaajien toimeentulosta eikä kiristää veroruuvia entisestään”, toteaa EVAn johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää.
EVAn aineiston perusteella 44 prosenttia suomalaisista luonnehtii kotitaloutensa pärjäävän tuloillaan, kun rahat käyttää harkiten ja 18 prosenttia kertoo kotitaloudessaan olevan selkeitä vaikeuksia tulla toimeen. Kolme kymmenestä (29 %) sanoo elävänsä tuloillaan melko mukavasti ja seitsemän prosentin osuus ilmaisee tulevansa erinomaisesti toimeen.
Näin kysely tehtiin
Tulokset perustuvat 2 038 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 7.10.-20.10.2025. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pl. Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan. Aineiston tilastollisen analyysin ja tulosgrafiikan on tehnyt Pentti Kiljunen (Yhdyskuntatutkimus Oy).
Aiheesta kertovan artikkelin saa julkaista saman aamun lehdessä.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emmiliina KujanpääJohtava veroasiantuntija
Puh:+358 40 768 0621emmiliina.kujanpaa@eva.fiMikko LaaksoViestintäpäällikkö
Puh:+358 50 383 9432mikko.laakso@eva.fiElinkeinoelämän valtuuskunta EVA
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä. EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Suomen työllisyysongelma uhkaa kehittyä syrjäytymisongelmaksi17.3.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Suomen työmarkkinoilla vain 23 prosentilla työttömistä on edellytykset työllistyä nopeasti. Ongelma kasautuu erityisesti nuoriin ja lähiöihin. Samalla myös valkokaulustyöttömyys on kasvussa, käy ilmi EVAn tuoreesta työttömyyttä koskevasta tilastoanalyysistä.
EVA: Etätyö lisää työn sujuvuutta, mutta sillä on kielteisiä vaikutuksia yhteistyöhön10.3.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Etätyö koetaan selvästi myönteiseksi työn sujuvuuden, autonomian, keskittymisen ja työn ja muun elämän yhteensovittamisen kannalta, mutta samalla sillä on kielteisiä vaikutuksia työyhteisön yhteishenkeen, sosiaalisiin suhteisiin ja tiimityöhön. Valtaosa suomalaisista työssäkäyvistä voi tehdä ainakin jonkin verran etätöitä, ja 44 prosenttia tekee etätöitä vähintään kerran viikossa, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaisten luottamus Yhdysvaltoihin on romahtanut28.2.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Suomalaisten käsitys Yhdysvalloista on kääntynyt lyhyessä ajassa selvästi aiempaa kielteisemmäksi. Enemmistö pitää Yhdysvaltoja nyt epävakaana ja arvaamattomana, ja aiempaa useampi näkee maan laajentumishaluisena suurvaltana sekä epäluotettavana kumppanina, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Venäjän luoma epävarmuus ja riskien välttely jarruttavat suomalaisten mielestä talouskasvua7.2.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Suomalaisten mielestä Suomen viime vuosien heikko talouskasvu johtuu ennen kaikkea Venäjän hyökkäyssodan aiheuttamasta epävarmuudesta ja yhteiskunnassa vallitsevasta riskejä välttelevästä ilmapiiristä, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaiset suhtautuvat vastahakoisesti ajatukseen puolustusverosta28.1.2026 06:01:00 EET | Tiedote
Suomalaiset rahoittaisivat puolustusmenojen kasvua mieluummin karsimalla valtion muita menoja kuin kiristämällä verotusta, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme