Rakli

Jyväskylän seudun kiinteistömarkkinakatsaus: Vuokra-asuntojen käyttöaste vahvistumassa, mutta rakentaminen vähäistä

27.3.2026 07:30:00 EET | Rakli | Tiedote

Jaa

Asuntorakentamisen volyymit ovat pysyneet matalalla tasolla niin Jyväskylässä kuin muissakin suurissa kaupungeissa. Hippos-hankkeen käynnistyminen on tuonut kuitenkin pientä piristystä kaupungin rakennusmarkkinoille. Kiinteistökauppojen volyymi puolestaan kasvoi selvästi Jyväskylässä vuonna 2025 ja oli noin 170 miljoonaa euroa. Kauppoja tehtiin lähinnä liike-, asunto- ja yhteiskuntakiinteistöistä. Tyhjää toimistotilaa on runsaasti, mutta tulevaisuuden odotukset ovat hieman positiivisempia. Vuokra-asuntojen käyttöasteet ovat pysyneet Jyväskylässä suhteellisen korkeina, ja asuntovuokrat pysyivät ennallaan vuonna 2025.

Ravintola ja Sauna Sataman Viilu Jyväskylässä
Asuntorakentamisen volyymit ovat pysyneet matalalla tasolla niin Jyväskylässä kuin muissakin suurissa kaupungeissa

Jyväskylässä aloitettiin vuonna 2025 alustavien tietojen mukaan noin 650 asunnon rakentaminen, mikä oli hieman edellistä vuotta enemmän, mutta edelleen poikkeuksellisen matalalla tasolla. Aivan lähitulevaisuudessa vauhti tuskin kiihtyy, sillä myönnettyjen asuntorakennuslupien määrä putosi hieman reiluun 400 asuntoon eli yli 40 prosenttia vuotta 2024 matalammaksi. Tämä oli koko 2000-luvun matalin lupamäärä Jyväskylässä. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntohankkeiden määrä on viime vuosina jäänyt hyvin pieneksi, joten vuokra-asuntorakentaminen painottuu lähes täysin valtion tukemaan tuotantoon.

Jyväskylän rakennusmarkkinoille on tuonut piristystä pitkään suunniteltu liikunnan ja huippu-urheilun tiloja sisältävä Hippos-hanke, jonka ensimmäinen vaihe käynnistyi vihdoin vuoden 2025 lopulla. Hankkeen kokonaisinvestointi on yli 210 miljoonaa euroa, ja sen odotetaan valmistuvan vuoden 2027 lopulla. Rakenteilla on myös muutamia tuotannollisia kiinteistöjä ja kuluneen vuoden aikana Jyväskylän seudulle valmistui muutama uusi liikekiinteistö.

Jyväskylän vuokra-asuntojen käyttöaste yli 100 000 asukkaan kaupungeista toiseksi korkein

Vuokra-asuntojen käyttöasteet paranivat useimmissa suurissa kaupungeissa vuoden 2025 aikana, kun asuntorakentamisen volyymit pysyivät matalina ja väestönkasvu jatkui. KTI:n tietokannan kattamien Jyväskylän vuokra-asuntojen käyttöaste oli 95,8 prosenttia joulukuussa 2025, kun vuotta aiemmin vastaava luku oli 95,3 prosenttia. Jyväskylän vuokra-asuntojen käyttöaste oli nyt yli 100 000 asukkaan kaupungeista toiseksi korkein Kuopion jälkeen.

Asuntovuokrat pysyivät Jyväskylässä lähes ennallaan viime vuonna. KTI:n uusia vuokrasopimuksia kuvaava asuntovuokraindeksi laski Jyväskylässä 0,2 prosenttia syys-joulukuussa 2025 alkaneissa sopimuksissa edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Asuntomarkkinoiden ammattilaiset ennakoivat kuitenkin Jyväskylän asuntovuokrien nousevan tänä vuonna. Marraskuussa 2025 toteutetussa Raklin vuokra-asuntobarometrissa yli 40 prosenttia vastaajista ennakoi sekä pienten että suurten vuokra-asuntojen vuokrien nousevan seuraavien 12 kuukauden aikana Jyväskylässä, ja alle kymmenen prosenttia ennusti vuokrien laskevan.

Jyväskylän seudun kiinteistökauppavolyymi yli kolminkertaistui edellisestä vuodesta

Ammattimaisten kiinteistösijoitusmarkkinoiden kaupankäynti vilkastui kahden hiljaisen vuoden jälkeen vuonna 2025 selkeästi sekä koko maassa että Jyväskylän seudulla. KTI:n tilastojen mukaan Jyväskylän seudulla tehtiin kauppoja noin 170 miljoonalla eurolla, kun kahtena edellisenä vuonna jäätiin noin 50 miljoonan euron vuosivolyymeihin. Oulun, Kuopion ja Lahden seuduilla kauppavolyymit jäivät Jyväskylää matalammiksi vuonna 2025.

Jyväskylän seudun kaupat kohdistuivat lähinnä liike-, asunto- ja yhteiskuntakiinteistöihin. Vuoden suurin kauppa solmittiin kesäkuussa, kun Nordisk Renting hankki 17 600 neliön terveydenhuollon kiinteistökokonaisuuden Kukkumäen alueelta 60 miljoonalla eurolla Investors Houselta ja Ovaro Kiinteistösijoitukselta.

Jyväskylän toimistoista jo lähes viidesosa tyhjillään

Jyväskylässä toimistojen vajaakäyttöaste on noussut Catellan mukaan kahden viime vuoden aikana 12 prosentista jo 19 prosenttiin. Tyhjän tilan määrän ei kuitenkaan odoteta enää tulevana vuonna kasvavan. Helmikuussa 2026 toteutetussa Alueellisessa toimitilabarometrissa vajaat 40 prosenttia Jyväskylän paikallisista asiantuntijoista ennakoi tyhjän toimistotilan määrän vähenevän vuonna 2026. Myös liike- ja tuotannollisissa tiloissa barometrin vastaajat odottavat vajaakäytön pienenevän.

Lisätietoja:

Mikko Soutamo, johtava asiantuntija, KTI Kiinteistötieto Oy, puh. 050 5480 480

Tiedote perustuu katsaukseen Jyväskylän seudun kiinteistömarkkinoista, jonka KTI Kiinteistötieto Oy on toteuttanut Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry:n toimeksiannosta. Tietojen lähteinä on käytetty esimerkiksi KTI:n tietokantoja ja kiinteistöalan ammattilaisille suunnattuja barometrikyselyjä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry on maamme kattavin ja vaikuttavin ammattimaisten kiinteistönomistajien ja rakennuttajien järjestö. Valvomme jäsentemme etua, osallistumme yhteiskunnalliseen keskusteluun sekä teemme työtä kestävän elinympäristön puolesta. Tarjoamme myös tutkittua tietoa vastuullisen päätöksenteon tueksi sekä kehitämme toimialaa ja jäsentemme osaamista.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Rakli

Turun seudun kiinteistömarkkinakatsaus: Turun seudun kiinteistökauppavolyymi suurista kaupunkiseuduista toiseksi korkein23.3.2026 07:30:00 EET | Tiedote

Turun seudun kiinteistökauppavolyymi nousi vuonna 2025 yli 400 miljoonaan euroon ja oli suurista kaupunkiseuduista toiseksi korkein pääkaupunkiseudun jälkeen. Myös vuokramarkkinoilla näkyy merkkejä piristymisestä, ja paikalliset asiantuntijat odottavat niin toimisto-, liike- kuin tuotannollistenkin tilojen kysynnän kasvavan. Turun vuokra-asuntojen käyttöasteet vahvistuivat vuonna 2025, ja vuoden jälkimmäisellä puoliskolla myös asuntovuokrat kääntyivät nousuun. Piristyvä tunnelma ei kuitenkaan yllä rakentamiseen, jossa volyymit ovat edelleen laskeneet.

Raklin suhdannekatsaus: Asuinrakentamisen kehitys jäämässä heikoksi tänä vuonna4.3.2026 09:45:00 EET | Tiedote

Suomen kuluvan vuoden suhdannenäkymä on hieman viime vuotta parempi ja näin ollen myös rakentamisella on edellytyksiä kääntyä pieneen kasvuun. Rakentamisen käänne tulee kuitenkin olemaan tahmea. Asuinrakentamisen kehitys jää heikoksi tänä vuonna. Väestönkasvu ei enää kasvata asuntojen kysyntää yhtä paljon kuin aikaisemmin ja monissa kunnissa on rakennettu asuntoja yli kysynnän. Valtion tukemien asuntojen asukkaista merkittävä osa on keski- ja suurituloisia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye