Rakli

Jyväskylän seudun kiinteistömarkkinakatsaus: Vuokra-asuntojen käyttöaste vahvistumassa, mutta rakentaminen vähäistä

27.3.2026 07:30:00 EET | Rakli | Tiedote

Jaa

Asuntorakentamisen volyymit ovat pysyneet matalalla tasolla niin Jyväskylässä kuin muissakin suurissa kaupungeissa. Hippos-hankkeen käynnistyminen on tuonut kuitenkin pientä piristystä kaupungin rakennusmarkkinoille. Kiinteistökauppojen volyymi puolestaan kasvoi selvästi Jyväskylässä vuonna 2025 ja oli noin 170 miljoonaa euroa. Kauppoja tehtiin lähinnä liike-, asunto- ja yhteiskuntakiinteistöistä. Tyhjää toimistotilaa on runsaasti, mutta tulevaisuuden odotukset ovat hieman positiivisempia. Vuokra-asuntojen käyttöasteet ovat pysyneet Jyväskylässä suhteellisen korkeina, ja asuntovuokrat pysyivät ennallaan vuonna 2025.

Ravintola ja Sauna Sataman Viilu Jyväskylässä
Asuntorakentamisen volyymit ovat pysyneet matalalla tasolla niin Jyväskylässä kuin muissakin suurissa kaupungeissa

Jyväskylässä aloitettiin vuonna 2025 alustavien tietojen mukaan noin 650 asunnon rakentaminen, mikä oli hieman edellistä vuotta enemmän, mutta edelleen poikkeuksellisen matalalla tasolla. Aivan lähitulevaisuudessa vauhti tuskin kiihtyy, sillä myönnettyjen asuntorakennuslupien määrä putosi hieman reiluun 400 asuntoon eli yli 40 prosenttia vuotta 2024 matalammaksi. Tämä oli koko 2000-luvun matalin lupamäärä Jyväskylässä. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntohankkeiden määrä on viime vuosina jäänyt hyvin pieneksi, joten vuokra-asuntorakentaminen painottuu lähes täysin valtion tukemaan tuotantoon.

Jyväskylän rakennusmarkkinoille on tuonut piristystä pitkään suunniteltu liikunnan ja huippu-urheilun tiloja sisältävä Hippos-hanke, jonka ensimmäinen vaihe käynnistyi vihdoin vuoden 2025 lopulla. Hankkeen kokonaisinvestointi on yli 210 miljoonaa euroa, ja sen odotetaan valmistuvan vuoden 2027 lopulla. Rakenteilla on myös muutamia tuotannollisia kiinteistöjä ja kuluneen vuoden aikana Jyväskylän seudulle valmistui muutama uusi liikekiinteistö.

Jyväskylän vuokra-asuntojen käyttöaste yli 100 000 asukkaan kaupungeista toiseksi korkein

Vuokra-asuntojen käyttöasteet paranivat useimmissa suurissa kaupungeissa vuoden 2025 aikana, kun asuntorakentamisen volyymit pysyivät matalina ja väestönkasvu jatkui. KTI:n tietokannan kattamien Jyväskylän vuokra-asuntojen käyttöaste oli 95,8 prosenttia joulukuussa 2025, kun vuotta aiemmin vastaava luku oli 95,3 prosenttia. Jyväskylän vuokra-asuntojen käyttöaste oli nyt yli 100 000 asukkaan kaupungeista toiseksi korkein Kuopion jälkeen.

Asuntovuokrat pysyivät Jyväskylässä lähes ennallaan viime vuonna. KTI:n uusia vuokrasopimuksia kuvaava asuntovuokraindeksi laski Jyväskylässä 0,2 prosenttia syys-joulukuussa 2025 alkaneissa sopimuksissa edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Asuntomarkkinoiden ammattilaiset ennakoivat kuitenkin Jyväskylän asuntovuokrien nousevan tänä vuonna. Marraskuussa 2025 toteutetussa Raklin vuokra-asuntobarometrissa yli 40 prosenttia vastaajista ennakoi sekä pienten että suurten vuokra-asuntojen vuokrien nousevan seuraavien 12 kuukauden aikana Jyväskylässä, ja alle kymmenen prosenttia ennusti vuokrien laskevan.

Jyväskylän seudun kiinteistökauppavolyymi yli kolminkertaistui edellisestä vuodesta

Ammattimaisten kiinteistösijoitusmarkkinoiden kaupankäynti vilkastui kahden hiljaisen vuoden jälkeen vuonna 2025 selkeästi sekä koko maassa että Jyväskylän seudulla. KTI:n tilastojen mukaan Jyväskylän seudulla tehtiin kauppoja noin 170 miljoonalla eurolla, kun kahtena edellisenä vuonna jäätiin noin 50 miljoonan euron vuosivolyymeihin. Oulun, Kuopion ja Lahden seuduilla kauppavolyymit jäivät Jyväskylää matalammiksi vuonna 2025.

Jyväskylän seudun kaupat kohdistuivat lähinnä liike-, asunto- ja yhteiskuntakiinteistöihin. Vuoden suurin kauppa solmittiin kesäkuussa, kun Nordisk Renting hankki 17 600 neliön terveydenhuollon kiinteistökokonaisuuden Kukkumäen alueelta 60 miljoonalla eurolla Investors Houselta ja Ovaro Kiinteistösijoitukselta.

Jyväskylän toimistoista jo lähes viidesosa tyhjillään

Jyväskylässä toimistojen vajaakäyttöaste on noussut Catellan mukaan kahden viime vuoden aikana 12 prosentista jo 19 prosenttiin. Tyhjän tilan määrän ei kuitenkaan odoteta enää tulevana vuonna kasvavan. Helmikuussa 2026 toteutetussa Alueellisessa toimitilabarometrissa vajaat 40 prosenttia Jyväskylän paikallisista asiantuntijoista ennakoi tyhjän toimistotilan määrän vähenevän vuonna 2026. Myös liike- ja tuotannollisissa tiloissa barometrin vastaajat odottavat vajaakäytön pienenevän.

Lisätietoja:

Mikko Soutamo, johtava asiantuntija, KTI Kiinteistötieto Oy, puh. 050 5480 480

Tiedote perustuu katsaukseen Jyväskylän seudun kiinteistömarkkinoista, jonka KTI Kiinteistötieto Oy on toteuttanut Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry:n toimeksiannosta. Tietojen lähteinä on käytetty esimerkiksi KTI:n tietokantoja ja kiinteistöalan ammattilaisille suunnattuja barometrikyselyjä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry on maamme kattavin ja vaikuttavin ammattimaisten kiinteistönomistajien ja rakennuttajien järjestö. Valvomme jäsentemme etua, osallistumme yhteiskunnalliseen keskusteluun sekä teemme työtä kestävän elinympäristön puolesta. Tarjoamme myös tutkittua tietoa vastuullisen päätöksenteon tueksi sekä kehitämme toimialaa ja jäsentemme osaamista.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Rakli

Asuntojen hinnat jäämässä miinukselle tänä vuonna17.6.2026 09:45:00 EEST | Tiedote

Suomen talouskasvu on piristynyt ja kuluvan vuoden talousnäkymät ovat hieman odotettua paremmat. Kuluttajien asunnonostoaikeet ovat historiallisen matalalla ja asuntojen hinnat jäävät miinukselle kuluvana vuonna. Suurimmissa kaupungeissa omistus- ja vuokra-asunnoista on edelleen liikatarjontaa. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen vuokrissa on lähes nollakasvua. Kasvukolmion kaupunkien alueelliset asuntomarkkinat kehittyvät eri tavoin.

Asemakaavojen läpimenoaika noin 19 kuukautta – uusi seurantamalli paljastaa asemakaavoituksen ja lupien kestot4.6.2026 09:40:00 EEST | Tiedote

Suomen suurimpien kaupunkien asemakaavojen läpimenoaika on keskimäärin noin 19 kuukautta. Rakentamislupien käsittely etenee taas keskimäärin noin 1,8 kuukaudessa. Juuri julkaistu, vuosien 2021-2025 aineistoon perustava seurantamalli tuo ensimmäistä kertaa vertailukelpoista tietoa asemakaavoituksen ja rakentamislupien kestoista useissa kaupungeissa. Seurantamallissa ovat mukana Espoo, Helsinki, Jyväskylä, Lahti, Oulu, Pori, Rovaniemi, Turku, Vaasa ja Vantaa.

Kutsu mediatilaisuuteen: Missä kaupungeissa kaavat ja rakentamisluvat etenevät nopeimmin?25.5.2026 09:43:11 EEST | Tiedote

Suomeen on kehitetty uusi seurantamalli, joka tarjoaa ensimmäistä kertaa kokonaiskuvan asemakaavojen ja rakentamislupien läpimenoajoista eri kaupungeissa. Mallin tulokset avaavat uuden näkymän yhteen rakentamisen ja kaupunkikehityksen keskeisimmistä kysymyksistä: miten sujuvasti kaupungit pystyvät mahdollistamaan uutta rakentamista, asumista ja investointeja? Seurantamallissa mukana ovat Espoo, Helsinki, Jyväskylä, Lahti, Oulu, Pori, Rovaniemi, Turku, Vaasa ja Vantaa. Seuranta kattaa vuosina 2021–2025 hyväksytyt tai voimaantulleet asemakaavat sekä rakentamisluvat. Julkaistavat tulokset näyttävät, kuinka pitkään asemakaavoitus- ja rakentamislupaprosessit kestävät, miten kaupungit eroavat toisistaan ja mistä erot johtuvat. Meillä on ilo kutsua teidät seurantamallin julkistustilaisuuteen torstaina 4.6. kello 9–9.40 Raklin toimistolle (Annankatu 24, Helsinki). Aamupalaa on tarjolla klo 8.30 alkaen. Tilaisuudessa Raklin johtaja Kimmo Kurunmäki esittelee seurantamallin tuloksia. Kaavoitusjoh

Hoivakiinteistöjen uudisrakentamisen tarve kasvaa merkittävästi tulevina vuosikymmeninä20.5.2026 09:45:00 EEST | Tiedote

Suomen talouskasvu oli vahvaa ja muuta euroaluetta nopeampaa kuluvan vuoden ensimmäisellä kvartaalilla. Piristyvä talouskasvu alkaa tukea toimistomarkkinaa ja yksityisen kulutuksen piristyminen antaa nostetta myös liiketilojen ja tuotannollisten kiinteistöjen kysyntään. Hoivakiinteistöissä uudisrakentamisen tarve on merkittävä vuosina 2026-2050. Eurooppalaisessa ja pohjoismaisessa vertailussa Suomen jyrkästi kasvava hoidon tarve erottuu joukosta. Näin kertoo juuri julkaistu Raklin toimitilamarkkinakatsaus.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye