Palvelualojen liikevaihto kasvoi edelleen helmikuussa, mutta edelliskuuta vaimeammin
31.3.2026 08:02:13 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Palvelualojen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi vuoden 2026 helmikuussa 3,1 % vuodentakaiseen verrattuna. Kaikki palvelualojen päätoimialat olivat kasvussa. Nopeinta liikevaihdon kehitys oli hallinto- ja tukipalvelutoiminnan alalla.
Palvelualojen tuotanto eli volyymi, josta hintojen muutosten vaikutus on poistettu, kasvoi helmikuussa 2,0 % edellisvuoden helmikuusta. Tiedot käyvät ilmi Tilastokeskuksen palvelujen liikevaihtokuvaajasta.
Tammikuuhun verrattuna palvelualojen kausitasoitettu liikevaihto kääntyi kuitenkin 1,1 %:n laskuun. Myös volyymi supistui 1,0 %.
Kaikki päätoimialat kasvussa, hallinto- ja tukipalvelut kiri kärkeen
Helmikuussa voimakkaimmin kasvoi hallinto- ja tukipalvelutoiminnan toimialan työpäiväkorjattu liikevaihto, 4,9 % vuodentakaisesta. Alan volyymi lisääntyi 2,7 %.
”Hallinto- ja tukipalvelutoiminnan liikevaihdon kasvu on jäänyt kahtena edeltävänä vuonna selvästi koko palvelualaa hitaammaksi, mutta viime vuoden jälkipuoliskolla kehityksessä tapahtui käänne. Uusimpien tietojen mukaan alan liikevaihto kasvaa jo muuta palvelualaa nopeammin. Kasvua ovat vauhdittaneet erityisesti nuoret, alle viisi vuotta toimineet yritykset”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Aki Niskanen sanoo.
Informaation ja viestinnän toimialalla liikevaihto kasvoi 3,8 %. Toimialan volyymi nousi 3,2 prosenttia, mikä oli palvelualojen päätoimialoista eniten.
”Informaatio- ja viestintäalan liikevaihto on pysytellyt vahvassa kasvussa jo vuoden 2021 alkupuoliskolta lähtien, ja keväästä 2023 alkaen toimialan kehitys on ollut selvästi koko palvelualaa myönteisempää. Alan kasvu on ollut pitkälti keskisuurten ja suurten yritysten varassa”, Niskanen kertoo.
Majoitus- ja ravitsemistoiminnassa liikevaihto kasvoi helmikuussa 3,1 % ja ylsi näin samaan kasvuvauhtiin kuin koko palveluala. Kiinteistöalan toiminnassa liikevaihto nousi 2,7 %.
Kuljetuksen ja varastoinnin toimialalla liikevaihto kasvoi 2,3 %. Ammatillisen, tieteellisen ja teknisen toiminnan liikevaihto nousi samoin 2,3 %.
Taiteen, viihteen ja virkistyksen toimialalla samoin kuin muussa palvelutoiminnassa liikevaihdon kasvu jäi muita vaatimattomammaksi, 1,1 %:iin.
Palvelualoihin eivät sisälly kaupan toimialat.
Liikevaihto- ja volyymitiedot perustuvat palvelualojen liikevaihtokuvaajan uusimpiin julkaistuihin tietoihin. Yritysten luokiteltujen kasvutietojen lähteenä on käytetty Tilastokeskuksen Toimialoittaisen yritystietopalvelun kasvukatsaustietoa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aki NiskanenYliaktuaari
Puh:029 551 2657aki.niskanen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Tilasto vahvistaa: Polttonesteet kallistuivat selvästi maaliskuussa, kevyt polttoöljy eniten31.3.2026 08:02:51 EEST | Tiedote
Iranin sodan vaikutukset näkyivät selkeästi huoltoasemilla maaliskuussa. Polttonesteiden hinnat nousivat, mikä kiihdytti kuluttajahintojen nousuvauhtia edelliskuusta.
Lähestymiskieltojen määrässä huomattavaa kasvua vuonna 202527.3.2026 08:02:12 EET | Tiedote
Lähestymiskieltojen määrä kasvoi Suomessa viime vuonna selvästi. Kieltoja määrättiin 1 650, mikä on lähes 15 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Lähestymiskieltoon määrätyistä miehiä oli 1 516. Määrä oli 16 % edellisvuotta suurempi.
Nuorten toimintarajoitteisuus yleistynyt selvästi – erityisesti keskittymisen ja muistamisen vaikeudet lisääntyneet26.3.2026 08:01:47 EET | Tiedote
Toimintarajoitteisten nuorten määrä ja osuus ovat kasvaneet Suomessa vuosien 2022 ja 2025 välillä. Samaan aikaan ikääntyneiden toimintarajoitteisuus on vähentynyt.
Korjaus aamun tiedotteeseen " Maastamuutot Viroon laskivat Suomen väkilukua helmikuussa 2026 – kyse on tietojen korjauksesta väestötietojärjestelmässä"24.3.2026 09:36:14 EET | Tiedote
Tämänaamuisessa uutisessa kerrottiin että maamme väkiluku väheni tammi-helmikuun aikana runsaalla 1 200 henkilöllä. Oikea tieto on että maamme väkiluku väheni pelkästään helmikuun aikana runsaalla 1 200 henkilöllä.
Mökkimatkailu hiipui vuonna 2025 – myös maksullisen majoituksen matkat vähenivät edellisvuodesta24.3.2026 08:03:36 EET | Tiedote
Vapaa-ajanmatkailu kotimaassa väheni vuonna 2025. Yöpymisen sisältäneiden vapaa-ajanmatkojen määrä painui viime vuonna ennätyksellisen alas, noin 20 miljoonaan. Tämä on pienin mitattu määrä suomalaisten matkailu -tilaston kattamalla aikavälillä 2012–2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme